احتمالا خیلی از شماها به دنبال درک مفهوم بلاکچین بوده‌اید و کاملا سردرگم شده‌اید و مقالات فنی به شما هیچ کمکی نکرده‌اند. در این مقاله به توضیح بلاک چین به ساده ترین شکل ممکن می‌پردازیم و مطمئن هستیم مشکل شما را در درک پایه بلاکچین رفع می‌کند.

آلبرت انیشتین سخنی جالب دارد:

اگر نمی‌توانید چیزی را به سادگی توضیح دهید، پس آن را خیلی خوب نفهمیده‌اید.

تجربه من در فهم بلاکچین و ارز رمزها

من از اواخر سال ۲۰۱۷ شروع به سرمایه گذاری در رمزارزها کردم. صادقانه بگویم، من هیچ اطلاعاتی از فناوری بلاکچین در آن زمان نداشتم. اصول سرمایه گذاری من در رمزارزها براساس گفته‌ها و شنیده‌ها بود و هرچه دوستانم در مورد معجزه سرمایه گذاری در بیت کوین و آلت کوین به من گفتند، همه چیز را برایم هیجان‌انگیز‌تر می‌کرد. تنها پس از سقوط قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ است که من درسهایی آموختم. اولین درس در این بین، درباره انجام تحقیقات و کسب اطلاعات کافی بود و نباید این اصل مهم را فراموش کرد.

چند روز پیش، همسایه ۱۵ ساله من در مورد برنامه‌های خود برای سرمایه گذاری در رمزارزها به من گفت. منطق او مانند بسیاری از سرمایه گذاران ساده لوح بود.

به نظر میاد همه از این طریق درآمد کسب می‌کنند بنابراین باید راه خوبی باشه.

در حالی که من با بخش درآمدزایی موافق هستم، اما این استدلال را برای تصمیم گیری‌های مالی پیشنهاد نمی کنم. بنابر این، من از او خواستم که در مورد فناوری بلاکچین تحقیق کند و آن را با کلمات ساده برای من توضیح دهد. آنچه بعدتر اتفاق افتاد، ذهنم را منفجر كرد، چون چند روز بعد، او دوباره نزد من برگشت و متوجه شدم همه چیز را از حفظ کرده و درک واقعی از بلاکچین ندارد. به همین دلیل، توضیح بلاک چین به ساده ترین شکل ممکن اهمیت زیادی برایم پیدا کرد.

بلاک چین آنطور که توسط وب سایت‌های محبوب توضیح داده شده است؛ (تخصصی هستند و فهمشان سخت است)

توضیح بلاک چین به ساده ترین شکل برای عموم

۱) مجله و وب سایت مشهور آمریکایی Entrepreneur بلاکچین را به صورت زیر توضیح می‌دهد:

بلاکچین لیستی از اطلاعات است که به طور مداوم در حال رشد می‌باشد. این اطلاعات به صورت بلوکی است و همه این بلوک‌ها با هم مرتبط هستند. هر بلوک با قبلی و بعدی مطابقت دارد و اطلاعاتی که بلوک میانی دارد با استفاده از یک تابع رمزنگاری به نام hash توسط یک الگوریتم رمزگذاری می‌شود. این باعث می‌شود این اطلاعات خدشه ناپذیر باشد. این یک پایگاه داده امن، باز و عمومی است.

۲) در اینجا نحوه توضیح شرکت فناوری چند ملیتی IBM در مورد بلاکچین که در وب سایت خود آورده است را مشاهده می‌کنید؛

بلاکچین یک دفتر مشترک و غیر قابل تغییر است که روند ثبت معاملات و ردیابی دارایی‌ها را در یک شبکه تجاری تسهیل می‌کند. یک دارایی می‌تواند ملموس (یک خانه، ماشین، پول نقد، زمین) یا ناملموس (مالکیت معنوی، حق ثبت اختراع، حق چاپ، مارک تجاری) باشد. تقریباً هر چیزی که دارای ارزش باشد می‌تواند از طریق شبکه بلاکچین ردیابی و معامله شود و خطر را کاهش داده و هزینه‌های مربوط به تمام افراد را کاهش دهد.

*همانطور که می‌بینید، توضیحات فوق پر از اصطلاحات فنی است که می‌تواند یک فرد عادی را گیج کند. بیشتر افراد دقیقا به همین دلیل پس از خواندن چند وبلاگ در مورد بلاکچین از خود ناامید می‌شوند.

توضیح بلاک چین به ساده ترین شکل ممکن که قرار است من برایتان شرح دهم

در اینجا نحوه توضیح بلاکچین به بچه ۱۵ ساله به زبان ساده آورده شده است. بیایید مثالی از حضور و غیاب در کلاس‌های درسی در یک مدرسه را در نظر بگیریم:

  • مشخصات هر دانش آموز به صورت آنلاین نگهداری می‌شود و معلمان هر روز سوابق حضور و غیاب را به روز می‌کنند.
  • هر معلم پس از ورود به سیستم مدرسه، سوابق موجود در همان پایگاه داده را وارد می‌کند.
  • کسانی که دسترسی دارند (معلمان، مدیران، کارمندان مدرسه) می‌توانند سوابق تاریخ گذشته را هم در سیستم به روز یا دستکاری کنند.
  • هر دانش‌ آموز با غیبت بیشتر از ۳۰٪ کل جلسات کلاس درسی، مجاز به حضور در امتحانات نهایی خواهد بود.
  • دانش‌ آموزانی که در بیش از ۹۰٪ کلاس‌های درسی حاضر شده‌اند، ۵٪ امتیاز یا نمره به کل معدلشان افزوده می‌شود.

توضیح بلاک چین به ساده ترین شکل مثال

حالا فرض کنید گروهی از دانش آموزان که حضور کمی در کلاس‌های درسی داشته‌اند؛ آنها می‌خواهند به سیستم دسترسی پیدا کنند و سوابق گذشته را به روز کنند بدون اینکه کسی متوجه آن شود!

تمام کاری که باید انجام دهند این است که یکی از اکانت‌های معلم‌ها یا کارمندان مدرسه را هک کرده و اصلاحات لازم را انجام دهند. هنگامی که آنها این کار را انجام دهند، به طور خودکار پایگاه داده مرکزی به روز می‌شود و هیچ کس در مورد این موضوع اطلاعاتی نخواهد داشت و متوجه نخواهد شد. یا شاید آنها به مدیر IT که به پایگاه داده مرکزی دسترسی دارد، رشوه دهند. همانطور که می‌توانید تصور کنید، این سیستم یک سیستم کاملا ناامن است.

با استفاده از بلاکچین می‌توان مشکل را حل کرد و در اینجا نحوه ردیابی حضور و غیاب جدید به شرح زیر است:

  • به جای اینکه تمام اطلاعات فقط در یک کامپیوتر ذخیره شوند، هر معلم و کارمند مدرسه یک نسخه دقیق و کامل از حضور و غیاب‌ها را در سیستم خود دارد.
  • هر زمان کسی خواست داده‌های مربوط به حضور و غیاب را به روز کند، درخواستی برای تأیید به هر معلم ارسال می‌شود (مانند یک اعلام هشدار که شخصی مایل به به روز رسانی است، آیا شما اجازه اینکار را می‌دهید؟)
  • به روزرسانی‌ها تنها در صورتی تأیید نهایی می‌شود که تایید حداقل ۵۱٪ از معلمان را به همراه داشته باشد. یعنی اگر ۵۱ درصد از معلمها اجازه تغییر در لیست حضور و غیاب را ندهند، هیچ کسی نمی‌تواند لیست را دستکاری کند (حتی مدیر مدرسه یا مسئول IT مدرسه).

توضیح بلاک چین به ساده ترین شکل برای مبتدی ها

بنابراین، به جای داشتن فقط یک نسخه از اطلاعات حضور و غیاب دانش آموزان در یک کامپیوتر، بیش از ۱۰۰ نسخه (بسته به تعداد معلمان و کارمندان) وجود خواهد داشت و قبل از ایجاد هرگونه تغییر، اکثر معلمان باید با آن موافقت کنند.

به طور خلاصه، این یک روش ضد تحریف و قابل اعتماد برای ذخیره اطلاعات است. این کنترل را به جای یک پایگاه داده مرکزی که می‌تواند در هر زمان تغییر کند، (توسط هر کسی که به آن دسترسی پیدا کند)، در اختیار همه معلمان قرار می‌دهد.

نتیجه نهایی

توضیحات بالا اصل اساسی بلاکچین است و همین امر آن را به یک فناوری انقلابی تبدیل می‌کند.

این کنترل به جای یک نهاد متمرکز (فرد، سازمان یا گروهی از آن)، کنترل و تصمیم گیری را در شبکه‌ای از نهادها توزیع می‌کند.

با توجه به این موضوع، توزیع کنترل شده، قابل اعتمادتر است و دستکاری تقریباً غیرممکن است زیرا هرگونه تغییر یا اشتباه، توسط اکثریت اعضای شبکه رد می‌شود.

اگر امکان انتقال اطلاعات از یک سیستم به سیستم دیگر وجود داشته باشد، امکان سازگاری بهتر را فراهم می‌کند زیرا چندین نهاد به نمای مشترک و داده در زمان واقعی دسترسی دارند.

بلاکچین و برنامه‌های آن مانند Cross-border Payment, Smart Contracts و NFTs موارد مهم دیگری هستند که همه سازندگان و کارآفرینان باید در مورد آن اطلاعات کافی کسب کنند. یک نقطه شروع خوب برای ورود به این کار، یادگیری مفاهیم اساسی است که به شما امکان می‌دهد درک بهتری از برنامه‌ها داشته باشید. همه اینها هنوز در مراحل نوپا قرار دارند و تقریباً شبیه اینترنت سال ۱۹۹۵ هستند.

امیدوارم که توضیح بلاک چین به ساده ترین شکل ممکن برای شما مفید واقع شده باشد. پیشنهاد می‌کنم مقاله «آموزش معامله ارز دیجیتال» را هم مطالعه کنید. اگر هم به دنبال کیف پول‌های سخت افزاری هستید، اول پرداخت خدمات فروش کیف پول لجر (LEDGER) و کیف پول ترزور (TREZOR) را هم به مشتریان خود عرضه می‌‌کند که از امنیت بالایی برخوردار هست.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید