یکی از اولین سؤالاتی که معمولاً تمامی دانشجویان قبل از مهاجرت تحصیلی به یکی از کشورهای خارجی مانند کانادا و آمریکا دارند، این است که تافل بهتر است یا آیلتس ؟ تفاوت بین تافل و آیلتس چیست و در کدام یک از این آزمونهای زبان خارجی باید شرکت کنند.

پست های مرتبط
رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در سال 2018
رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان

تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا از مواردی است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. برای اینکه بتوانید بیشتر بخوانید

CV یا رزومه حرفه ای را چگونه بنویسیم و در کجا استفاده کنیم
CV یا رزومه

CV یا رزومه چیست؟ حتما برای شما هم پیش آمده است که در جریان استخدام در شرکت یا پذیرش در بیشتر بخوانید

تافل بهتر است یا آیلتس ؟

هر ساله، بیش از ۲ میلیون دانشجوی بین المللی در دانشگاه‌های امریکا و بریتانیا ثبت‌نام کرده و تحصیل می‌کنند. یکی از شرایط اصلی و اولیه برای تحصیل در این دانشگاه‌ها، قوی بودن فرد در مهارت زبان انگلیسی است. بنابراین هر دانشجویی که زبان اصلی و مادریش زبان انگلیسی نباشد، برای اثبات تواناییش در مهارت زبان انگلیسی باید در یکی از آزمونهای بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل شرکت کند. اما این مسئله که تافل بهتر است یا آیلتس به موارد مختلفی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

با وجود اینکه هر دوی این آزمون‌ها مورد تایید بسیاری از دانشگاه‌های جهان هستند و در اصل تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند، باز هم در برخی از موارد جزئی با هم متفاوت هستند. بنابراین مهم است که با در نظر گرفتن مواردی مانند شرایط پذیرش دانشگاه، محتوا و ساختار آزمون‌ها و … درک درستی از تفاوت بین تافل و آیلتس داشته باشید و در نتیجه در آزمون درستی شرکت کنید. پس بهتر است که به بررسی اجمالی و کلی این دو نوع آزمون بپردازیم.

تافل بهتر است یا آیلتس

معرفی آزمون آیلتس

IELTS یک آزمون زبان انگلیسی است به بررسی و سنجش توانایی شما در مبحث خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن به زبان انگلیسی می پردازد. هدف از برگزاری این آزمون، امکان مهاجرت از طریق تحصیل و کار برای افراد مختلف در سطح جهان است. اگرچه که این آزمون بر اساس معیارهای زبان انگلیسی بریتانیایی است، اما شرکت کنندگان می توانند چه با اسپیلینگ بریتانیایی چه آمریکایی به سؤالات این آزمون پاسخ دهند.

تافل بهتر است یا آیلتس

بخش های مختلف آزمون آیلتس

در حال حاضر، این آزمون مورد تایید و پذیرش بیش از ۱۰ هزار موسسه آموزشی بوده و به دو حالت برگزار می‌شود، آکادمیک(Academic) و جنرال (General).

آزمون آیلتس از ۴ بخش تشکیل شده است، گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن. در حالت کلی تفاوتی بین این دو نوع آزمون وجود ندارد، جز در محتوای بخش های خواندن و نوشتن.(بخش گوش دادن و سخن گفتن برای هر دو آزمون یکسان است.) به عنوان مثال، در آزمون آکادمیک، مقاله‌ای با عنوان آکادمیک نوشته می‌شود، در حالی که در حالت جنرال در مورد بیزینس و تجارت!

نکته: بخش سخن گفتن و حرف زدن به زبان انگلیسی در آزمون آیلتس، می‌تواند ۱ هفته زودتر و یا بعدتر از زمان برگزاری آزمون، برگزار شود. این بخش از آزمون که به صورت مصاحبه‌ای و به صورت حضوری برگزار می‌شود، ۱۱ الی ۱۴ دقیقه طول کشیده و ضبط می گردد. (مدت زمانی کلی برگزاری آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است.)

معرفی آزمون تافل

با شرکت در آزمون TOEFL می‌توانید تواناییتان را در برقراری ارتباط آکادمیک و شرکت در کلاسهای دانشگاهی بسنجید. این آزمون زبان انگیسی که به نوعی یک آزمون امریکایی در نظر گرفته می‌شود، برای تمام افرادی که قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های امریکایی دارند، الزامی است. با این وجود اگر شما لهجه بریتانیایی هم داشته باشید و یا از اصطلاحات بریتانیایی استفاده کنید، مشکلی وجود ندارد.

تافل بهتر است یا آیلتسبخش های مختلف آزمون تافل

در حال حاضر، این آزمون مورد تایید بیش از ۸۵۰۰ موسسه آموزشی در سطح جهان است. مشابه با آزمون آیلتس، این آزمون هم از چهار بخش گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن تشکیل شده که پاسخ دادن به آنها ۴ ساعت زمان می‌برد. شرکت کننده اول باید به سؤالات بخش خواندن و گوش دادن پاسخ دهد، سپس بعد از یک استراحت ۱۰ دقیقه‌ای، به سراغ بخشهای صحبت کردن و نوشتن برود. تمامی ۴ بخش این آزمون، با استفاده از کامپیوتر پاسخ داده می‌شوند.

تفاوت بین تافل و آیلتس

تافل بهتر است یا آیلتس تفاوت آیلتس و تافل

  • اولین تفاوت بین تافل و آیلتس مربوط به بخش املا و واژگان و نوع سؤالاتی است که در آزمون مطرح می‌شود.
  • در آزمون تافل بخش عمده‌ای از سؤالات به صورت چند گزینه‌ای مطرح می‌شوند، در حالی که در آزمون آیلتس تنوع سؤالات بیشتر بوده و شرکت کننده باید به سؤالات مختلفی مانند سؤالات چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی، پاسخ کوتاه و … پاسخ دهد.
  • مورد دیگری که به عنوان تفاوت بین تافل و آیلتس در نظر گرفته می‌شود، تفاوت در مدت زمان برگزاری آزمون است.
  • هردوی این آزمون‌ها دارای بخش سخن گفتن هستند. با این تفاوت که در آزمون آیلتس، این مصاحبه به صورت حضوری با فرد دیگری انجام می‌شود، در حالی که در آزمون تافل، پاسخ سؤالاتتان ضبط شده و سپس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
  • بخش نوشتاری آزمون تافل (۳۰۰ کلمه‌ای) به نسبت آیلتس (۲۵۰ کلمه‌ای) طولانی‌تر است.
  • یکی دیگر از مواردی که به عنوان اصلی‌ترین تفاوت بین تافل و آیلتس در نظر گرفته می‌شود، تفاوت در بخش شنیداری آزمونه است. مدت زمان این بخش در آزمون تافل ۴۰ الی ۶۰ دقیقه است. شرکت کننده در این آزمون برای پاسخ دادن به این سؤالات، باید ابتدا یادداشت‌برداری کرده و سپس پاسخ دهد. در حالی که در آزمون آیلتس، شرکت کننده می‌تواند هم‌زمان با پخش سخنرانی، به سؤالات آزمون پاسخ دهد.
  • نتیجه آزمون آیلتس نمره‌ای بین ۱ الی ۹ خواهد بود که به سمت نیم‌ گرد می‌شود. نمره آزمون تافل از ۱۲۰ خواهد بود.
 

با وجود مواردی که در رابطه با تفاوت بین تافل و آیلتس بیان شد، پاسخ به این سؤال تافل بهتر است یا آیلتس مستقیماً به شرایطی بستگی دارد که دانشگاه مورد نظرتان تعیین کرده است. معمولاً بسیاری از دانشگاه‌هایی که در امریکا واقع شده‌اند، تنها آزمون تافل را معتبر می‌دانند. بنابراین قبل از اینکه برای ثبت‌نام در هر یک اقدام کنید، اول شرایط لازم جهت پذیرش در دانشگاه را مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که متقاضیان شرکت در هر یک از این آزمون‌ها می‌توانند با استفاده از خدمات ارزی اول پرداخت در زمینه ثبت نام آزمون های بین المللی، ثبت‌نام کنند. علاوه بر این، شما می‌توانید با ثبت سفارش در سایت ما، پراخت سفارت ، پرداخت اپلیکیشن فی و … را هم انجام دهید.

امتیاز 5/5 - از 44 رای
کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید