ارز دیجیتال CBDC

ارز دیجیتال CBDC | ارز دیجیتال ایران | راه اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی

زمان مطالعه 2 دقیقه

بانک مرکزی ایران بدون اشاره به چارچوب زمانی برای ارائه این برنامه، اعلام کرد که در آینده نزدیک ارز دیجیتال CBDC را تست خواهد کرد.

ارز دیجیتال CBDC بانک مرکزی ایران

گزارش ها حاکی از آن است که بانک مرکزی ایران (CBI) بزودی راه اندازی آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را اجرا می کند.

به گزارش خبرگزاری Iranian Labour، معاون بانک مرکزی گفت که ارز دیجیتال بانک مرکزی می توانند به کشور در رفع ناهماهنگی های مالی کمک کنند.

توسعه یک ارز دیجیتال مستقل در ایران در سال 2018 در شرکت خدمات انفورماتیک و شاخه اجرایی بانک مرکزی ایران آغاز شد. مرحله توسعه کامل شده است و به زودی تست آن انجام خواهد شد. با این حال، بانک مرکزی ایران جزئیات زیادی در مورد بازه زمانی فاش نکرد.

طبق گزارشات، ارز دیجیتال بانک مرکزی ایرانی با استفاده از پلتفرم Hyperledger Fabric که توسط بنیاد لینوکس میزبانی شده است، توسعه یافته است. سایت خبری کوین تلگراف با Hyperledger تماس گرفت تا در این زمینه اطلاعاتی کسب کند، اما تا زمان انتشار این خبر پاسخی دریافت نکرد.

ایران در نتیجه تحریم های اقتصادی سنگینی که توسط ایالات متحده بر این کشور وضع شده است، مشکلات مالی و اقتصادی قابل توجهی را تجربه کرده است. در میان این مشکلات، ایران به کریپتو روی آورده است و جزو اولین کشورهایی بود که استخراج بیت کوین (BTC) را به امید احیای اقتصاد قانونی کرد، با این حال مجبور شد در موارد متعدد به دلیل کمبود شدید برق و خاموشی، عملیات استخراج را به طور موقت تعطیل کند.

ایران همچنین به امید دور زدن تحریم های تجاری به دنبال استفاده از ارزهای دیجیتال برای تجارت بین المللی است. همانطور که توسط Cointelegraph گزارش شده است، بانک مرکزی ایران و وزارت بازرگانی به توافقی دست یافتند تا پلت فرم پرداخت بانک مرکزی ایران را به یک سیستم معاملاتی مرتبط کند که به کسب و کارها اجازه می دهد پرداخت ها را با استفاده از ارزهای دیجیتال تسویه کنند.

در حال حاضر، نزدیک به 100 کشور بر روی یک ارز دیجیتال مستقل کار می کنند، در حالی که تنها تعداد انگشت شماری از آنها به مرحله آزمایشی رسیده اند. چین در حال حاضر در این زمینه پیشرو است. این کشور توسعه CBDC خود را در سال 2019 تکمیل کرد و در حال حاضر در حال آزمایش انبوه آن در استان های مختلف و بخش های خرده فروشی است.

فرانسه و سوئیس چندین تست برون مرزی انجام داده اند. انتظار می رود کره جنوبی، ژاپن و روسیه در سال 2022 آزمایشاتی را انجام دهند، در حالی که ایالات متحده هنوز در مرحله بحث است. طبق ردیاب آتلانتیک CBDC، تعداد 9 کشور قبلاً CBDC خود را راه اندازی کرده اند، 14 کشور در مرحله آزمایشی، 16 کشور در مرحله توسعه، 41 کشور در حال تحقیق و دو کشور برنامه های CBDC خود را لغو کرده اند.

منبع: کوین تلگراف

امتیاز 5/5 - از 4 رای

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

یک دیدگاه

  1. آیدا گفت:

    خیلی خوببببببب

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT
خرید آنی ووچر پرفکت مانی
اپلیکیشن اول پرداخت
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه