امتحان IMAT ایتالیا

آشنایی با امتحان IMAT ایتالیا و نحوه برگزاری

زمان مطالعه 3 دقیقه

تحصیل در رشته‌های پزشکی آن هم در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا می‌تواند یک آرزوی دست نیافتنی برای بسیاری از افراد به نظر برسد. با این حال اگر راه و روش شرکت در آزمون‌های بین المللی را بلد باشید می‌توانید این آرزوها را به واقعیت تبدیل کنید. امتحان IMAT یکی از این آزمون‌های بین المللی است که شرکت و موفقیت در آن کلید راه یابی به دانشگاه‌های برتر ایتالیا و تحصیل در رشته‌های پزشکی محسوب می‌شود.

برای شرکت در این آزمون شما نیاز به خدمات ارزی اول پرداخت خواهید داشته که در ادامه به صورت مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا با آزمون IMAT و نحوه شرکت در این آزمون َآشنا شویم.

امتحان IMAT چیست؟

امتحان IMAT چیست

امتحان IMAT یک آزمون شناخته شده است که در سطح بین المللی برگزار می‌شود. IMAT یا آزمون پذیرش پزشکی بین المللی (International Medical Admission Test) است که توسط Cambridge Assessment Admissions Testing که یک سازمان معتبر جهانی برای برگزاری آزمون‌های پذیرش به زبان انگلیسی است برگزار می‌شود. آزمون IMAT تحت نظارت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا انجام می‌گیرد و در واقع آزمون ورودی دانشجویان بین المللی به دانشگاه‌های دولتی ایتالیایی است.

نحوه برگزاری آزمون

از آنجایی که وزارت تحقیق و آموزش ایتالیا مسئولیت برگزاری این آزمون در سطح بین المللی را به Cambridge Assessment Admissions Testing واگذار کرده است، ساختار آزمون IMAT بسیار شبیه به سایر آزمون‌های برگزار شده توسط سازمان برگزاری آزمون‌های پذیرش کمبریج است. این آزمون به صورت حضوری در ۲۰ کشور جهان برگزار می‌شود و داوطلبان باید در آن به ۶۰ سؤال ۵ گزینه‌ای در ۴ بخش پاسخ دهند. مدت پاسخ گویی به سؤال‌های آزمون IMAT بین ۹۰ تا ۱۰۰ دقیقه است.

نمره امتحان IMAT
شرایط آزمون

نمره قبولی در آزمون IMAT

آزمون IMAT در ۴ بخش برگزار می‌شود:

  • بخش اول General Knowledge و Logical Reasoning است که شامل ۲۲ سؤال می‌شود.
  • بخش دوم که اصلی‌ترین بخش آزمون است، شامل ۱۸ سؤال زیست شناسی (Biology) خواهد بود.
  • در نهایت بخش سوم ۱۲ سؤال شیمی است.
  • بخش چهارم ۸ سؤال فیزیک و ریاضی خواهند بود.

در این آزمون هر پاسخ صحیح ۱/۵ نمره خواهد داشت. سؤالات غلط هم دارای ۰/۴ نمره منفی خواهند بود. سقف نمرات در صورت پاسخ درست به همه سؤالات ۹۰ خواهد بود. نمرات بالای ۷۰ شانس زیادی برای قبولی در آزمون خواهند داشت.

تعداد شرکت کنندگان آزمون

تعداد شرکت کنندگان آزمون IMAT معمولاً بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر است. نکته اصلی اینجاست که تنها ۱۰۰ صندلی برای داوطلبان غیر اروپایی وجود دارد و معمولاً بین ۳ تا ۴ هزار نفر از شرکت کنندگان را افراد غیر اروپایی تشکیل می‌دهند. به این ترتیب افرادی که از ایران شرکت می‌کنند کار سختی برای قرار گیری در بین ۱۰۰ نفر اول آزمون خواهند داشت.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون IMAT

  • پاسپورت یا کارت اقامت دائم
  • نتایج آزمون آیلتس و تافل
  • رسید پرداخت هزینه ثبت نام در آزمون (۱۲۰ یورو)
  • ریز نمرات دبیرستان که با سیستم نمره دهی مدارس ایتالیایی تطبیق داده شده باشند.

ثبت نام امتحان  IMAT

نحوه ثبت نام امتحان IMAT

برای ثبت نام در این آزمون نیازمند ایجاد یک اکانت در سایت UniversItaly هستید. این سایت درواقع سایت اصلی دانشگاه‌های ایتالیاست. بعد از ایجاد حساب کاربری می‌توانید وارد صفحه ثبت نام IMAT شوید.

هزینه ثبت نام در آزمون IMAT

برای شرکت در آزمون IMAT باید ۱۲۰ یورو در هنگام ثبت نام پرداخت نمایید. این مبلغ باید توسط کارت‌های اعتباری معتبر همچون ویزا کارت و مستر کارت پرداخت شود. به این ترتیب شما برای پرداخت هزینه ثبت نام باید در خارج از ایران حساب ارزی داشته باشید.

با این حال اگر دوست دارید در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه در امتحان IMAT شرکت کنید، کافی است تا درخواست خود را در حساب کاربری خود در سایت اول پرداخت ثبت کنید. به این ترتیب هزینه ثبت نام از طریق خدمات پرداخت ارزی با ویزا و مستر کارت انجام خواهد شد و شما هزینه ثبت نام در آزمون را به صورت ریالی پرداخت خواهید کرد.

خدمات پرداخت ارزی با ویزا و مستر کارت

امتیاز 5/5 - از 4 رای

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT