سوالی که بسیاری از افرادی که وارد حوزه طراحی سایت یا طراحی گرافیک می‌شوند و از خود می‌پرسند این است که هدر سایت چیست و چه اهمیتی در طراحی سایت دارد؟

هدر سایت چیست ؟

هدر سایت (Website Header) به تصویری از ابتدای یک سایت گفته می‌شود که کاربران در هنگام ورود به سایت با آن مواجه می‌شوند و قرار است آن تصویر در یک نگاه سریع چند‌ ثانیه‌ای، محتوا و زمینه خدمات سایت را به کاربر نشان دهد. به همین دلیل هدر سایت نقشی کلیدی در طراحی سایت ایفا می‌کند. یک سایت با هدر عالی، می‌تواند توجهات را جلب کرده و کاربر را متقاعد نماید که بقیه صفحات سایت را مطالعه نماید.

شاید عجیب به نظر برسد، بنا بر گفته گوگل، پس از باز شدن سایت، یک کاربر در ۲ ثانیه اول تصمیم می‌گیرد که آیا سایت باز شده مطالب مورد نظرش را خواهد داشت یا اینکه سایت را به سرعت ببندد.

خرید هدر سایت چیست

محتوای هدر سایت چه مواردی است؟

در گذشته محتوای هدر سایت شامل لوگو، روش تماس و اطلاعات تماس بود و بقیه محتوا در ادامه سایت مشاهده می‌شد. به مرور زمان طراحان متوجه شدند که اینکار کاملا اشتباه است و اطلاعات تماس باید به بخشی جدا منتقل شده و لوگو هم در مرکز توجه سایت قرار نگیرد، بلکه هدر باید هم زمان موضوع ذهنی کاربر و موضوع سایت را به نمایش گذارد.

در روش‌ جدید، هدر اصلی در بخش بالایی صفحه Home قرار می‌گیرد و حتی برای تک تک دیگر صفحات سایت یک هدر خاص و جداگانه طراحی می‌کنند. در هنگام طراحی هدر، طراحان باید به سوالات زیر پاسخ دهند:

  • موضوع سایت چیست، هدف فروش محصول است یا ارایه خدمات؟
  • قرار است سایت چه احساسی را به مخاطب القا کند؟ موضوع کاملا رسمی و جدی است یا اینکه حالتی شاد و همراه با سرگرمی دارد؟
  • قرار است که هدر، کاربر را مستقیما به داشبورد یا محصولات هدایت کند یا اینکه کاربر با اسکرول کردن بقیه صفحه، آن را مطالعه نماید؟
  • قرار است هدر مینیمال باشد و از قرار دادن متن زیاد پرهیز شود یا اینکه فعالیت و خدمات سایت در قالب متن هم به هدر افزوده شود؟
  • قرار است در هدر چقدر از انیمیشن، ویدیو و اسلایدر استفاده شود یا اینکه فقط به یک عکس اکتفا شود؟

اهمیت هدر سایت طراحی

مواردی که معولا طراحان در هدر استفاده می‌کنند شامل: عکس یا عکس‌های مناسب با فعالیت سایت، قرار دادن لوگو (در صورتی که لوگو در Menu bar قرار نگیرد)، قرار دادن گزینه سرچ (در صورتی که در Menu bar قرار نگیرد)، شعار سایت، معرفی خدمات سایت در یک یا دو جمله، گزینه ثبت‌نام یا ورود به صفحه خدمات.

حال که متوجه شدید هدر سایت چیست و چه مواردی را باید در آن در نظر گرفت، در صورتی که شما در حوزه طراحی سایت فعالیت می‌کنید، می‌توانید برای خرید دامین و هاست خارجی یا قالب وردپرسی از خدمات پرداخت ارزی ما استفاده نمایید. همچنین اگر به عنوان طراح فریلنسری فعال هستید، برای نقد کردن درآمد ارزی خود پیشنهاد می‌شود از تیم مجموعه اول پرداخت کمک بگیرید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید