اهمیت امضای دیجیتال در انتقالات مالی

اهمیت امضای دیجیتال در انتقالات مالی تا چه اندازه است؟

زمان مطالعه 2 دقیقه

امضای‌های دیجیتال یکی از مورادی است با رشد دنیای ارزهای دیجیتال باید توسعه یابد. در این مقاله به اهمیت امضای دیجیتال در انتقالات مالی و امکان دسترسی به کیف پول به جای استفاده از پسورد می‌پردازیم.

امضای دیجیتال چیست؟

امضای دیجیتال (Digital Signature) در حقیقت یک مکانیزم رمزنگاری است که برای تایید درستی داده‌های دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مردم معمولی امضای دیجیتال را به عنوان یک نسخه دیجیتالی شده از امضاهای دستنویس معمولی می‌شناسند، اما درحقیقت با سطح پیچیدگی و امنیت بالاتر به عنوان یک روش تاییدیه بر اساس هویت دارنده امضا باید در نظر گرفت.

عملکرد امضای دیجیتال در انتقالات مالی چگونه است؟

 امضای دیجیتال در انتقالات مالی

یک سیستم امضای دیجیتالی معمولاً از سه مرحله اساسی تشکیل شده است:

  • هش کردن: این کار با ارسال اطلاعات از طریق الگوریتم هشی کردن انجام می‌شود تا یک مقدار هش ایجاد شود (فرایند هش کردن شامل تبدیل داده‌ها به هر اندازه به یک خروجی با اندازه‌ای ثابت است که این کار توسط یک نوع خاص از الگوریتم‌های معروف به نام توابع هش انجام می‌شود). هنگامی که با رمزنگاری ترکیب می‌شود، از توابع هش به اصطلاح رمزنگاری شده می‌توان برای تولید یک مقدار هش استفاده کرد که به عنوان اثر انگشت یا امضای دیجیتال بی‌نظیر عمل می‌کند.
  • امضا کردن: انواع مختلفی از الگوریتم‌های امضای دیجیتال وجود دارد که هر یک مکانیزم خاص خود را دارند در هر صورت پس از هش اطلاعات، فرستنده پیام باید آن را امضا کند. در زمان امضا، دو کلید عمومی و خصوصی توسط فرستنده پیام تولید می‌شوند، اما فقط کلید عمومی با گیرنده به اشتراک گذاشته می‌شود.
  • تأیید صحت امضا: در این مرحله فرستنده پیام مقدار هش را با کلید خصوصی خود ترکیب می‌کند تا یک امضای دیجیتالی تولید نماید. امضا به عنوان اثر غیر قابل کپی از آن پیام خاص کار خواهد کرد. هنگامی که گیرنده پیام را دریافت کرد، می‌تواند اعتبار امضای دیجیتال را با استفاده از کلید عمومی ارائه شده توسط فرستنده بررسی کند. با این روش، گیرنده می‌تواند اطمینان داشته باشد که امضا توسط فرستنده ایجاد شده است. این سیستم برای تبادلات مالی ارزهای دیجیتال بسیار کارآمد است و گیرنده، تاییده پرداخت ارز دیجیتال توسط فرستنده را انجام می‌دهد.

موارد استفاده امضای دیجیتال چگونه است؟

اثر انگشت امضای دیجیتال در انتقالات مالی

امضای دیجیتال کاربردهای بسیار زیادی در عصر اینترنت خواهد داشت:

  • استفاده در قرارداد‌های آنلاین و توافق نامه‌ها
  • تاییدیه انتقالات مالی
  • تاییدیه پرداخت و خرید
  • ارایه گواهینامه دیجیتال غیر قابل جعل
  • استفاده در نسخه پزشک و تاییدیه امضا پزشک
  • افتتاح حساب‌های شخصی
  • امضا دیجیتالی نسخه‌های اصلی محصولات هنری مثلل نقاشی‌های دیجیتال یا موسیقی توسط خود خود هنرمندان یا انتشارات

همانطور که متوجه شدید، هم زمان با رشد استفاده از ارزهای دیجیتال و جایگزینی آن با ارزهای فیات، استفاده از امضای دیجیتال در انتقالات مالی و دیگر فعالیت‌های اینترنتی بسیار مهم خواهد شد. در صورتی که شما قصد ورود به معامله ارزهای دیجیتال را دارید، پیشنهاد می‌شود از خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال مجموعه اول پرداخت استفاده نمایید.

امتیاز دهید

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT