هاوینگ

هاوینگ چیست | روز شمار هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۰

زمان مطالعه 5 دقیقه

مهم ترین رخداد بیت کوین یعنی نصف شدن پاداش آن چند روز دیگر اتفاق می افتد. هاوینگ می تواند در قیمت این ارز و حتی سایر ارز های دیجیتال تاثیر زیادی داشته باشد. در این مقاله با اول پرداخت همراه باشید تا با ذکر تاریخ دقیق هاوینگ بین کوین به اصلی ترین سوالات در این زمینه پاسخ می دهیم.

هاوینگ چیست؟

ماینرهایی که برای تولید یک بلاک شب و روز کار می کنند، در ازای فعالیت خود مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کنند که این بخشی از فرایند انتشار سکه های بیت کوین است. در روز های آغازین فعالیت بیت کوین، 50 بیت کوین در ازای هر بلاک به ماینر ها پاداش داده می شد. پس از هر 210000 بلاکی که استخراج می شود (حدودا بعد از 4 سال) پاداش بلاک ها نصف می شود و این روند تا زمانی ادامه پیدا می کند تا پاداش به صفر برسد (در سال 2140). در حال حاضر پاداش بلاک در ازای هر بلاک 12.5 بیت کوین است و در فرایند هاوینگ پیش رو این میزان به 6.25 بیت کوین کاهش خواهد یافت.

چرا باید باید چنین فرایند وجود داشته باشد؟

بیت کوین به عنوان یک ارز ضد تورمی طراحی شده است. یعنی اینگونه فرض شده که همانند طلا، انتشار بیت کوین نیز کاهش خواهد داشت و به مرور کم یاب تر می شود. با کمیاب شدن بیت کوین و بالا رفتن تقاضا برای آن، می توان از آن به عنوان سدی در برابرتورم استفاده کرد. اما از سوی دیگر پول های فیات (مثل دلار آمریکا) در طول زمان با تورم همراه می شوند چرا که میزان عرضه آنها افزایش می یابد.

دقیقا چه زمانی پاداش بیت کوین نصف می شود؟

اگر چه تاریخ دقیق نصف شدن پاداش بیت کوین وابسته میزان استخراج در هر روز است اما پیش بینی می شود از زمان نگارش این مقاله سی و دو روز و 15 ساعت و 26 دقیقه تا هاوینگ مانده است. به طور دقیق زمان نصف شدن پاداش بیت کوین 13 ما می 2020 ساعت 6 و 8 دقیقه UTC است.

انتشار بیت کوین را چه کسی کنترل می کند؟

خود شبکه که از اجماع تمام مالکان بیت کوین منشع گرفته کنترل کننده انتشار بیت کوین است. از روزی که بیت کوین برای اولین بار طراحی شده قوانین زیر تا امروز وجود داشته:

 • تنها 21،000،000 واحد بیت کوین ساخته شود
 • فاصله پردازش میان هر بلاک 10 دقیقه باشد
 • به ازای هر 210000 بلاک (چهار سال) یک هاوینگ رخ دهد
 • پاداش بلاک از 50 بیت کوین آغاز شود و آنقدر نصف شود که تا سال 2140 به صفر برسد

هر تغییری در این پارامترها  نیازمند موافقت تمام دارندگان بیت کوین و اجماع آنان است تا به تصویب برسد.

آمار مربوط به بیت کوین

18,309,750 تعداد کل بیت کوین های در گردش
21,000,000 تعداد کل بیت کوین هایی که قرار است تولید شود
87.19% درصد کل بیت کوین های تولید شده
2,690,250 تعداد کل بیت کوین های باقی مانده
65,250 تعداد بیت کوین هایی که تا هاوینگ استخراج می شوند
$6861.97 قیمت بیت کوین در زمان نگارش مقاله
$133,644,696,225.00 سرمایه بازار
1,800 نرخ تورم سالانه بیت کوین
3.65% نرخ تورم سالانه در زمان هاوینگ بعدی
1.80% نرخ تورم بیت کوین در روز
            $13,138,380 نرخ توم بیت کوین تا زمان هاوینگ بعدی با توجه به قیمت فعلی
624,780 تعداد کل بلاک ها
5,220 تعداد بلاک ها تا زمان هاوینگ
2 تعداد کل هاوینگ ها تا به حال
10.00 دقیقه زمان تقریبی تولید یک بلاک
144 تعداد بلاک های تولید شده در روز
13,912,524,048,946 سختی
101.65 Exahashes/s نرخ هش
bip34,bip66,bip65,csv,segwit سافت فورک های فعالی فعلی
سافت فورک های پیش رو
624960 تعداد بلاک های باقی مانده تا تغییر سختی بعدی
180 تغییر سختی ETA بعدی

پس از هاوینگ بیت کوین چه اتفاقی رخ می دهد؟

پایداری استخراج

در زمان قضاوت در مورد اثر هاوینگ باید ابتدا به پایداری استخراج سیستم نگاه کنیم. ماینرها نقش بسیار مهمی در اکوسیستم بیت کوین دارند. ماینرها علاوه بر استخراج بلاک های جدید و کمک به تراکنش ها، ماینرها مسئول سرپا نگه داشتن کل شبکه هستند. حال که به اینجا رسیدیم باید در مورد نرخ هش توضیحاتی را ارائه دهیم.

نرخ هش اصطلاحی برای تعریف قابلیت محاسباتی یک شبکه است. هرچه میزان نرخ هش بالاتر باشد، سرعت و امنیت شبکه هم بیشتر می شود. در عوش با پایین آمدن نرخ هش، سرعت و امنیت شبکه کاهش می یابد.

اگر ماینرها به صورت ناگهانی شبکه را ترک کنند، با موارد زیر رو به رو خواهیم شد:

 • از آنجا که هیچ کس بلاک ها را استخراج نمی کند و تراکنش ها پردازش نمی شوند شبکه از کار می افتد.
 • یک کارتل قدرتمند استخراج می تواند با استفاده از برتری نرخ هش خود با یک حمله 51% شبکه بیت کوین را به تسخیر خود در آورد.

نگاهی به هاوینگ های گذشته

هرچند به بررسی تاریخچه هاوینگ ها و اثر آن بر قیمت بیت کوین پرداخته ایم، اما در اینجا به طور مختصر، وضعیت را در روزهای بعد از نصف شدن پاداش بررسی می کنیم.

هاوینگ -2012

ظرف دو هفته نرخ هش شبکه از 27.61 THash/s به 19.98 THash/s کاهش می یابد. با این حال پس از  آن نرخ هش به شکلی پایدار با 6 ماه افزایش به 60 THash/s می رسد. پس همانطور که می بینید، نرخ هش پس از کاهشی موقتی بهبود یافت.

حال نگاهی به میزان سود دهی فرایند استخراج می کنیم. همانطور که می بینید، نرخ سود دهی پس از این هاوینگ کاهش داشته اما پس از 4 ماه بهبود می یابد.

نمودار هاوینگ بیت کوین

هاوینگ – 2016

حال به اثر هاوینگ 2016 بر نرخ هش شبکه نگاه می کنیم. نرخ هش از 1.56 EHash/s به 1.40 EHash/s سقوط کرد. اما در نهایت پس از 7 ماه به 3.85 EHash/s افزایش یافت.

با این وجود میزان سود دهی همانند نرخ هش به اندازه کافی بهبود نیافت. همانطور که می بینید، سود دهی فرایند استخراج پس از هاوینگ 2016 به میزان زیادی کاهش یافته است.

البته راه های زیادی وجود دارد که ماینرها می توانند با استفاده از آنان همچنان سود دهی داشته باشند:

ماینر ها می توانند با استفاده از سخت افزارهای کم مصرفی Dragonmint T16 یا Antminer S9 استفاده کنند. این ASIC ها می توانند با استفاده از مصرف کمتر انرژی توان پردازشی زیادی ارائه دهند.

ماینرها می توانند فعالیت های خود را به مناطقی سر سیر با برق ارزان قیمت انتقال دهند. مناطق سردسیر به ماینرها اجازه می دهد تا انرژی مربوط به خنک سازی دستگاه ها را تا حد زیادی کاهش دهند. بعضی از شرکت های استخراج به مناطق سردسیری در اطراف روسیه و مغلستان نقل مکان کرده اند که برق در آنجا ارزان و هوا بسیار سرد است.

ماینر ها می توانند از منابع انرژی جایگزینی برای اجرای فعالیت های خود استفاده کنند.

آیا قیمت بیت کوین تغییر می کند؟

شرایط فعلی بیت کوین تفاوت بسیاری با سال های 2012 و 2016 دارد. باید به موارد خاصی توجه کنیم تا متوجه شویم که چرا هاوینگ بر قیمت بیت کوین تاثیر زیادی نخواهد داشت:

 • ماینرها به جای نگه داشتن پاداش بلاک در زمان بالاتر رفتن قیمت ها آن را به فروش می رسانند.
 • بیت کوین حالا دارای معاملات آتی است. از آنجا که تریدرهای معاملات آتی برای فعالیت های تجاری خود به بیت کوین واقعی نیازی ندارند، اهمیت حجم استخراج بیت کوین کاهش پیدا می کند.
 • مقدار بیت کوین استخراج شده در برابر کل مقدار خرید و فروش شده بسیار نا چیز است. در سال های 2012 و 2016 این نسبت به این اندازه کم نبوده است. با این وجود، این روزها شاهد خرید و فروش میلیون ها بیت کوین در روز هستیم. بنابراین با کاهش پاداش استخراج از 12.5 به 6.25 بیت کوین، شاهد تفاوت زیادی در قیمت نخواهیم بود. با موسسات فراوانی در بازار، حجم تجارت بیت کوین بسیار بیشتر از گذشته شده است.
امتیاز 2.3/5 - از 6 رای

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

یک دیدگاه

 1. فرزانه گفت:

  سلام خسته نباشید. من از متن شما در یک مقاله استفاده کردم ولی برای منابع به اسم نویسنده و تاریخ دقیق انتشارش احتیاج دارم.میتونید کمک کنید؟

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT