سرمایه گذاریجمعی Crowdfunding چیست

سرمایه گذاری جمعی Crowdfunding چیست ؟ | جذب سرمایه دلاری

زمان مطالعه 3 دقیقه

سوالی که استارپ‌‌ها از خود می‌پرسند این است که چطور می‌توانند سرمایه‌گذار جذب کنند و جذب سرمایه به روش Crowdfunding چیست ؟

Crowdfunding چیست ؟

همانطور که از نام Crowdfunding مشخص است، از دو بخش Crowd به معنی جمعیت و Funding به معنی سرمایه‌گذاری تشکیل شده است. بر خلاف گذشته که کارآفرینان کسب و کار یا استارتاپ‌ها به دنبال متقاعد کردن یک یا چند سرمایه‌گذار ثروتمند بودند تا روی پروژه آنها سرمایه گذاری کند، Crowdfunding سیستمی متفاوت را پیش روی استارتاپ قرار می‌دهد مبنی بر این که مردم یا گروه‌های حامی از طریق بستر اینترنت در تامین سرمایه کسب و کار نقش دارند. ممکن است تنها سرمایه به عنوان هدیه باشد یا اینکه سرمایه‌گذاری مردم بخشی از شراکت آنها محسوب شود.

انواع Crowdfunding و اهداف آن کدامند؟

سرمایه گذاری جمعی Crowdfunding چیست

خیلی‌ها ممکن است فکر کنند که Crowdfunding تنها با هدف جمع آوری پول و سرمایه برای کسب و کارها انجام می‌شود درحالی که گستره آن بسیار زیاد است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جمع آوری سرمایه مردمی برای راه‌اندازی کسب و کار
  • جمع آوری سرمایه برای پژوهش علمی و درمان پزشکی
  • جمع آوری سرمایه برای فیلم سازی و فعالیت‌های هنری
  • جمع آوری سرمایه برای ساخت و اجرا پروژه‌های خیر خواهانه
  • جمع آوری سرمایه برای برگزاری جشن و فستیوال
  • جمع آوری سرمایه برای برگزاری مسابقات ورزشی محلی
  • جمع آوری سرمایه برای حفظ آثار باستانی
Crowdfunding انواع

 

نوع سرمایه‌گذاری‌های جمعی هم می‌تواند متفاوت باشند که شامل Reward (مبتنی بر پاداش و پیش خرید محصول)، Equity (شراکت و سهام)، Debt (قرض دادن و وام)، Donation (اهدا و کمک بلاعوض)، ICO (عرضه‌ی توکن‌ دیجیتال) است.

معمولا فعالیت‌های هنری، پژوهش‌های علمی، فعالیت‌های خیرخواهانه از مدل Donation استفاده می‌کنند. کارآفرینانی که به دنبال تولید محصول یا محصولاتی خاص هستند، محصول ساخته نشده را پیش فروش می‌کنند و مدل Reward استفاده می‌شود. اما کسب و کارهایی حوزه تکنولوژی یا استارتاپ هایی که نیاز به سرمایه‌های کلان دارند به طور معمول دیگران را هم در شرکت سهیم می کنند و نوع Equity و ICO بسیار استفاده می‌شود.

۲۰ سایت برتر حوزه Crowdfunding برای استارتاپ‌ها کدامند؟

Crowdfunding چیست پول

در دنیای اینترنت سایت‌هایی زیادی هستند که شرایطی را برای سرمایه جمعی استارتاپ‌ها فراهم می‌سازند، لیست زیر به ترتیب محبوب ترین سایت های این حوزه در فضای اینترنت است.

حالا که متوجه شدید Crowdfunding چیست ، در صورتی که به عنوان طراح دیجیتال پینتینگ یا یک هنرمند مشغول فعالیت هستید می‌توانید به راحتی از طریق چنین سایت‌هایی طرفدارن خود را جذب کرده و کسب درآمد کنید. برای نقد کردن درآمد ارزی خود هم پیشنهاد می‌شود از خدمات اول پرداخت استفاده نمایید.

خدمات نقد درآمد ارزی

 

امتیاز دهید

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT
خرید آنی ووچر پرفکت مانی
اپلیکیشن اول پرداخت