کارت های اعتباری یکی از ملزومات در زندگی روزانه شده اند. کمتر کسی در روز از کارت های اعتباری خود استفاده نمی کند. کارت هایی که ما در ایران به صورت روزمره استفاده می کنیم، تنها در ATM های بانک های ایرانی قابل استفاده هستند. برای دریافت خدمات مالی در ATM های خارج از کشور، نیاز به یک کارت اعتباری بین المللی دارید. کارت های اعتباری خارجی انواع مختلفی دارند که معمولاً به آنها کردیت کارت گفته می شود. در این مقاله با اول پرداخت همراه ما باشید تا با انواع کردیت کارت آشنا شویم.

نقش کارت های اعتباری بین المللی در تسهیل تراکنش های بین المللی غیر قابل انکار است. کارت های بین المللی در کشور های مختلف قابل استفاده هستند. همچنین امکان ارسال حواله با ارزهای مختلف با این کارت ها وجود دارد.

Female laptop finger table desk indoor

کردیت کارت چیست

کردیت کارت در واقع به کارت های اعتباری مورد استفاده در کشور های خارجی گفته می شود. این کارت ها تا سقف معینی مازاد بر موجودی حساب قابل استفاده هستند، و شما در پایان هر ماه باید این مبلغ اضافه را به بانک پرداخت کنید. واژه ی کردیت به معنای اعتبار می باشد. کردیت کارت ها براساس موجودی شما در حساب بانکی که دارید شارژ نمی شوند. بلکه بانک با توجه به تمکن مالی شما برای شما کردیت در نظر می گیرد. کارت هایی که ما در ایران استفاده می کنیم در واقع معادل دبیت کارت هستند.

دبیت کارت به کارت هایی گفته می شود که متصل به یک حساب بانکی بوده و با توجه به موجودی شما در آن حساب، قابل برداشت هستند.

انواع کردیت کارت

کارت اعتباری بین المللی از موسسات و شبکه های مالی مختلف صادر می شود. از برترین شبکه های صادر کننده کارت های اعتباری بین المللی می توان به ویزا کارت (VISA Card)، مستر کارت (Master Card)، امریکن اکسپرس (American Express)، مسترو (Maestro)، دیسکاور ایت (Discover it ) و … اشاره کرد.

کارت ها بسته به نوع دسترسی که به کاربران می دهند، در سطح های مختلفی عرضه می شوند.

همان طور که گفته شد، کارت های بانکی خارجی انواع مختلفی دارند. اما به طور کلی به همه کارت ها کردیت کارت می گویند. انواع کردیت کارت عبارتند از:

کردیت کارت Credit Card

به کارت هایی گفته می شود که بر اساس میزان اعتبار شما از جانب بانک برای شما صادر می شود. هر ماه مقدار ثابتی دارند و در پایان ماه بسته به مبلغی که استفاده کرده اید به بانک پرداخت می کنید.

کارت نقدی Debit Card

این کارت ها به یک حساب بانکی وصل بوده و در نتیجه شما می توانید به اندازه موجودی حساب از آنها استفاده کنید. دبیت کارت نیز به دو نوع آنلاین و آفلاین تقسیم می شود.

کارت پیش پرداخت Pre-Paid

منظور کارت هایی است که از موسسات مالی صادر می شوند. این کارت ها فقط توسط موسسه صادر کننده قابلیت شارژ مجدد دارند.

کارت مجازی

کارت مجازی به نوعی از کارت ها گفته می شوند که ماهیت فیزیکی نداشته و تنها شامل اطلاعات یک کردیت کارت هستند. کارت های مجازی علی رغم اینکه دارای کلیه مشخصات مورد نیاز برای انجام خرید آنلاین مانند Card number،CVV2 و تاریخ انقضا هستند، متصل به حساب بانکی نبوده و امکان دریافت حواله ندارند. کارت های مجازی از دو نوع کارت هدیه یا کارت pre-paid هستند.

انواع کردیت کارت
انواع کردیت کارت

کاربرد های کردیت کارت ها

انواع کردیت کارت ها و دبیت کارت ها امکان واریز پول به کارت های فیزیکی دیگر و برداشت وجه واریزی دارند. یعنی اگر به کارتی نیاز دارید که امکان واریز و برداشت داشته باشد، نیاز به یک Credit یا Debit کارت دارید که متصل به یک حساب بانکی صادر شده باشد. برای واریز وجه به حساب شما مشخصاتی را که در هنگام افتتاح حساب به شما داده می شود مانند SWIFT و IBAN را در اختیار واریز کنندگان بگذارید تا آنها به حساب شما واریز انجام دهند.

از انواع کردیت کارت های فیزیکی و مجازی برای خرید آنلاین می توان استفاده کرد. البته این مورد بستگی به نوع کارت مجازی، سایت پذیرنده و کشور صادر کننده کارت فیزیکی دارد.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید