دوره های هوش مصنوعی با مدرک

بهترین دوره های هوش مصنوعی با مدرک پایان دوره

زمان مطالعه 4 دقیقه

این روزها فناوری هوش مصنوعی بسیار ترند شده و همه جا حرف از ابزارها و برنامه‌های هوش مصنوعی جدید است. هوش مصنوعی می‌تواند با ارائه راه‌حل‌های نوآورانه برای مشکلات پیچیده، صنایع مختلف را دگرگون کند. به همین دلیل، یادگیری فناوری هوش مصنوعی هم برای حرفه‌ای‌ها و هم برای افراد عادی در این حوزه مهم است. برای یاد گرفتن هوش مصنوعی نیازی به هزینه نیست و می‌توانید از دوره‌های رایگان موجود در اینترنت استفاده کنید. در این پست به بررسی بهترین دوره های هوش مصنوعی با مدرک پایان دوره می پردازیم.

بهترین دوره های هوش مصنوعی با مدرک پایان دوره

۱. دوره تخصصی یادگیری ماشینی سایت Coursera

این دوره که با همکاری سایت‌های DeepLearning.AI و Stanford Online تهیه شده است، یک دوره آنلاین است که یادگیری ماشینی را از پایه و به‌طور کامل به شما معرفی می‌کند. این دوره شامل ۳ بخش است و عمدتا توسط اندرو ان‌جی (Andrew Ng)، متخصص هوش مصنوعی، تدریس می‌شود. او یک ایده‌‌پرداز هوش مصنوعی است که تحقیقات مهمی را در دانشگاه استنفورد انجام داده و بخش هوش مصنوعی شرکت‌های Google Brain، Baidu و Landing.AI را رهبری کرده است.

مدرسان دیگر این دوره شامل ادی شیو (مدیر تولید و برنامه در DeepLearning.AI)، آرتی باگول (مهندس برنامه‌ریزی) و جف لادویگ (یکی از مربیان برتر در DeepLearning.AI) هستند.

در دوره تخصصی یادگیری ماشینی سایت کورسرا، مباحث مهم زیر را یاد می‌گیرید:

 • اصول فاندامنتال یادگیری ماشینی
 • نحوه ساخت برنامه‌های هوش مصنوعی کاربردی
  قسمت اول این دوره «یادگیری ماشینی تحت نظارت: رگرسیون و دسته‌بندی» نام دارد که نحوه ساخت مدل‌های یادگیری ماشینی را با زبان پایتون و با استفاده از کتابخانه‌های NumPy و Scikit-learn آموزش می‌دهد. بخش دوم این دوره «الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری» است که نحوه ساخت و تربیت یک شبکه عصبی با TensorFlow برای انجام تسک‌های چندکلاسه را آموزش می‌دهد. بخش سوم و نهایی این دوره «یادگیری بدون نظارت، توصیه‌‌گر، یادگیری تقویتی» نام دارد که سه محور آموزشی را شامل می‌شود.

در پایان این دوره تخصصی، شرکت‌کنندگان بر مفاهیم کلیدی تسلط پیدا می‌کنند و دانش فنی استفاده از یادگیری ماشینی برای حل مشکلات دنیای واقعی را به‌دست می‌آورند.

۲. دوره معرفی هوش مصنوعی با پایتون دانشگاه هاروارد

دوره معرفی هوش مصنوعی با پایتون دانشگاه هاروارد یک دوره مقدماتی است که مفاهیم و الگوریتم‌های هوش مصنوعی را به شما آموزش می‌دهد. این دوره در سایت edX رایگان است، اما برای دریافت گواهینامه تایید‌شده باید هزینه پرداخت کنید. گوردون مک‌کی (استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه هاروارد)، برایان یو (استاد ارشد علوم کامپیوتر در دانشگاه هاروارد) و دیوید مالان مدرسان این دوره هستند.

در این دوره ایده‌هایی مثل موتورهای بازی‌سازی، فناوری تشخیص دست خط و ترجمه ماشینی که باعث پیشرفت تکنولوژی شده‌اند، بررسی می‌شود. این دوره به هنرجوها آموزش می‌دهد که از طریق پروژه‌های عملی، مفاهیم و الگوریتم‌های هوش مصنوعی را در برنامه‌های پایتون به‌ کار بگیرند.

شرکت‌کنندگان در این دوره با تئوری الگوریتم‌های جستجوی گراف، دسته‌بندی، بهینه‌سازی، یادگیری تقویتی و سایر مباحث هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی آشنا می‌شوند.

۳. دوره هوش مصنوعی برای همه سایت کورسرا

دوره های هوش مصنوعی با مدرک

دوره آنلاین هوش مصنوعی برای همه سایت Coursera با همکاری DeepLearning.AI تهیه شده است. مخاطبان این دوره بیشتر افراد مبتدی هستند که می‌خواهند درک جامعی از مفاهیم هوش مصنوعی و برنامه‌های آن داشته باشند. دوره AI For Everyone شامل مفاهیم کلیدی یادگیری ماشینی، یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی است و یک دید کلی از فناوری هوش مصنوعی و اثر آن بر جهان ارائه می‌دهد.

این دوره توسط اندرو ان جی، متخصص هوش مصنوعی و بنیان‌گذاری DeepLearning.AI تدریس می‌شود. او هم‌بنیان‌گذار پلتفرم Coursera نیز هست و دوره‌های آنلاین مختلفی درباره یادگیری ماشینی، شبکه‌های عصبی و یادگیری عمیق برگزار کرده است. این دوره شامل ۴ بخش است که هر کدام جنبه خاصی از هوش مصنوعی را بررسی می‌کند:

 • AI چیست؟
 • نحوه ساخت پروژه‌های AI
 • توسعه AI در شرکت شما
 • AI و جامعه
  این دوره خودآموز است و تقریبا ۱۰ ساعت طول می‌کشد. محتوای این دوره از سخنرانی‌های ویدیویی، آزمون‌ها و مورد پژوهی‌‌ تشکیل شده است که به هنرجو امکان می‌دهد تا مفاهیم آموخته‌ شده را با زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب مثل پایتون عملی کنند.

۴. دوره فشرده یادگیری ماشین شرکت گوگل

دوره فشرده یادگیری ماشینی یک دوره آنلاین رایگان است که توسط گوگل ارائه شده است. این دوره عمدتا برای افراد مبتدی‌ طراحی شده است که می‌خواهند درباره یادگیری ماشینی و نحوه استفاده از تنسور فلو (TensorFlow) آموزش ببینند. تنسور فلو یک کتابخانه متن باز است که برای ساخت و توسعه مدل‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌شود.
در این دوره، به مباحث زیر پرداخته می‌شود:

 • معرفی یادگیری ماشینی و TensorFlow
 • رگرسیون خطی
 • دسته‌بندی
 • شبکه‌های عصبی
 • نظم‌دهی
 • آموزش و اعتبارسنجی
 • شبکه‌های عصبی پیچشی (Convolutional)
 • پردازش زبان طبیعی
 • مدل‌های توالی
  در طول دوره، تکنیک‌های مختلف یادگیری ماشینی و نحوه استفاده از رابط‌های برنامه‌نویسی (API) تنسورفلور برای ساخت و آموزش مدل‌ها را یاد می‌گیرید. تمرین‌های عملی و تکلیف‌های کدنویسی دوره به شما کمک خواهند کرد که در ساخت و پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشینی تجربه کسب کنید.

۵. مقدمه‌ای برای هوش مصنوعی شرکت Intel

دوره های هوش مصنوعی با مدرک

دوره مقدماتی Introduction to AI شرکت Intel یکی دیگر از دوره‌هایی است که مفاهیم پایه هوش مصنوعی و برنامه‌های آن را آموزش می‌دهد. این دوره شامل مباحث مختلفی مثل یادگیری ماشینی، یادگیری عمیق، پردازش زبان طبیعی و غیره است. دوره مقدمه‌ای برای هوش مصنوعی، رایگان و خودآموز است و قسمت‌های آن را می‌توانید با ترتیب دلخواه مشاهده کنید.

این دوره ۸ هفته زمان می‌برد و شامل سخنرانی‌ها و تمرین‌های مختلف است. هر هفته، هنرجو باید برای تکمیل درس‌ها ۹۰ دقیقه زمان صرف کند. از آنجایی که تمرین‌ها در پایتون اجرا می‌شود، لازم است که از قبل با این زبان برنامه‌نویسی آشنایی داشته باشید. البته می‌توانید هم‌زمان با دوره، پایتون را نیز یاد بگیرید.

این دوره مانند دوره‌های دیگر گواهینامه پایان دوره ندارد، اما با پایان هر بخش یک نشان یا مدال به شما داده می‌شود. این دوره برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، دانشمندان داده و سایر علاقه‌مندان به حوزه هوش مصنوعی طراحی شده است.

علاوه بر دوره‌های بالا، دوره پیشرفته دیگری به نام مهندسی پرامپت ChatGPT برای توسعه‌دهندگان (ChatGPT Prompt Engineering for Developers) وجود دارد که با همکاری OpenAI تهیه شده است. این دوره به توسعه‌دهندگان آموزش می‌دهد که با استفاده از مدل‌های زبان بزرگ (LLMs) و با هزینه کم، برنامه‌های کاربردی قدرتمند بسازند. مدرسان این دوره اندرو ان‌جی و ایسا فولفورد هستند (توییت معرفی دوره توسط DeepLearning.AI).

این دوره هم برای مبتدی‌ها و هم برای مهندسان یادگیری ماشینی قابل استفاده است و اطلاعات به‌روزی از مهندسی پرامپت و روش‌های استفاده از پرامپت‌ها (فرمان) برای LLM را آموزش می‌دهد. با تمرین‌های عملی این دوره، کاربر یاد می‌گیرد که چگونه از APIهای LLM برای تسک‌هایی مثل خلاصه کردن، استنباط، تبدیل و گسترش متن و ساخت ربات چت استفاده کند. این دوره برای مدت محدود رایگان است.

امتیاز دهید

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

2 دیدگاه

 1. رضا فرهادی گفت:

  بسیار مقالات خوب و ارزشمندی در اختیار عموم قرار میدین واقعا عالی هستین موفق باشین.

 2. نیما نوبخت گفت:

  سپاس از همراهی شما

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT
خرید آنی ووچر پرفکت مانی