با پیروزی ریپل (XRP) در برابر کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ایالات متحده در روز پنج‌شنبه، قیمت اتریوم (ETH) برای اولین بار از آوریل ۲۰۲۳ به بالای ۲,۰۰۰ دلار رسید. با توجه به اینکه اتریوم به تدریج به میانگین قیمت خرید استیک‌کنندگان ETH 2.0 نزدیک می‌شود، واکنش آنها چگونه خواهد بود؟ در این پست به تحلیل تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر ۱۴۰۲ می پردازیم.

خرید و فروش آنی ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر ۱۴۰۲

ارتقای شانگهای در آوریل ۲۰۲۳، قابلیت برداشت کوین‌های‌ ETH 2.0 را فراهم کرد. اما به جای فروش، همان‌طور که بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند، استیکینگ اتریوم به رکورد بالاترین سطح خود رسید؛ زیرا سرمایه‌گذاران همچنان منتظر قیمت‌های بالاتر بودند.

طبق گزارشی که توسط Glassnode در سال ۲۰۲۲ تهیه شده، بخش قابل‌توجهی از اترهای استیک‌شده با قیمت متوسط ۲,۳۹۰ دلار خریداری شده است. علاوه بر این، گزارش جدیدتری از Coinmarketcap نیز نشان می‌دهد که ۶۸ درصد از اتر‌های استیک‌شده با ضرر نگهداری می‌شوند.

تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر
تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر

با این حال، با رشد ۷۰ درصدی اتریوم از ابتدای سال تا به امروز، قیمت اتر در حال نزدیک شدن به نقطه تسویه برای بسیاری از صاحبان ETH 2.0 است. این نشان می‌دهد که اتریوم ممکن است در عبور از مقاومت ۲,۵۰۰ دلاری دچار مشکل شود.

داده‌های آنچین نشان می‌دهند که قبل از ارتقای شانگهای، پروتکل‌های استیکینگ نقدینگی مانند LidoDAO و Rocket Pool شروع به جلب توجه کرده‌اند. از زمان پایان به‌روزرسانی اتریوم در ماه آوریل، فعالیت کاربران در LidoDAO ارتباط نزدیکی با قیمت اتریوم پیدا کرده است.

به طور خاص، قیمت اتریوم بین ۱۴ ژوئن و ۱۴ جولای ۲۲ درصد رشد کرده است. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، تعداد آدرس‌های فعال روزانه LidoDAO نیز از تاریخ ۱۶ ژوئن به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. با افزایش قیمت اتریوم به بالای ۲,۰۰۰ دلار، فعالیت کاربران LDO ۱۲۶درصد افزایش یافت و به ۶۲۵ کاربر فعال روزانه رسید.

تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر
تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر

افزایش اخیر در فعالیت شبکه LidoDAO می‌تواند به رشد قیمت اتریوم نسبت داده شود. با افزایش قیمت این آلت کوین، کاربران بیشتری به فعالیت در شبکه LidoDAO پرداخته‌اند.

زمانی که قیمت اتریوم افزایش می‌یابد، تعدادی از صاحبان ETH 2.0 سودآوری بیشتری داشته و می‌توانند بخشی از کوین‌های استیک‌شده خود را به اکوسیستم LidoDAO منتقل کنند. اولاً، پروتکل‌های استیکینگ نقدینگی مانند LidoDAO به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند تا بدون ارائه حداقل ۳۲ اتر مورد نیاز در شبکه اصلی، به استیکینگ ETH 2.0 دسترسی پیدا کنند. دوماً، این پروتکل‌ها به کاربران اجازه می‌دهند نسخه‌های رپدشده از ETH (مانند stETH) را بدست آورند که می‌توانند آنها را برای اهداف معاملاتی دیگر استفاده کنند. این امکان به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا هزینه فرصت استیکینگ در شبکه اصلی اتریوم را کاهش دهند.

بار دیگر، بازگو کردن این نکته خالی از لطف نیست که بخش قابل‌توجهی از صاحبان ETH 2.0 کوین‌های خود را با قیمت میانگین ۲,۳۹۰ دلار خریداری کرده‌اند. اگر آنها تصمیم بگیرند بخشی از ۳۲ اتر خود را تقسیم کرده و بخشی از آنها را به پروتکل‌های استیکینگ نقدینگی منتقل کنند، اتریوم ممکن است برای رسیدن به رالی ۲,۵۰۰ دلار، حتی در بحبوحه حرکت صعودی قوی، با مشکل مواجه شود.

در این میان، داده‌های (Global In/Out of the Money Price) که توسط پلتفرم IntoTheBlock ارائه می‌شود، این پیش‌بینی را تأیید می‌کند. همانطور که در زیر مشاهده می‌شود، ۷.۳ میلیون سرمایه‌گذار در حال حاضر ۳۳.۵۵ میلیون اتر را با قیمت متوسط ۲,۳۶۵ دلار نگه داشته‌اند. بنابراین، اگر تحلیل فوق درست باشد، زمانی که قیمت اتریوم به ۲,۵۰۰ دلار نزدیک ‌شود، رالی صعودی آن می‌تواند به طول قابل‌توجهی کاهش پیدا کند.

تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر
تکنیکال اتریوم ۲۵ تیر

بلعکس، اگر گاوها (خریداران) بتوانند داستان را تغییر دهند و اتریوم بتواند به بالای سقف ۳,۰۰۰ دلار برسد، طبق آنچه که در بالا مشاهده می‌شود، ۹.۲ میلیون سرمایه‌گذار که ۳.۸۸ میلیون اتریوم را با قیمت متوسط ۳,۰۷۵ دلار خریداری کرده‌اند، ممکن است رالی را متوقف کنند. اما اگر این مقاومت شکسته شود، اتریوم می‌تواند به سمت بالاترین رکورد جدید خود در محدوده ۵,۰۰۰ دلار حرکت کند.

امتیاز 5/5 - از 2 رای
کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید