از ابتدای هفته، استیبل کوین شبکه ترا (UST) شاهد سقوط بزرگی بوده است که از دلار آمریکا جدا شده است. در همان زمان، ارز دیجیتال بومی LUNA، بیش از 80 درصد در چهار روز گذشته اصلاح شده است. در این خبر به بررسی سقوط قیمت استیبل کوین UST می پردازیم.

سقوط قیمت استیبل کوین UST

در میان سقوط قیمت ارزهای دیجیتال، گمانه زنی ها مبنی بر اینکه یک حمله هماهنگ به استیبل کوین UST صورت گرفته است، افزایش یافته است. گزارش اولیه حاکی از آن است که یک مهاجم 285 میلیون دلار استیبل کوین UST را در Curve و Binance فروخته است.

پست های مرتبط
تحلیل ارزهای دیجیتال 24 مرداد
ارزهای دیجیتال 24 مرداد

از اواخر هفته گذشته، زمانی که قیمت بیت کوین به زیر 23500 دلار کاهش یافت، این دارایی رمزنگاری شده عملکرد بیشتر بخوانید

احتمال رشد 50 درصدی شیبا پس از خروج از الگوی “فنجان و دسته”
احتمال رشد 50 درصدی شیبا

شیبا اینو (SHIB) در 14 آگوست از الگوی “فنجان و دسته” خود خارج شد و چشم انداز خود را برای بیشتر بخوانید

با این حال، مهاجم می توانست از این حمله هماهنگ شده و عمدی بیش از 800 میلیون دلار درآمد داشته باشد. یک تحلیلگر محبوب داده های درون زنجیره ای با نام Onchain Wizard در توییتر، موضوع اخیری را منتشر کرده است که در آن توضیح می‌دهد که چگونه مهاجم می‌تواند از اکوسیستم LUNA-UST-BTC سوء استفاده کرده باشد.

در ماه مارس، بنیاد LFG، شرکت مادر Terra، اعلام کرد که 10 میلیارد دلار ذخایر بیت کوین را برای محافظت از ثبات استیبل کوین UST خریداری کرد. Onchain Wizard می گوید این زمانی بود که مهاجم فعال شد. همچنین، اعلامیه 4pool Frax برای UST، به مهاجم کمک کرد تا استراتژی را اجرا کند. او با یک حدس هوشمندانه توضیح می دهد:

ما نمی دانیم مهاجم چه زمانی 100 هزار بیت کوین قرض گرفته تا موقعیت خود را شروع کند، به غیر از اینکه برای خرید Kwon فروخته شد (هنوز حدس و گمان است). LFG بین 27 مارس تا 11 آوریل 15 هزار بیت کوین خریداری کرد، بنابراین اجازه دهید متوسط قیمت بین این تاریخ ها (42 هزار دلار) را در نظر بگیریم.

در نتیجه، مهاجم تا 11 آوریل 4.2 میلیارد دلار در موقعیت های فروش بیت کوین ایجاد کرد. به طور همزمان، مهاجم همچنین 1 میلیارد دلار موقعیت خارج از بورس (OTC) در UST ایجاد می کند. اکنون، با علم به این واقعیت که LFG بیت کوین های خود را برای محافظت از وابستگی UST می فروشد، زمینه را برای انحلال UST و به طور همزمان کاهش قیمت بیت کوین فراهم می کند.

بازی واقعی حمله به UST آغاز می شود

LFG در ابتدا 150 میلیون دلار نقدینگی را با پیش بینی 4pool حذف می کند. کشش نقدینگی در 8 می اتفاق می افتد. در همان زمان، مهاجم از 350 میلیون دلار UST برای تخلیه نقدینگی Curve استفاده می کند. این امر شروع به از بین بردن UST می کند و آن را به 0.97 دلار کاهش می دهد.

بعداً، گارد بنیاد لونا (LFG) نیز فروش بیت کوین خود را از ذخایر برای محافظت از وابستگی آن به قیمت دلار آغاز می کند. این فشار نزولی بر بیت کوین وارد می کند. اکنون با تخلیه نقدینگی Curve، مهاجم شروع به تخلیه مابقی 650 میلیون دلار از موقعیت 1 میلیارد دلاری UST در بایننس می کند. Onchain Wizard توضیح می دهد:

بنابراین بنیاد LFG  ارز بیت کوین را برای بازگرداندن وابستگی استیبل کوین خود به دلار می‌فروشد در حالی که مهاجم در حال فروش UST دلار در Binance است. در نهایت، زنجیره شلوغ می‌شود و CEX‌ها برداشت دلار UST را به حالت تعلیق در می‌آورند و این باعث وحشت بانک‌ها می‌شوند. این در حالی است که UST  به پایین ترین سطح 0.6 سقوط کرد و از طرفی حجم سنگینی بیت کوین وارد صرافی ها می شود».

اکنون با انحلال قوی UST، قیمت ارز لونا به دلیل مکانیسم الگوریتمی Terra شروع به سقوط کرده است. طی ماه گذشته، قیمت بیت کوین از 42 هزار دلار تا کنون به 32 هزار دلار کاهش یافته است.

حال اگر مهاجم ممکن بود 100 هزار موقعیت کوتاه BTC خود را با 32 هزار دلار پوشش دهد، بیش از 950 میلیون دلار درآمد داشت. البته، مهاجم ممکن است در نگهداری UST ضررهایی داشته باشد، اما این بسیار جزئی خواهد بود.

این تحلیلگر همچنین توضیح می دهد که هرگونه کوتاهی در LUNA می تواند سود بیشتری برای مهاجم به همراه داشته باشد.

سقوط قیمت ارز LUAN به زیر 10 دلار

توکن بومی شبکه ترا (LUNA) در ساعت 5:06 صبح UTC در صرافی بایننس به زیر مرز 10 دلار سقوط کرد و به پایین ترین سطح روزانه 7.94 دلار رسید.

این ارز دیجیتال در حال حاضر در عرض یک هفته به میزان خیره کننده 87 درصد کاهش یافته است. اکنون پس از سقوط خیره کننده، در CoinMarketCap بعد از لایت کوین و بیت کوین کش قرار دارد.

استیبل کوین UST با 0.78 دلار معامله می شود و علیرغم اینکه گارد بنیاد لونا تمام ذخایر بیت کوین خود را برای تقویت استیبل کوین الگوریتمی به کار می برد، نتوانست پیوند خود را بازگرداند.

دو کوون، بنیانگذار جنجالی پروژه، در توییتی اعلام کرد که به اعلام یک برنامه بهبود برای UST نزدیک شده است، اما اقدام قیمت نشان می دهد که سرمایه گذاران دیگر به Terra ایمان ندارند.

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده اخیراً به انفجار Terra اشاره کرد تا در جریان استماع اخیر کنگره، مقررات مربوط به استیبل کوین را مورد بررسی قرار دهد.

منبع: کوین گیپ

امتیاز 5/5 - از 6 رای
کارشناس سئو و تحلیل ارزهای دیجیتال ؛ علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید