مهاجرت

شاید اسم آزمون IELTS را بارها شنیده باشید. یا شاید شما جز هزاران نفری باشید که حداقل یک بار در طول زندگی اتان به مهاجرت یا ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی یا آمریکا فکر کرده اید. بارها و بارها اتفاق افتاده است که هزاران سایت مهاجرتی را زیر و رو کرده باشید. شاید هم در به در به دنبال یک کارشناس مهاجرت گشته باشید تا میلیون ها سوالی که در ذهن داشته اید را از آن بپرسید. اما سوال این است، تا چه اندازه موفق بوده اید؟ قطعا این قضیه برای شما نیز همانند یک کلاف سر در گم است که حتی نمی دانید از کجا باید شروع کنید.

تا چه حد انگلیسی می دانید

اکثر ما دورانی داشته ایم که با ثبت نام در کلاس های زبان بخشی از اوقات فراغت خود را پر می کردیم. یا بعضا افرادی بوده ایم که به دلیل ضعف در زبان انگلیسی، مدتی کم یا طولانی را در آموزشگاه های آزاد زبان انگلیسی سپری کرده باشیم. اما متاسفانه به درست یا اشتباه باید اذعان داشت که هیچ کدام از ما تا زمانی که سایه ی اجبار بالای سرمان نرفته بود، زبان انگلیسی را بصورت حرفه ای دنبال نکردیم.

فرصت های از دست رفته

شاید به دفعات برای شما پیش آمده که از فلان دانشگاه یا فلان کنفرانس پذیرشی دریافت کرده باشید که متاسفانه به دلیل اینکه از سطح زبان خوبی برخوردار نبودید، این فرصت را از دست داده اید. در طی سالیان متمادی نیز، آموزشگاه های زبان انگلیسی متاسفانه آن جور که باید و شاید نتوانسته اند این امکان را برای شما فرآهم کنند تا به یک سطح نسبی از این زبان دست پیدا کنید.

آماده مهاجرت هستم

اما خب شاید شما همان فرد مستعدی بودید که از سنین خردسالی زبان را شروع و بصورت مداوم آن را ادامه دادید. موسیقی انگلیسی گوش می دهید. یا حتی ترجیح می دهید فیلم زبان اصلی تماشا کنید. این ادعا را نیز دارید که از سطح زبان خوبی برخوردارید. به راحتی این فکر به ذهن شما خطور می کند که ادامه زندگی را در کشور دیگری سپری کنید و به دنبال موفقیت بیشتر رهسپار شوید.

IELTS چیست

خب به شما تبریک می گوییم، چرا که شما 50 درصد راه را رفته اید و حال در معرض آزمون و خطا باید قراربگیرید. در این صورت باید دانشگاه یا شرکت مقصد نیز این اطمینان را حاصل کنند که شما از سطح زبان خوبی برخوردار هستید. به این منظور دانشگاه کمبریج(Cambridge university) کشور انگلستان با برگزاری یک آزمون معتبر ثابت خواهد کرد که شما سطح خوبی از زبان انگلیسی را دارا می باشید. اصطلاحا به این آزمون (IELTS) گفته می شود. نام آن برگرفته از سرواژگان (International English Language Testing System ) به معنی سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی می باشد.

برگزار کنندگان IELTS

شاید بتوان گفت که این آزمون معتبرترین آزمون زبان انگلیسی بریتانیایی باشد. IELTS به صورت مداوم، بارها و بارها در طول سال با همکاری دانشگاه کمبریج، کنسولگری کشور انگلستان(British council) و موسسه (IDP) استرالیا برگزار می شود. این که چرا می گوییم آزمون بریتانیایی، دلیلش می تواند آزمون تافل باشد که معتبرترین آزمون زبان انگلیسی آمریکایی است. خب این دیگر به شما بستگی دارد که کدام کشور را به عنوان مقصد مد نظر قرار می دهید و کدام آزمون را باید امتحان دهید. در جواب به این پرسش باید گفت، که اکثر کشورهای همسود با بریتانیا نظیر استرالیا،کانادا،اسکاتلند یا نیوزلند آزمون آیلتس را به عنوان مرجع قرار می دهند.

کیفیت برگزاری IELTS

شاید بتوان گفت که این آزمون از نظر سطح کیفی برگزاری یکی از منحصر به فردترین آزمون های بین المللی باشد. در حال حاضر در بیش از 270 مرکز امتحانی در 110 کشور مختلف دنیا برگزار می شود که از بالاترین و معتبرترین سطح استانداردهای بین المللی پیروی میکند.


IELTS

فرآیند آزمون IELTS

به طور کلی داوطلبان این آزمون در چهار مهارت شنیداری(Listening)،نوشتاری(Writing)،گفتاری(Speaking) و خوانداری(Reading) سنجیده می شوند. بر اساس قانونی که دانشگاه کمبریج برای این آزمون در نظر گرفته است، نمره این امتحان از 9 محاسبه می شود. حداقل نمره قبولی را 5 در نظر گرفته و نمره 6 به بالا را در رده خوب در نظر می گیرد. گفتنی است که داوطلب در طول این آزمون در هر مهارت باید به سوالات بسیار ساده تا خیلی مشکل پاسخ بدهد و هر بخش نمره خود را دارد. معدل کل مهارت ها در پایان گرفته می شود و در کارنامه صادر شده درج خواهد شد.

آکادمیک یا جنرال

اگر به دنبال ادامه تحصیل در کشور دیگری می باشید قطعا شما باید آزمون آکادمیک (Academic) آیلتس را شرکت کنید. بر اساس قوانین و قواعد اغلب دانشگاه ها باید نمره شما بالای 6.5 باشد و نمره هر مهارت باید 6 به بالا باشد که این امر ممکن است بستگی به دانشگاه انتخابی شما نیز داشته باشد. برخی دانشگاه ها نمره بالاتری را از شما درخواست می کنند یا بعضی دیگر همان حداقل نمره را از شما می خواهند. اما اگر به دنبال مهاجرت، کار و یا سرمایه گذاری در خارج از کشور هستید بهتر آن است که شما در آزمون جنرال(General) آیلتس شرکت کنید.

دو سبک امتحان IELTS

سوال این جاست که تفاوت میان این دو سبک آزمون تا چه حد است؟ در جواب باید گفت که آزمون جنرال در دو بخش نوشتاری و خوانداری تفاوت خواهد داشت. بطور کلی باید گفت که آزمون آکادمیک در بخش نوشتاری برای داوطلب دو بخش را در نظر گرفته است. بخش اول یک جدول یا نمودار به همراه یک موضوع (topic) در اختیار داوطلب گذاشته می شود و داوطلب نیز باید در حداقل 150 کلمه آن نمودارو اتفافات آن را شرح دهد. در بخش دوم یک موضوع را در اختیار داوطلب قرار می دهد و ذکر می کند که حداقل برای آن باید یک انشای 250 کلمه ای با رعایت کلیه نکات گرامری ، املایی و نگارشی نوشته شود.


IELTS

جنرال ساده تر است

اما در آزمون جنرال این بخش تا حدی ساده تر است. این آزمون به جای طرح یک موضوع ازدل یک نمودار، از شما می خواهد در رابطه با فلان موضوعی که از پیش طراحی شده است یک نامه و یا یک ایمیل بنویسید.

تفاوت آکادمیک با جنرال

در رابطه با تفاوت بخش خوانداری این دو سبک آزمون هم باید گفت که اگر شما یکی از داوطلبان آزمون آیلتس آکادمیک هستید باید آماده رو به رو شدن با سه متن (passage) هزار کلمه ای باشید. ترتیب بندی آن ها از ساده به بسیار مشکل است.در این بخش برای هر متن 13 سوال طرح شده است. آزمون مدت زمان یک ساعت بطول می انجامد. اما در آزمون جنرال متن ها جای خود را به تیکه های تبلیغاتی روزنامه ها و یا وبسایت ها داده اند. از این رو شما باید به سوالات طرح شده از این تبلیغات پاسخگو باشید.

آزمون دارای 2 مرحله است

توجه داشته باشید که آزمون آیلتس را شما در دو مرحله باید امتحان بدهید. در مرحله اول سه مهارت را در مدت زمان 2 ساعت و چهل دقیقه امتحان می دهید. در مرحله دوم کارشناس بین 15 الی 25 دقیقه از شما تست گفتاری شفاهی به صورت رو در رو خواهد گرفت.

فرآیند ثبت نام IELTS

خب با همه ی این تفاسیر گمان می کنید شما همان فردی هستید که آمادگی شرکت در این آزمون را دارید؟ خب باید به یکی از نمایندگی های کنسولگری انگلستان و یا شعب سازمان (IDP) استرالیا رفته و یک زمان را رزرو کنید. هزینه آزمون IELTS در حال حاضر حدودا 215 تا 240 دلار آمریکا می باشد.

ثبت نام آنلاین IELTS

همچنین کنسولگری انگلستان کار را برای داوطلبان راحت کرده است. داوطلبان می توانند در آدرس https://takeielts.britishcouncil.org/book-your-test/book-now اقدام به ثبت نام آنلاین کنند. شما در این سایت می توانید کلیه مدارک لازم را اسکن کرده و ارسال نمایید. همچنین روز و ساعت آزمون و محل آزمون را نیز می توانید انتخاب و در مرحله آخر هزینه آن را پرداخت نمایید.


IELTS

دقت کنید که در همین سایت می توانید منابع آموزشی به روز و بسیار معتبر را خریداری نمایید و بصورت PDF دریافت کنید.

تقلب نکنید

درپایان ذکر چند نکته شاید بتواند کمک شایانی به شما کند. اول اینکه به هیچ وجه فکر تقلب در این آزمون به ذهنتان خطور نکند. بر اساس IELTS، اگر شائبه لو رفتن سوالات مطرح شود، می تواند دست به ضبط امتحان فردی و یا گروهی بزند. از این رو از شما می خواهد دوباره در این آزمون شرکت کنید. البته شاید همیشه آنقدر خوش شانس نباشید که قضیه به دوباره امتحان دادن شما ختم شود. گاهی ممکن است به صورت موقت یا همیشه در بلک لیست کنسول گری قرار گرفته و نتوانید دوباره امتحان دهید.

بیشتر بدانید

اگر در مدت زمان بسیار کوتاه بین چند روز یا چند هفته نمره آیلتس شما پیشرفت 2 الی 3 نمره ای کرده باشد،چه خواهد شد؟ ضابطان و برگزارکنندگان آزمون دست به ضبط فردی امتحان زده و از شما می خواهند هر 4 مهارت را دوباره امتحان دهید.

آمادگی روز آزمون

در روز آزمون هم از به همراه داشتن حتی فرم ثبت نامی خودداری فرمایید. اگر هر وسایلی از قبیل مداد، پاک کن، تراش یا فرم ثبت نام به همراه داشته باشید از شما ضبط خواهد شد. لذا فقط به همراه داشتن پاسپورت الزامی می باشد.

سایت اول پرداخت این افتخار را دارد که به عنوان یکی از ارایه دهنده گان خدمات ارزی و خرید های بین المللی، هزینه این آزمون را فوری، بی دردسر و در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما پرداخت کند.

http://avalpardakht.com

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید