روز گذشته، کندل روزانه نزدک (Nasdaq)، بزرگترین شاخص شرکت‌های فناوری، صعودی بسته شد. بر اساس داده‌های بازار، این شاخص نه تنها از سطوح مقاومت بلندمدت خود فراتر رفت، بلکه به بالاترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته رسید. در این پست به تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت بر اساس شاخص بازار سهام آمریکا می پردازیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت

اگرچه همبستگی بلندمدت نزدک با قیمت بیت کوین (BTC) مثبت باقی مانده، اما این همبستگی چند روزی است که تضعیف شده و در حال حاضر، در بازه زمانی روزانه منفی است.

شارژ کیف پول بیت کوین

شاخص نزدک-۱۰۰ (NDX) معیاری از سلامت صنعت مدرن و نوآوری است. این شاخص همراه با میانگین صنعتی داوجونز و S&P 500، یکی از سه شاخص بزرگ بازار سهام در ایالات متحده است. این شاخص، ارزش سهام ۱۰۰ شرکت بزرگ فناوری را دنبال می‌کند. به عبارت دیگر، برخلاف شاخص S&P 500 که عملکرد ۵۰۰ شرکت بزرگ ایالات متحده را ردیابی می‌کند، شاخص NDX به بخش فناوری و نوآوری محدود می‌شود.
مانند بیت کوین و بازار گسترده ارزهای دیجیتال، شاخص نزدک هم از اوایل سال ۲۰۲۳ در یک روند صعودی قرار داشته است. پس از رسیدن به سطح ۱۰,۴۴۰، این شاخص یک الگوی کف سه گانه (triple bottom pattern) را در اکتبر-دسامبر ۲۰۲۲ (فلش‌های آبی در شکل پایین) ایجاد کرد.
متعاقباً روند صعودی این شاخص که تا امروز ادامه دارد، آغاز شد. اولین سیگنال آغاز روند صعودی، بریک آوت به بالای خط مقاومت نزولی (خط سیاه) بود. پس از آن، رالی NDX در ناحیه ۱۲,۷۵۰ (مستطیل سبز)، که مطابق با فیبوناچی اصلاحی ۰٫۳۸۲ است، متوقف شد. با این حال، این سطح در اواخر ماه آوریل به عنوان حمایت تأیید شد (فلش سبز). این رویداد، موج دیگری از حرکت صعودی را آغاز کرد که منجر به صعود به بالاتر از مقاومت مهم دیگری در فیبوناچی ۰٫۵ (مستطیل قرمز) شد.
بر اساس داده‌های بازار، از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳، شاخص NDX بیش از ۲۹ درصد افزایش یافته است.

تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت
تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت

در این میان، شاخص‌های تکنیکال از ادامه روند صعودی NDX حمایت می‌کنند. اگرچه شاخص قدرت نسبی (RSI) آن در حال حاضر در منطقه اشباع خرید قرار دارد، اما هنوز هیچ واگرایی نزولی ایجاد نکرده است. از سوی دیگر، شاخص MACD هم در حال افزایش است.
یک استدلال دیگر برای ادامه روند صعودی شاخص نزدک، توسط تحلیلگر بازار، RyanDetrick@، ارائه شده است. او نموداری را منتشر کرده که حرکت‌های تاریخی این شاخص را پس از ثبت اولین اوج ۵۲ هفتگی جدید نشان می‌دهد.
به گفته این تحلیلگر، چنین وضعیتی تا کنون ۱۴ بار در تاریخ رخ داده و پس از آن، ارزش این شاخص در ۱۲ ماه آینده به طور متوسط ۱۷ درصد افزایش یافته است. این وضعیت در حال حاضر، برای پانزدهمین بار ظاهر شده است و اگر این بار هم تاریخ تکرار شود، انتظار می‌رود که روند صعودی NDX ادامه پیدا کند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت
تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت

همبستگی منفی شاخص نزدک با قیمت بیت کوین

همان‌طور که گفته شد، در بلندمدت، همبستگی شاخص نزدک با قیمت بیت کوین همچنان مثبت است و شرکت‌های بزرگ فناوری و بازار ارزهای دیجیتال از روندهای مشابهی پیروی می‌کنند.
با این حال، NDX هر از گاهی و به طور دوره‌ای همبستگی مثبت خود را با قیمت بیت کوین، در نمودار روزانه (مناطق آبی در شکل زیر) از دست می‌دهد. این اتفاق اغلب در طول تغییر جهت روند بلندمدت یا در طول اصلاحات عمیق بازار رخ می‌دهد.
در طول ۱۲ ماه گذشته، همبستگی روزانه بین دو نمودار تنها ۳ بار منفی شده است. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌شود، در دو دوره قبلی، ارزش شاخص نزدک وارد یک روند جانبی شد و بیت کوین هم یک اصلاح قیمتی را تجربه کرد. با این حال، پس از بازیابی همبستگی مثبت بین نمودارها، هر دو شاخص به روند صعودی خود ادامه دادند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت
تحلیل تکنیکال بیت کوین 30 اردیبهشت

 در حال حاضر، در سومین دوره همبستگی منفی شاخص نزدک و قیمت بیت کوین در ۱۲ ماه گذشته قرار داریم. قیمت بیت کوین در محدوده ۲۶ هزار تا ۲۸ هزار دلار ادغام می‌شود، در حالی که شاخص نزدک در حال افزایش است. اگر سناریوی دو دوره قبلی تکرار شود، قیمت بیت کوین می‌تواند پس از بازیابی همبستگی مثبت بین دو نمودار، به صورت پویا افزایش یابد.

پست های مرتبط
BTC (بیت کوین) و نگرشی که می تواند آینده اقتصادی جهان را متحول کند
BTC

حتما در خاطر دارید که در سال 2008 بحران اقتصادی شدیدی گریبان گیر بسیاری از قدرت های اقتصادی جهان شد. بیشتر بخوانید

تحلیل هفتگی بازار ارزهای دیجیتال ۱ فروردین ۱۳۹۸
تحلیل ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال پر از فراز و نشیب می باشد. پیش بینی سیر صعودی یا نزولی ارز های این بازار بیشتر بخوانید

علاوه بر این، یک سیگنال بسیار صعودی در بازار ارزهای دیجیتال، ادامه بالقوه روند صعودی NDX خواهد بود. بنابراین، انتظار می‌رود که در چند ماه آینده، شاهد بازگشت قیمت بیت کوین به بالای ۳۰ هزار دلار باشیم.

beincrypto

امتیاز دهید
کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید