درگاه های پرداخت

درگاه های پرداخت آنلاین و آشنایی با انواع آن ها

زمان مطالعه 2 دقیقه

با راه اندازی بسیاری از کسب و کارهای آنلاین، امکان پرداخت آنلاین نیز از طریق متدهای مختلفی برای مشتریان فراهم شده است. اگر شما نیز به فکر کسب درآمد به صورت آنلاین هستید، حال چه از طریق وب سایت های فروشگاهی، چه از طریق اینترنت و … خوب است که با انواع سیستم عملکرد درگاه های پرداخت آنلاین آشنا شوید. پس با اول پرداخت تا پایان این مقاله همراه باشید.

پرداخت از طریق درگاه های پرداخت آنلاین به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

در این بخش از مقاله به معرفی چند درگاه پرداخت آنلاین پرداخته‌ایم که در هر کدام، انجام عملیات تراکنش‌های پرداخت، با دیگری قدری متفاوت است. به منظور آشنایی با آن‌ها همچنان با ما همراه باشید.

درگاه پرداخت آنلاین میزبان (Hosted)

یکی از انواع درگاه های پرداخت آنلاین ، درگاه پرداخت میزبان است. در این نوع درگاه پرداخت، تراکنش در خارج از صفحه‌ی پرداخت مشتری، مدیریت می‌شود. در واقع به محض اینکه مشتری دکمه‌ی پرداخت را کلیک می‌کند، یک ارائه دهنده‌ی خدمات پرداخت واسطه، ادامه‌ی انجام تراکنش را به عهده می‌گیرد. این روش پرداخت بسیار امن و سریع است و مدیریت تراکنش‌ها از عهده‌ی فروشنده ساقط و به یک واسطه‌ی پرداخت امن واگذار می‌شود.

درگاه پرداخت آنلاین خود میزبان (Self-Hosted)

از دیگر درگاه های پرداخت آنلاین ، درگاه پرداخت خود میزبان است. در این نوع درگاه پرداخت، کلیه‌ی مراحل پرداخت در وب سایت فروشنده انجام می‌شود و در نهایت این اطلاعات در قالب یک فایل با فرمت مورد قبول به واسطه‌ی سرویس دهنده ی خدمات پرداخت، بدون اینکه مشتری از صفحه‌ی پرداخت خارج شود، ارسال می‌شود. فرمت فایل اطلاعات کاربر یا در قالب کد هش می‌باشد، یا به صورت یک کلید مخفی. مزیتی که در این روش وجود دارد  این است که از آنجا که کلیه‌ی فرایند خرید در یک محل انجام می‌شود، خرید از این نوع فروشگاه‌ها که از این روش درگاه‌های پرداخت استفاده می‌کنند، برای مشتریان راحت‌تر است.

درگاه پرداخت آنلاین مستقیم

در این روش پرداخت، مشتری به صورت مستقیم به بانک مربوطه متصل می‌شود و اطلاعات پرداخت خود را در صفحه‌ی مربوط به بانک وارد می‌کند و پس از اتمام تراکنش پرداخت، پیغامی برای مشتری بر روی صفحه ظاهر می‌شود و مجددا به وب سایت بازگشت داده می‌شود.

درگاه پرداخت آنلاین میزبان API

در این روش پرداخت، کاربر کلیه‌ی اطلاعات پرداخت خود را بر روی صفحه‌ی پرداخت فروشنده وارد می‌کند و فروشنده مسئولیت مدیریت اطلاعات کاربران را بر عهده دارد. سپس اطلاعات پرداخت مشتری از صفحه‌ی پرداخت فروشنده از طریق یک API برای سرور ارسال می‌شود و درخواست انجام تراکنش از این طریق به سرور داده می‌شود. مشکلی که در این روش وجود دارد مربوط می‌شود به مشکلات امنیتی. ممکن است بسیاری از خریداران تمایلی به وارد کردن اطلاعات خود در سرور اپلیکیشن فروشنده نداشته باشند. 

امتیاز 5/5 - از 2 رای

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT