نکاتی در مورد دبیت کارت (Debit Card)

نکاتی در مورد دبیت کارت (Debit Card) که باید دانست

زمان مطالعه 3 دقیقه

در این مطلب به ۷ مورد می‌پردازیم که می‌تواند به شما در استفاده بهتر از دبیت کارت (Debit Card) یاری رسانده و به شما کمک کند در مورد کارتتان بیشتر بدانید.

کارمزد دریافت وجه نقد از دستگاه خود پرداز

به ازای هر بار که شما از دستگاه‌های خودپرداز وجه نقد دریافت کنید، از شما کارمزد خدمات کسر می‌شود. این موضوع همانند دستگاه‌های خودپرداز داخل کشورمان است با این تفاوت که معمولا هزینه کارمزد بیشتر است و ضمنا چنانچه شما از خودپرداز بانک خود وجه دریافت کنید، این کارمزد بسیار کم و بعضا صفر خواهد بود.

دبیت کارت (Debit Card)

پرداختی شما با کارت، در لحظه از حساب شما کسر خواهد شد

گرچه بسیاری از استفاده‌هایی که از کارت‌های Credit Card می‌توان کرد را با استفاده از Debit Card ها هم می‌توان انجام داد، اما فراموش نکنید که کارت‌های Debit، به محض استفاده از موجودی آن، مبلغ پرداختی از حساب کسر خواهد شد. بنابراین نمی‌توان از این کارت‌ها مانند کارت‌های Credit استفاده کرد و مبلغی بیش از موجودی آن را پرداخت نمود.

دبیت کارت (Debit Card) می‌توانند مانند کارت های Credit استفاده شوند، حتی آسان تر

اکثرا خدماتی که می‌توان از کارت‌های Credit انتظار داشت را می‌توان از کارت های Debit نیز انتظار داشت. در برخی از شرایط استفاده از کارت های دبیت آسان‌تر نیز هست. برای مثال در بسیاری از پرداخت های اینترنتی و یا خدماتی، در حالی که برای استفاده از کارت دبیت تنها نیاز است که شماره کارت خود و چند عدد دیگر را وارد کنید، برای استفاده از کارت های Credit نیاز است که ابتدا کامل ثبت نام نموده، آدرس و شماره تلفن و کد پستی شما تایید شود و سپس پرداخت را انجام دهید.

دبیت کارت (Debit Card) چیست

مواظب امنیت دبیت کارت خود باشید

همانند کارت‌هایی که ما در ایران استفاده می‌نماییم (کارت‌های عابر بانک)، کارت‌های دبیت نیز در صورتی که به سرقت بروند، و سارق رمز کارت شما را بداند می‌تواند اقدام به دزدی موجودی کارت شما نماید. در نتیجه همیشه مواظب کارت خود بوده و آن را در مکانی امن نگه داری کنید و هنگامی که قصد استفاده از آن را دارید، به هنگام وارد کردن رمز کارت مراقب باشید فرد دیگری متوجه رمز شما نشود.

می‌توانید از فروشگاه ها وجه نقد دریافت کنید

همانطور که می‌دانید کارت‌های دبیت مستقیما متصل به موجودی بانکی شما است و فروشگاه‌ها  اطمینان دارند که شما نمی‌توانید بیش از موجودی خود پرداخت نمایید و کلاهبرداری کنید. در نتیجه بسیاری از فروشگاه‌ها از جمله سوپر مارکت‌ها در صورت درخواست شما قبول می‌کنند که مبلغ بیشتری از خرید شما را از کارتتان کسر کنند و مابقی را وجه نقد به شما بدهند. استفاده از این موقعیت شما را از پرداخت کارمزد دستگاه‌های خودپرداز بی نیاز می‌کند.

دبیت کارت (Debit Card) مراحل

مواظب مکان هایی که کارت خود را استفاده می‌کنید باشید

با توجه به اینکه کارت‌های دبیت به سرعت و با دستگاه‌هایی بسیار کوچک نیز قابل کپی شدن هستند، مراقب باشید در فروشگاه‌هایی از کارت استفاده نمایید، که از حداقل اعتبار و بزرگی برخوردار بوده و ضمنا اجازه ندهید کارمندان فروشگاه یا رستوران، کارت را از شما گرفته و دور از چشم شما وارد دستگاه نمایند.

پول رفته از Debit Card شما، باز نمی‌گردد

دبیت کارت(Debit Card)

در کارت‌های دبیت چناچنه وجهی از کارت شما با اجازه شما کسر گردد، امکان برگشت آن وجود نخواهد داشت. این موضوع را با یک مثال روشن‌تر می‌کنیم. فرض کنید که در یک انجمن خیریه اجازه داده‌اید که سالیانه ۱۰۰ دلار از کارت شما به نفع خیریه کسر گردد. چناچنه سال بعد این مبلغ از کارت شما کسر شود اما شما مایل نباشید این مبلغ را پرداخت کنید، با توجه به این که اجازه کسر آن را داده‌اید نمی‌توانید به بانک درخواست دهید وجه شما بازگردد. اما می‌توانید به بانک درخواست نمایید اشتراک شما از آن انجمن قطع گردد و پس از آن از حساب شما مبلغی کسر نشود.

 

امتیاز 5/5 - از 25 رای

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT