در دسامبر 2019 دورسی از طریق توییت‌هایی اعلام کرد که توییتر به یک تیم مستقل کوچک تا پنج نفر کمک مالی می‌کند تا استانداردی باز و غیرمتمرکز برای رسانه‌های اجتماعی ایجاد کند. هدف این بود که توییتر روزی به مشتری این استاندارد تبدیل شود. دورسی چندین عامل را که باعث این حرکت شده است را توضیح داد. شبکه اجتماعی Bluesky را در ادامه بررسی کرده ایم.

چالش های ناشی از کنترل متمرکز شامل مشکلات در اجرای سیاست های جهانی برای رسیدگی به سوء استفاده و اطلاعات نادرست است.

تغییر ارزش رسانه های اجتماعی از میزبانی و حذف محتوا به الگوریتم های توصیه. این الگوریتم ها، که در حال حاضر معمولاً اختصاصی هستند، توجه کاربران را به سمت خود هدایت می کنند. دورسی امیدوار است که Bluesky اجازه دهد تا جایگزین هایی ساخته شود.

انگیزه های موجود در رسانه های اجتماعی اغلب به جای ترویج مکالمات آموزنده و سالم، توجه را به محتوای بحث برانگیز جلب می کند.

پیشرفت‌های فناوری اخیر، مانند بلاک چین، راه‌حل‌های غیرمتمرکز را قابل دوام‌تر کرده است. این راه حل ها می تواند منجر به میزبانی باز و کسب درآمد شود.

Bluesky تلاش می کند تا شبکه های اجتماعی را شبیه به ایمیل، وبلاگ ها یا شماره تلفن ها به عنوان سیستم های باز که تعاملات آنلاین را تسهیل می کنند، کند. توسعه دهندگان Bluesky پروتکل AT را ایجاد کردند که رو به اتمام است. هدف پروتکل AT این است که رسانه های اجتماعی مدرن و مکالمات عمومی آنلاین را بیشتر شبیه به دوران اولیه اینترنت کند، زمانی که هر کسی می توانست یک وبلاگ ایجاد کند یا از RSS برای دنبال کردن چندین وبلاگ استفاده کند. برنامه Bluesky ویژگی های این پروتکل را نشان می دهد.

Bluesky امیدوار است که این امر منجر به پیشرفت‌های جدیدی در رسانه‌های اجتماعی شود و محققان و جوامع را قادر ‌سازد تا مسائلی را که در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی با آن مواجه هستند، همانطور که دورسی توییت کرده است، حل کنند.

Bluesky امیدوار است مشکلات رسانه های اجتماعی را حل کند

اکثر شبکه های اجتماعی سنتی پلتفرم های بسته ای هستند که توسط یک مرجع مرکزی کنترل می شوند که مجوزهای کاربر و توسعه دهنده را دیکته می کند. اگر کاربر تصمیم به ترک یک شبکه اجتماعی معمولی داشته باشد، باید از نو شروع کند و ارتباطات و محتوای خود را از دست بدهد. برای توسعه دهندگان ایجاد یک برنامه جدید نیازمند غلبه بر اثرات شبکه و بازسازی سوشیال گراف از ابتدا است.

علاوه بر این اگر بخواهند با استفاده از API های این شرکت ها بسازند، خطر بسته شدن ناگهانی آن ها وجود دارد. به طور مشابه اگر پلتفرم قوانین خود را تغییر دهد، تولیدکنندگان محتوا ممکن است مخاطبان خود را از دست بدهند. پروتکل AT برای تغییر این سناریو طراحی شده است و محیطی بازتر، دموکراتیک و نوآورانه را برای کاربران، توسعه دهندگان و سازندگان محتوا ارائه می دهد.

نحوه دریافت کد دعوت Bluesky

راه های مختلفی برای دریافت دعوتنامه به Bluesky وجود دارد. می‌توانید در فهرست انتظار ثبت‌نام کنید و منتظر دعوتنامه برای پیوستن به Bluesky باشید. می توانید از دوستان خود در شبکه های اجتماعی دیگر بپرسید که آیا دعوت نامه دارند یا خیر.

می توانید کد دعوت Bluesky را در توییتر جستجو کنید. آخرین نتایج را بررسی کنید و به سرعت پاسخ دهید تا دعوت نامه دریافت کنید. حتی می توانید یک کد دعوت برای Bluesky در eBay خریداری کنید.

نحوه ایجاد اکانت Bluesky

هنگامی که کد دعوت خود را دریافت کردید، می توانید حساب خود را در وب سایت یا برنامه Bluesky از فروشگاه App یا Google Play ایجاد کنید. می‌توانید سرور Bluesky پیش‌فرض (you@bsky.social) را انتخاب کنید یا این دستورالعمل‌ها را برای استفاده از دامنه خود (you@yourdomain.com) دنبال کنید. بعداً می‌توانید در تنظیمات حسابتان دامنه خود را تغییر دهید. سپس کد دعوت، ایمیل، رمز عبور و تاریخ تولد خود را وارد کنید.

در نهایت یک دسته کاربری را انتخاب کنید. بعداً می‌توانید این را در تنظیمات حساب خود تغییر دهید.

چگونه نمایه Bluesky خود را ویرایش کنیم

هنگامی که تنظیمات حساب خود را کامل کردید، شاید بخواهید برقراری ارتباط با دیگران آن را ویرایش کنید. می‌توانید عکس کاور، عکس نمایه، نام و توضیحات ۲۵۶ کاراکتری اضافه کنید. فیلد خاصی برای پیوند به وب سایت یا سایر پروفایل های اجتماعی شما وجود ندارد، اما می توانید پیوندی را در توضیحات قرار دهید.

نحوه ارسال پست در Bluesky

پست های مرتبط
محصول پرفروش خود را محبوب تر کنید و کیفیت فروش را بیشتر

پیش درآمد شاید بار و بارها از خود پرسیده باشید. چگونه می توانیم یک محصول پرفروش داشته باشیم؟ راه کار بیشتر بخوانید

sms را با خطی غیر از خط ایران دریافت کرده و ثبت نام شوید

مشکلات احراز هویت آیا تا به حال به فکر دریافت sms جهت احراز هویت برای سایت هایی که خدمات را بیشتر بخوانید

Bluesky به شما امکان می دهد پست های 300 کاراکتری را با متن، حداکثر چهار تصویر و لینک ارسال کنید. توجه داشته باشید که همه نمایه‌ها و پست‌ها عمومی هستند و محتوای کاربری که به اشتراک می‌گذارید مشمول شرایط خدمات Bluesky است.

در چارچوب شرایط Bluesky وقتی محتوایی (مانند متن، تصویر یا ویدیو) را در یک پلتفرم یا سرویس ارائه‌شده توسط Bluesky به اشتراک می‌گذارید، به Bluesky و شرکت‌های مرتبط با آن حق استفاده و اشتراک‌گذاری آن محتوا را می‌دهید.

با این شرایط، Bluesky می‌تواند محتوای شما را به روش‌های مختلف، از جمله تبلیغ Bluesky و خدمات آن از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، استفاده، کپی، اصلاح، توزیع و نمایش دهد.

آنها می توانند این کار را بدون پرداخت پول به شما انجام دهند. از طرفی بدون اجازه شما از محتوای شما در هیچ تبلیغاتی استفاده نخواهند کرد.

چگونه شبکه Bluesky خود را بسازیم

برای یافتن افرادی برای ارتباط با آن ها، از جستجو برای یافتن پست ها و کاربران با کلمات کلیدی خاص استفاده کنید. می‌توانید به پست‌های کاربران دیگر پاسخ دهید، بازنشر کنید و آنها را لایک کنید. گزینه سه نقطه گزینه های اضافی از جمله ترجمه و اشتراک گذاری با شبکه های دیگر را ارائه می دهد.

برای یافتن حساب‌های مرتبط برای دنبال کردن، به تب کاربران بروید. هنگامی که از نمایه کاربر دیگری بازدید می کنید، می توانید آنها را دنبال کنید یا از سه نقطه برای یافتن گزینه های بیشتر و افزودن کاربر به لیست استفاده کنید.

لیست های بلو اسکای و لیست های توییتر

لازم به ذکر است که لیست های Bluesky مانند لیست های توییتر نیستند. در توییتر، زمانی کاربران را به لیست اضافه می کنید که بخواهید آن ها را از نزدیک دنبال کنید. در Bluesky، کاربران را به لیست‌ها اضافه می‌کنید تا فعالیت آن‌ها را میوت کنید.

هنگامی که یک لیست میوت Bluesky ایجاد می کنید، در نمایه شما قابل مشاهده خواهد بود. با این حال، می‌توانید لیست‌های میوت سایر کاربران را دنبال کنید تا همان گروه از کاربران را به‌طور خصوصی نادیده بگیرید. علاوه بر لیست‌های میوت عمومی، می‌توانید به روش‌های بیشتری برای تعدیل محتوایی که در Bluesky می‌بینید در بخش Moderation دسترسی داشته باشید. در اینجا می‌توانید تنظیمات فیلتر محتوای خود را به‌روزرسانی کنید، یک حساب را میوت کنید، یا یک حساب را مسدود کنید.

بخش فیدهای من

My Feeds به کاربران اجازه می دهد تا الگوریتم های سفارشی برای نمایش محتوا ایجاد کنند. این فید که توسط تیم Bluesky ایجاد شده است، به‌روزرسانی‌هایی را از کسانی که دنبال می‌کنید و افرادی که لایک میکنند نشان می‌دهد.

چگونه دسته یا دامنه کاربری Bluesky خود را تغییر دهید

همانطور که گفته شد، برای تغییر دسته کاربری خود می توانید به تنظیمات حساب کاربری خود مراجعه کنید. همچنین می توانید دسته کاربری خود را برای استفاده از دامنه خود به جای bsky.social@ به روز کنید.

گام بعدی در رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز

Bluesky ممکن است رویکردی به رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز ارائه دهد که می‌تواند بسیاری از مسائلی را که امروزه گریبانگیر پلتفرم‌های اجتماعی سنتی است را کاهش دهد. به نظر می رسد Bluesky با توسعه مستمر پروتکل AT به آغاز عصر ارتباطات دیجیتال جدید اختصاص دارد.

Bluesky با مشکلاتی که قصد دارد حل کند و استانداردهای باز که به دنبال ایجاد آن است، می تواند طرحی برای آینده رسانه های اجتماعی باشد. باید دید که Bluesky پس از خروج از نسخه بتا چقدر خوب عمل خواهد کرد.

امتیاز دهید
علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری، کارشناس سئو و تولید محتوا

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید