هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ طوفان بزرگی در صنعت ارزهای دیجیتال به پا کرد. با این حال، ChatGPT باور دارد که محسابات کوانتومی، فناوری‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی، پروتکل‌های فعال در بخش تعامل‌پذیری و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری در ۵ سال آینده به ترند شماره یک اکوسیستم ارزهای دیجیتال تبدیل می‌شود. در این پست به پیش بینی ارزهای دیجیتال توسط ChatGPT می پردازیم.

پیش بینی ارزهای دیجیتال توسط ChatGPT

هوش مصنوعی و میم کوین‌ها در سال ۲۰۲۳ به بزرگ‌ترین ترند اینترنت تبدیل شدند. ربات هوش مصنوعی ChatGPT که در خط مقدم این ترند قرار داشت، با ظهور خود غوغایی به پا کرد و توجه عموم مردم جهان را به خود جلب کرد.

بسیاری از پروژه‌هایی که به نوعی ابزار هوش مصنوعی را در نقشه راه خود گنجانده‌اند، با رشد زیادی مواجه شدند. بعضی از این پروژه‌ها هم در صنعت ارزهای دیجیتال حضور دارند و در حالی که فقط نام آن را یدک می‌کشند، با رشد خوبی  روبه‌رو می‌شوند.

در ادامه نظر ChatGPT درمورد چهار فناوری نوظهور (به غیر از هوش مصنوعی) که می‌توانند در ۵ سال آینده بیشترین تأثیر را روی رمزارزها بگذارند، آورده شده است.

اولین پیش‌بینی ChatGPT این بود که محاسبات کوانتومی می‌تواند تهدیدی برای امنیت الگوریتم‌های رمزنگاری باشد. این ربات درباره محاسبات کوانتومی گفته است:

همان طور که کامپیوترهای کوانتومی قدرتمندتر می‌شوند، به طور بالقوه می‌توانند مکانیزم رمزنگاری استفاده‌شده در رمزارزها را بشکنند و امنیت آن‌ها را به خطر بیندازند. این موضوع تحقیقات جدیدی را درمورد الگوریتم‌های رمزنگاری مقاوم در برابر کوانتوم و توسعه رمزنگاری پساکوانتومی آغاز می‌کند تا در آینده از ارزهای دیجیتال محافظت شود.

البته این موضوع مدت‌ها است که بحث‌های زیادی ایجاد کرده و هر دو طرف استدلال‌های معتبری برای آن ارائه کرده‌اند. با این حال، افرادی که استدلال می‌کنند که یک کامپیوتر کوانتومی می‌تواند به معنی پایان بیت کوین باشد، از بسیاری از متغیرها چشم‌پوشی می‌کنند. در این مورد برای مثال می‌توان به انگیزه این کار، رقابت بالقوه چند کامپیوتر کوانتومی که علیه یکدیگر کار می‌کنند تا الگوریتم موردنظر را حل کنند و انرژی مورد نیاز برای انجام آن اشاره کرد.

البته در تئوری، ابررایانه‌ای که فراتر از محدودیت‌های ۰ و ۱ کار می‌کند، می‌تواند قفل رمزنگاری بیت کوین را بشکند (کرک کند)، اما موضوع فراتر از این‌ها است.

بازگشت صنعت به اصل خود با فناوری‌های حفظ حریم خصوصی

قبل از این همه شهرت و افتخار و سرمایه‌گذاری‌های چند میلیاردی در میم کوین‌های ناشناخته، صنعت ارز دیجیتال بیشتر درگیر فناوری رمزنگاری و حریم خصوصی بود‌. حال، ChatGPT معتقد است که ما به اصل خود برمی‌گردیم. این هوش مصنوعی اعلام کرده است:

حفظ حریم خصوصی یک نگرانی مهم در صنعت ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. فناوری‌هایی مثل اثبات دانش صفر (ZKPs)، محاسبات چندجانبه امن (MPC) و رمزگذاری همومورفیک نویدبخش افزایش حریم خصوصی در فناوری‌های بلاکچینی هستند.

چت جی‌پی‌تی باور دارد که این فناوری‌ها، محاسبات خصوصی و امنی را ایجاد می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند تا آگاهی از اطلاعات خاص خود را بدون نیاز به افشای آن‌ها، اثبات کنند. برای مثال، می‌توانیم بدون اینکه نیاز باشد گواهینامه رانندگی خود را نشان دهیم، مدرکی را نشان دهیم که ثابت می‌کند گواهینامه داریم.

پروتکل‌هایی که روی قابلیت همکاری کار می‌کنند

قابلیت همکاری یا تعامل‌پذیری (Interoperability) فقط یک کلیدواژه در فرهنگ لغت ChatGPT نیست؛ بلکه یک فناوری نوظهور است که می‌تواند رونق بعدی صنعت ارزهای دیجیتال را ایجاد کند. ChatGPT در این باره گفته است:

هدف پروتکل‌هایی که روی قابلیت همکاری کار می‌کنند، تسهیل ارتباطات و انتقال داده‌ها بین شبکه‌های مختلف بلاکچینی است. در حال حاضر، بیشتر رمزارزها و پلتفرم‌های بلاکچینی بدون ارتباط با سایرین فعالیت می‌کنند، ارتباط محدودی دارند و نمی‌توانند ارزش و اطلاعات را بین خود تبادل کنند.

به نظر ChatGPT، راهکارهای این حوزه، از جمله پل‌های میان‌زنجیره‌ای (Cross-chain Bridges)، زنجیره‌های جانبی (Sidechains) و پروتکل‌های متمرکز بر تعامل‌پذیری، این پتانسیل را دارند که اطلاعات را بین بلاکچین‌های مختلف انتقال دهند و نقدینگی بیشتری برای شبکه فراهم کنند.

راهکارهای مقیاس‌پذیری

بدیهی است که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری نیز در فهرست ChatGPT جای گرفته‌اند؛ چراکه مقیاس‌پذیری (Scalability) یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های شبکه‌های بلاکچینی به شمار می‌رود. وقتی صحبت از پردازش سریع و اقتصادی تراکنش‌ها می‌شود، اهمیت این چالش افزایش می‌یابد. ChatGPT گفته است:

پست های مرتبط
قیمت بیت کوین را نهنگ ها با انتقال 300 میلیون دلار جابجا کردند!
قیمت بیت کوین

می توان گفت در چندین روز گذشته برای بازار رمز ارزی، روزهای پر رونق ای بوده است. پس از مدت بیشتر بخوانید

چهار دلیل خرید بیت کوین، حتی به میزان کم درسال 2019!
بیت کوین

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و پیدایش مواردی مانند بیت کوین و آلت کوین ها، این سوال به ذهن هر بیشتر بخوانید

راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری نوظهور، مانند پروتکل‌های لایه‌ ۲، این مشکل را با انتقال بار تراکنش‌ها یا داده‌ها به لایه‌های ثانویه و تقسیم بلاکچین به بخش‌های کوچک‌تر حل می‌کنند.

ChatGPT معتقد است که این راه‌حل‌ها پتانسیل افزایش توان عملیاتی تراکنش‌ها را دارند و در عین حال عملکرد شبکه را بهبود می‌بخشند و هزینه‌های آن را کاهش می‌دهند.

امتیاز دهید
کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید