علاقه به فناوری هوش مصنوعی (AI) در سال‌های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. هوش مصنوعی یک فناوری موفق با پتانسیل ایجاد تغییرات اساسی در صنایع بی‌شماری است که در میان آنها، نام صنعت ارزهای دیجیتال هم به چشم می‌خورد. بسیاری از علاقه‌مندان به کریپتو، به فناوری هوش مصنوعی به چشم یک جزء کلیدی از اکوسیستم‌های مالی و اجتماعی جدید، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، نگاه می‌کنند. بنابراین، جای هیچ تعجبی نیست که بسیاری از پروژه‌های رمزارزی جدید با جنبه‌های هوش مصنوعی در هم تنیده شده‌اند. در این مقاله به بررسی بهترین توکن های هوش مصنوعی می پردازیم.

بهترین توکن های هوش مصنوعی

ارز دیجیتال هوش مصنوعی، رمزارزی است که از فناوری هوش مصنوعی به نحوی برای بهبود امنیت، تجربه کاربری، مقیاس‌پذیری یا موارد دیگر، استفاده می‌کند. در تئوری، هوش مصنوعی را می‌توان برای خودکارسازی بیشتر و ایجاد اعتماد یا افزایش کارایی در بسیاری از سیستم‌های رمزارزی آموزش داد.
توکن هوش مصنوعی همچنین می‌تواند رمزارزی باشد که برای تقویت برنامه‌ها یا پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله بازارها یا صرافی‌های غیرمتمرکز، خدمات تولید تصویر یا متن، پروتکل‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی و … طراحی شده‌ است.

ظهور ربات ChatGPT و رونق بخشیدن به توکن هوش مصنوعی

دنیای ارزهای دیجیتال، تجارت، آموزش و موارد دیگر، از زمان عرضه ربات هوش مصنوعی ChatGPT توسط شرکت اوپن ای‌آی (OpenAI) در اواخر سال ۲۰۲۲، شاهد شور و هیجان بسیاری بوده است. ابزار ChatGPT که اخیراً به محبوبیتی باورنکردنی دست یافته، یک ربات چت است که برای تولید متن و انجام بسیاری از وظایف زبانی مانند پردازش اطلاعات، پاسخ دادن به سؤالات و … طراحی شده است.
در این میان، فراگیر شدن ناگهانی ربات ChatGPT در بین سرمایه‌گذاران رمزارز نیز توجه زیادی را به خود جلب کرده است. سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری غول فناوری مایکروسافت در شرکت توسعه‌دهنده ChatGPT نیز باعث افزایش علاقه کاربران به این ربات شده است.

بهترین توکن های هوش مصنوعی
بهترین توکن های هوش مصنوعی

بر اساس داده‌های بازار، چندین ارز دیجیتال هوش مصنوعی در اواخر سال ۲۰۲۲ و در بحبوحه افزایش محبوبیت ChatGPT، رشد دو رقمی و حتی سه رقمی را تجربه کردند. در اوایل فوریه ۲۰۲۳، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی حدود ۱٫۶ میلیارد دلار بود که در مقایسه با فضای گسترده‌تر ارزهای دیجیتال ناچیز است. اما به دلیل تبلیغات پیرامون این دارایی‌ها و سرازیر شدن نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی به سمت بازار ارز دیجیتال هوش مصنوعی، این رقم به سرعت در حال افزایش است.

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT

The Graph با نماد اختصاری GRT

پروژه The Graph پروتکلی برای نمایه‌سازی و جست‌وجوی داده‌ها از شبکه‌های بلاکچینی است. در واقع، عملکرد The Graph مشابه گوگل است که داده‌ها را از وبسایت‌ها ایندکس و پرس‌‌وجو می‌کند. نمایه‌سازی داده‌های اکوسیستم بلاکچین می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما پروژه The Graph قصد دارد با ساماندهی داده‌ها در زیرگراف‌های کوچک‌تر، این مشکل را حل کند. ارز دیجیتال بومی The Graph با نماد اختصاری GRT شناخته می‌شود که یک توکن مبتنی بر اتریوم است.

SingularityNET با نماد اختصاری AGIX

پروتکل SingularityNET یک پلتفرم بلاکچینی است که به هر کسی اجازه می‌دهد خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی بسازد، به اشتراک بگذارد و از این طریق، به کسب درآمد بپردازد. این پلتفرم یک بازار داخلی دارد که در آن، کاربران می‌توانند خدمات هوش مصنوعی را جست‌وجو کنند و هزینه آن را با توکن بومی این پروتکل، یعنی AGIX بپردازند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با راه‌حل‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی، بدون نیاز به ساختن کامل اپلیکیشن‌ها برای کاربران نهایی، درآمد کسب کنند. آنها همچنین می‌توانند این خدمات را برای استفاده در برنامه‌های خود خریداری نمایند.

Fetch.ai با نماد اختصاری FET

پروژه Fetch.ai یک پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. اهداف اصلی این پروژه، خودکارسازی وظایف تجاری مانند پردازش داده و تریدینگ است. ارز دیجیتال بومی این پلتفرم، FET، برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌شود.

Ocean Protocol با نماد اختصاری OCEAN

پروژه Ocean Protocol یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که به کسب‌وکارها و افراد اجازه می‌دهد که داده‌ها و خدمات مبتنی بر داده را مبادله و از این طریق، درآمد کسب کنند. این کار ممکن است شامل در دسترس قرار دادن داده‌ها در اختیار محققان و استارت‌آپ‌ها باشد، بدون اینکه داده‌ها توسط هولدرها واگذار یا رها شوند (being relinquished).

iExec RLC با نماد اختصاری RLC

پروژه iExec یک پلتفرم بلاکچینی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به کاربران اجازه می‌دهد که از قدرت محاسباتی خود درآمد کسب کنند و در صورت نیاز، به منابع محاسبات ابری دسترسی داشته باشند. توکن RLC، ارز دیجیتال بومی iExec است که برای پرداخت هزینه استفاده از خدمات این پلتفرم استفاده می‌شود.

پست های مرتبط
BTC (بیت کوین) و نگرشی که می تواند آینده اقتصادی جهان را متحول کند
BTC

حتما در خاطر دارید که در سال 2008 بحران اقتصادی شدیدی گریبان گیر بسیاری از قدرت های اقتصادی جهان شد. بیشتر بخوانید

تحلیل هفتگی بازار ارزهای دیجیتال ۱ فروردین ۱۳۹۸
تحلیل ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال پر از فراز و نشیب می باشد. پیش بینی سیر صعودی یا نزولی ارز های این بازار بیشتر بخوانید

Numeraire با نماد اختصاری NMR

پلتفرم Numerai یک شبکه بلاکچینی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به عنوان یک صندوق پوشش ریسک عمل کرده و از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام در سراسر جهان استفاده می‌کند. توکن Numeraire با نماد اختصاری NMR رمزارز بومی شبکه Numerai است که انجام پرداخت‌های درون شبکه را تسهیل می‌کند.

dKargo با نماد اختصاری DKA

پلتفرم dKargo یک پلتفرم بلاکچینی است که از هوش مصنوعی برای حل مشکلات اعتماد در بخش لجستیک استفاده می‌کند. به لطف ماهیت پاک‌‎نشدنی و پایدار فناوری بلاکچین، dKargo این کار را با ارائه داده‌های معتبر به شرکت‌کنندگان انجام می‌دهد. توکن بومی این پلتفرم با نماد اختصاری DKA شناخته می‌شود.

Phala Network با نماد اختصاری PHA

پروژه Phala Network یکی دیگر از پلتفرم‌های بلاکچینی تقویت‌شده با هوش مصنوعی در بخش محاسبات ابری است که بر حریم خصوصی تمرکز دارد. این پلتفرم به عنوان یک جایگزین غیرمتمرکز برای خدمات رایانش ابری سنتی مانند سرویس وب آمازون (Amazon AWS) یا گوگل کلود (Google Cloud) طراحی شده است. توکن بومی این شبکه، PHA نام دارد که از آن برای پرداخت هزینه خدمات ابری استفاده می‌شود.

Covalent با نماد اختصاری CQT

پلتفرم Covalent شبکه‌ای است که داده‌های بلاکچین‌های مختلف از جمله اتریوم، پالیگان و اولانچ را جمع‌آوری می‌کند. سپس، توسعه‌دهندگان می‌توانند از این داده‌های چند زنجیره‌ای برای توسعه برنامه‌هایی جهت حل مشکلات بخش‌های مالی و خرده‌فروشی، استفاده کنند. توکن بومی این شبکه، CQT نام دارد.

Cortex با نماد اختصاری CTXC

پروژه Cortex یک پلتفرم بلاکچینی است که به کاربران اجازه می‌دهد مدل‌های هوش مصنوعی را آپلود و اجرا کنند. ایده پشت این پروژه آن است که هوش مصنوعی می‌تواند در قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) گنجانده شود. توکن بومی این شبکه با نماد اختصاری CTXC شناخته می‌شود.

forbes

امتیاز دهید
کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید