آزمون CFA یا Chartered Financial Analyst همان طور که از نام آن پیداست – تحلیلگر مالی خبره – به عنوان شناخته شده و قوی ترین آزمون برای فعالان حرفه ای بازار سرمایه، در حیطه مدیریت مالی و سرمایه گذاری به رسمیت شناخته شده است. این آزمون دارای سه سطح است و در صورتی که فردی بتواند هر سه سطح این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد گواهی نامه CFA Charter را دریافت کرده و به عنوان CFA Charter Holder شناخته می شود. در این مقاله به بررسی آزمون و پرداخت هزینه آزمون CFA می پردازیم.

پرداخت هزینه آزمون CFA

پرداخت هزینه آزمون CFA
پرداخت هزینه آزمون CFA
پست های مرتبط
معرفی 6 مورد از وب سایت های عکس های هنری
سایت های عکس های هنری

چه مبتدی باشید و چه فقط به نقطه ی خلاقانه ی خود دست یافته اید، در این مقاله به معرفی بیشتر بخوانید

خرید اکانت kwfinder | پرداخت در سایت kwfinder
خرید اکانت kwfinder

اکانت kwfinder یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی می باشد. با خرید اکانت kwfinder این امکان برای شما فراهم بیشتر بخوانید

از آنجا که مدرک CFA یکی از مهم ترین و معتبرترین مدارک در حوزه تحلیلگری بازار سرمایه است و شخص دارنده این مدرک به عنوان یک خبره در این حوزه شناخته می شود، این آزمون اخیرا با اقبال زیادی از سوی فعالین و دانش آموختگان نخبه حوزه مالی و سرمایه گذاری روبرو شده است. اهمیت این مدرک تا بدان جاست که Financial Times در مقاله ای از آن به عنوان برترین استاندارد (Gold Standard) مدارک مرتبط با حوزه مالی و سرمایه گذاری نام برده است.

هزینه CFA و زمان و مکان آزمون

آزمون های CFA سطح ۲ و ۳ تنها یک بار در سال و در اولین یکشنبه ماه June برگزار می گردد و آزمون سطح ۱ علاوه بر اولین یکشنبه ماه June در ماه دسامبر نیز برگزار می شود که طی چند سال گذشته در تاریخ ۵ دسامبر برگزار شده است.

محل برگزاری آزمون می بایست در زمان ثبت نام مشخص شود. برای این کار شما با ذکر کردن محل سکونت خود در زمان ثبت نام، می توانید تست سنترهای مجاز نزدیک به آن محل را مشاهده کنید البته این امکان وجود دارد که هر کشوری که در زمان امتحان آنجا حضور دارید به عنوان مکان آزمون انتخاب نمایید. در حال حاضر این مکان ها برای کاربران ایرانی شهرهای دوبی، استانبول و ایروان هستند.

آخرین اطلاعات تکمیلی مربوط به مکان برگزاری را می توانید با مراجعه به صفحه Test Center Locations و آخرین اطلاعات تکمیلی مربوط به زمان برگزاری را نیز می توانید در صفحه CFA Program Exam Calendars مشاهده نمایید.

هزینه برگزاری آزمون CFA

پرداخت هزینه آزمون CFA
پرداخت هزینه آزمون CFA

هزینه برگزاری آزمون CFA شامل دو بخش است. اولین بخش، مبلغ Program Enrollment Fee مربوط به آن دسته از شرکت کنندگانی است که برای نخستین بار و قبل از ثبت نام سطح ۱ پرداخت می شود و در حقیقت چیزی شبیه حق ثبت نام در CFA Program می باشد و تکرار نخواهد شد. دومین بخش، Exam Registration Fee است که برای هربار شرکت در آزمون پرداخت می‌گردد و بسته به زمانی که آمادگی پرداخت برای آزمون CFA را دارید، سه گزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد که از میان آن‌ها قادر به انتخاب خواهید بود. برای مشاهده قیمت‌ها می‌توانید به صفحه CFA Program Fees مراجعه نمایید. به همین ترتیب، هزینه‌های آزمون CFA عبارتند از:

 • هزینه ثبت نام اولیه 450 دلار است. این هزینه ثابت است و فقط یک مرتبه پرداخت می‌کنید.
 • هزینه خود آزمون که متغیر است. این هزینه وابسته به زمان ثبت نام شما و سطح آزمون می‌باشد. هرچه زودتر ثبت نام کنید هزینه کمتری پرداخت می‌کنید.

خدماتی که شما در مقابل پرداخت هزینه های فوق از آنها برخوردار می شوید عبارتند از ثبت نام آزمون، نسخه الکترونیکی مجموعه آموزشی CBOK و همچنین شرکت در یک آزمون آزمایشی Mock Exam. همچنین در صورت نیاز شما با پرداخت ۱۵۰$ اضافه تر در مرحله پرداخت هزینه ثبت نام می توانید در صورت تمایل نسخه چاپی منابع CBOK را نیز در اختیار داشته باشید.

نکاتی پیرامون آزمون CFA

پرداخت هزینه آزمون CFA
پرداخت هزینه آزمون CFA
 • انستیتو CFA برای استرداد مبالغ ثبت نامی مدت ۲ روز کاری جهت انصراف و ریفاند مبلغ در نظر گرفته است و بعد از این زمان به هیچ وجه مبلغی مسترد نخواهد شد. همچنین طبق قوانین Deferral انستیتو CFA درخواست تعویق آزمون ثبت شده باید حداکثر تا 10 روز کاری پس از آزمون به انستیتو ارسال شود با این حال ترجیح بر این است که در صورت نیاز به تعویق آزمون، تا زمان برگزاری آزمون اقدام کرده باشید.
 • شما می بایست آزمون ها را به ترتیب سطوح پشت سر بگذارید. بدین معنی که زمانی خواهید توانست در آزمون دوم شرکت کنید که آزمون اول را پشت سر گذاشته و در آن نمره قبولی دریافت کرده باشید. همین مطلب در مورد آزمون مرحله سوم نیز صادق است.
 • فرایند ثبت نام CFA در وبسایت آن شامل تکمیل ۱۲ مرحله است که سمت راست پروفایل ثبت نامی خود آن را مشاهده می کنید. با توجه به اینکه می توانید هر مرحله را جداگانه تکمیل نمایید لذا دقت داشته باشید که همه آنها تیک خورده باشد.
 • شرکت کنندگان آزمون تنها مجاز به استفاده از دو نوع ماشین حساب هستند:
  Texas Instruments BA II Plus – including BA II Plus Professional
  Hewlett Packard 12C – including the HP 12C Platinum

سطوح مختلف آزمون CFA

آزمون CFA دارای سه سطح مختلف می‌باشد. سطح ۱، سطح ۲ و سطح ۳ که سالانه در اولین شنبه ماه ژوئن (June) برگزار می‌شوند. سطح 1 علاوه بر ماه ژوئن در ماه دسامبر نیز برگزار می‌شود. محتوای سه سطح به شرح زیر است:

 • سطح ۱: تمرکز بر روی دانش پایه در ده موضوع مختلف و تحلیل‌های ساده با ابزار سرمایه گذاری دارد.
 • سطح ۲: تاکید بر تحلیل بیشتر و کاربردهای ابزار سرمایه گذاری و مفاهیم آن و تمرکز بر روی ارزش گذاری انواع دارایی‌ها دارد.
 • سطح ۳: تمرکز بر ترکیب همه مفاهیم و روش‌های تحلیلی با کاربردهای مختلف برای مدیریت موثر سبد دارایی و برنامه‌ریزی ثروت دارد.
امتیاز 5/5 - از 5 رای
کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید