امنیت سرور و شبکه با خدمات Akamai (آکامای)

زمان مطالعه 3 دقیقه

شاید شما هر چند وقت یکبار، پاکسازی رایانه شخصی یا سرور خود را که شامل حذف برنامه‌های غیر ضروری و بیهوده است را بارها و بارها انجام داده باشید. این یک مشکل بزرگ همیشگی است، زیرا مجبورید ده‌ها فایلی را که نمی‌شناسید بخوانید و فرایندهای مهم و مواردی را که باید حذف کنید را از هم تشخیص بدهید. بسیاری از افراد در این فرایند پاک سازی سرور دچار سردرگمی می‌شوند زیرا متوجه می‌گردند که رایانه آن‌ها دائماً به فناوری Akamai متصل است، نامی که همه با آن آشنا نیستند. در این مقاله شما را با امنیت سرور و شبکه با فناوری Akamai آشنا می‌کنیم.

با استفاده از آنالیزر ترافیک Scrutinizer، یک گزارش مختصردر مورد اینکه ترافیک کاربران به کجا ارسال می‌شود، ارائه شده است:

“تقریباً همه کاربران در حال اتصال به خدمات Akamai هستند! جای تعجب نیست که مردم به اشتباه فکر می‌کنند Akamai یک بدافزار است.”

امنیت سرور و شبکه با خدمات Akamai (آکامای)

در واقع، Akamai (آکامای) یک شبکه تحویل محتوا (CDN) و ارائه دهنده خدمات ابری با امنیت بالا است. شرکت‌های مختلف دنیا از خدمات Akamai برای توزیع محتوا در سرورهای واقع در سراسر جهان استفاده می‌کنند. این بدان معناست که وقتی چیزی را از یکی از آن شرکت‌ها دانلود می‌کنید، از سروری که به صورت فیزیکی نزدیک شماست به فایل دسترسی پیدا می‌کند و در نتیجه سرعت دانلود شما بیشتر می‌شود.

اما برای نظارت کامل بر شبکه، برای یک تحلیل‌گر ترافیک که فقط بتواند کاربرانی را که به Akamai متصل هستند پیدا کند کارامد نیست. ما باید بتوانیم صفحه وب واقعی را که کاربران در آن ترافیک ارسال و دریافت می‌کرنند را پیدا کنیم. خوشبختانه، FlowPro Defender می‌تواند فراتر از CDN را ببیند و نام دامنه‌های مطلق (FQDN) را ارائه دهد.

امنیت سرور و شبکه با فناوری Akamai

بیایید به همان تصویر بالا اما با قابلیت های کامل FlowPro Defender نگاهی بیندازیم

تصویر نشان می‌دهد که کاربران اکثرا در حال اتصال به Akamai هستند، اما FQDN‌هایی نیز داریم مانند YouTube ، Facebook ، Netflix و غیره را شامل می‌شوند.

اما این مثال بیشتر برای دانستن اینکه کدام کارمندان در وب سایت‌هایی که نباید در ساعت‌های کاری از آن‌ها بازدید کنند در حال گذراندن وقت هستند، کاربرد دارد. برای اطلاع از فعالیت‌های مخرب هم از FQDN استفاده کنید.

این امر چگونه می‌تواند به تیم های امنیتی شبکه کمک کند؟

گاهی اوقات، ممکن است یک FQDN مشاهده کنید که فقط یک رشته طولانی است و سرور محلی DNS نمی‌تواند درخواست را پاسخ دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد، DNS محلی درخواست را به DNS معتبر (Uthoritative DNS) ارسال می‌کند.

این تعامل firewalls را دور می‌زند

برخی از شرکت‌ها مانند اپل و مک آفی در واقع می‌توانند از این طریق برای به دست آوردن اطلاعات از کاربران نهایی با هدف بهبود محصولات خود استفاده کنند. GQBN-FQDN اطلاعات رمزگذاری شده‌ای هستند. متأسفانه، مجرمان می‌توانند از این سرویس به نفع خود نیز استفاده کنند.

امنیت سرور و شبکه با فناوری Akamai

با وجود سیستمی مانند FlowPro Defender، اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانید پیام‌های NXDOMAIN را دریافت کنید. اگر بیش از حد اتفاق بیفتد، این نشان دهنده یک ویروس است. FlowPro Defender  پیام NXDOMAIN را در Scrutinizer فعال می‌کند تا در صورت لزوم بتوانید به سرعت وضعیت را بررسی کرده و آن را بهبود دهید.

بنابراین، می‌توانید اطمینان داشته باشید که اتصال به Akamai به معنای آلوده شدن رایانه شما به نرم افزارهای مخرب نیست و می‌توانید امنیت لازم برای شبکه و سرور شما را فراهم سازد.

حال که با امنیت سرور و شبکه با خدمات Akamai آشنا شدید، برای استفاده از خدمات شرکت Akamai نیاز به پرداخت هزینه خواهید داشت که می‌توانید از خدمات پرداخت ارزی با ویزا و مستر کارت مجموعه اول پرداخت استفاده کنید.

خدمات پرداخت با ویزا و مستر کارت

امتیاز دهید

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT