امروزه هر طراح و گرافیستی نیاز به یک نمونه کار (portfolio) برای فعالیت‌های تجاری خود دارد. چه در بحث استخدام یا چه در بحث بستن قرار داد و پروژه، همیشه یک گرافیست نمونه کارهای خود را باید به نمایش گذارد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا باید یک گرافیست نمونه کارهای خود را در سایت Dribbble یا سایت Behance قرار دهد؟

چرا سایت Dribbble

سایت دریبل که یک بستر برای به اشتراک گذاری نمونه کارهای طراحان و گرافیست‌ها است، در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد و به سرعت مورد استقبال واقع گردید. امروزه بسیاری از شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های خارجی در هنگام عقد قرارداد با طراحان، از آنها می‌خواهند که حتما نمونه کار‌های خود را در بستر Dribbble یا Behance به آنها نشان دهند. به سه دلیل این شرکت‌ها چنین درخواستی را دارند:

۱- عدم کپی برداری نمونه کار: هنگامی که یک طراح کار خود را در Dribbble آپلود می‌کند، در حقیقت آن کار در سطح جهانی به نام طراح ثبت می‌شود و در معرض دید و بررسی دیگر گرافیست‌های دنیا خواهد بود. هنگامی که شخصی نمونه کار خود را از طریق این سایت به کارفرما نشان می‌دهد، به نوعی آن فرد نمی‌تواند کار دیگران را جای کار خود معرفی کند و به کارفرما اثبات می کند نمونه کارها متعلق به خودش است.

۲- سابقه فعالیت و تجربه: هنگامی که فردی به مرور زمان کارهای خود را در Dribbble آپلود می‌کند. تاریخ آپلود‌ها هم ثبت می‌شود. در نتیجه تاریخ‌ها و سابقه فعالیت آن فرد را راستی آزمایی می‌کند.

۳- بازخورد‌ها: این مورد از دو مورد قبل کم اهمیت‌تر است، با این حال بازخورد دیگر کاربران سایت و میزان علاقه‌مندی آن‌ها به هر کار، نمایش دهنده میزان کیفیت کار می‌تواند باشد.

چرا سایت Dribbble

کسب درآمد دلاری از Dribbble

سایت Dribbble بستری را برای گرافیست‌ها ایجاد کرده است که بتوانند به درآمد دست پیدا کنند. Dribbble این امکان را به گرافیست می‌دهد که لینک خرید و فروش کارهای خود را در سایت ایجاد کند و مشتریان آن کار را خریداری کنند. همچنین امکان مشارکت آنلاین تیمی برای پروژه هم وجود دارد. با این حال دسترسی به این خدمات نیازمند پرداخت ماهیانه ۵ دلار است. همچنین مشتریان زیادی پروژهای متفاوت چند هزار دلاری را در این سایت برای همکاری اعلام می‌کنند که Pro Projects board نام دارد. با این حال برای دسترسی به Pro Projects board نیاز است که طراح ماهیانه ۱۲ دلار شارژ پرداخت کند.

در صورتی که به عنوان یک فریلنسر می‌خواهید از طریق سایت Dribbble کسب درآمد کنید، برای نقد کردن درآمد‌های دلاری خود می‌توانید از خدمات مجموعه اول پرداخت استفاده نمایید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید