اگرچه ChatGPT با هدف ترجمه ساخته نشده است، اما این چت بات هوش مصنوعی به سرعت به عنوان یک ابزار ترجمه قابل اعتماد در حال توسعه است. ChatGPT که بر روی مجموعه بزرگی از متن به ده‌ها زبان آموزش دیده و بر روی یک رابط کاربری مکالمه ایجاد شده است، انعطاف‌پذیری بی‌نظیری در ترجمه ارائه می دهد و بسیار بهتر از ابزارهای ترجمه معمول است. استفاده از ChatGPT به عنوان یک ابزار ترجمه را در ادامه بررسی کرده ایم.

با این حال برای استفاده بهینه از ChatGPT به عنوان یک ابزار ترجمه باید در درخواست‌های خود خلاق باشید.

چرا از ChatGPT برای ترجمه استفاده کنیم؟

Google Translate، Microsoft Translator و DeepL برخی از محبوب‌ترین سرویس های ترجمه در اینترنت هستند. همچنین ده ها مورد دیگر نیز وجود دارد که همگی دقت زیاد، دسترسی رایگان و ده ها زبان را ارائه می دهند. پس چرا باید ChatGPT را انتخاب کرد؟ چه چیزی ChatGPT را به یک ابزار ترجمه خوب تبدیل کرده است؟

برخلاف تقریباً همه ابزارهای ترجمه محبوب ماهیت تعاملی ChatGPT آن را به یک ابزار ترجمه عالی تبدیل می کند. برای استفاده از سایر ابزارهای ترجمه شما یک متن به برنامه ارسال می کنید و ترجمه متن را دریافت می کنید و تمام. اما آیا این بهترین ترجمه ای است که می توانید دریافت کنید؟

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT

با ChatGPT می‌توانید ترجمه‌ها را مطابق با نیاز خود سفارشی کنید و تنظیماتی را اعمال کنید. برای مثال می‌توانید لحن و سبک را تنظیم کنید و برخی مفاهیم فرهنگی و اصطلاحات بومی را در معنای کلمات در نظر بگیرید، کاری که ابزارهای ترجمه هدفمند مانند Google Translate نمی‌توانند انجام دهند.

چگونه با ChatGPT ترجمه کنیم؟

ترجمه با ChatGPT آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که متنی را که می خواهید ترجمه کنید ارسال کنید، زبانی را که می خواهید آن را ترجمه کنید مشخص کنید و ChatGPT بقیه کارها را انجام می دهد.

1. مفهوم متن را مشخص کنید

یکی از مزایای کلیدی ChatGPT نسبت به ابزارهای ترجمه محبوب مانند Google Translate توانایی آن در در نظر گرفتن مفهوم دقیق متن هنگام ترجمه است. در نظر گرفتن مفهوم متن می تواند تفاوت بین ترجمه ساده و کلمه به کلمه را با ترجمه هدفمند مشخص کند.

به عنوان مثال جمله اسپانیایی Gracias por preguntar, pero estoy bastante seguro aquí را در نظر بگیرید. گوگل ترنسلیت به عنوان ترجمه عبارت Thanks for ask را ارائه می دهد که اشتباه نیست، اما با توجه به مفهوم جمله ترجمه عبارت می تواند Thanks for asking, but I’m safe here باشد.

مطابق تصویر بالا ChatGPT تلاش می کند تا دقیق ترین ترجمه را بسته به مفهوم ارائه دهد. مشخص کردن مفهوم می تواند به طور قابل توجهی کیفیت ترجمه شما را بهبود بخشد. برای مشخص کردن مفهوم و هدف جملات می توانید از نکات زیر استفاده کنید.

” ترجمه [متن فیلیپینی] به انگلیسی از دیدگاه یک فیلیپینی بومی” باید سعی شود تا حد امکان مفاهیم فرهنگی را در ترجمه حفظ شود.

” ترجمه [متن برای ترجمه] به انگلیسی از دیدگاه کسی که درباره کرونا بحث می‌کند” باید به جای کلمات عمومی از اصطلاحات پزشکی مناسب استفاده شود.

” ترجمه [متن برای ترجمه] به انگلیسی در مورد یک نبرد در طول جنگ جهانی دوم” باید از اصطلاحات نظامی و تاریخی مناسب استفاده شود.

2. نوع متن را مشخص کنید

عامل مهم دیگری که می تواند دقت ترجمه شما را افزایش دهد، اعلام صریح نوع متنی است که می خواهید ترجمه کنید. مثلاً یک اصطلاح، یک آهنگ، یک سند مالی یا یک متن معمولی است؟ با این کار ChatGPT ترجمه‌های دقیق‌تری را ارائه می دهد..

به جای استفاده از یک دستور مانندTranslate [text to translate] to [target language] باید از جایگزین هایی زیر استفاده کنید.

پست های مرتبط
Skrill (اسکریل) چیست و هرانچه باید در مورد این سیستم انتقال پول دانست

اسکریل (Skrill) یک نهاد تجاری است که از اینترنت به عنوان ابزاری برای انجام تراکنش های مالی استفاده می کند. بیشتر بخوانید

معرفی 10 تا از بهترین برنامه های ضبط موسیقی برای اندروید
برنامه های ضبط موسیقی

برنامه های ضبط آهنگ اندروید بهتر و قدرتمندتر از آن چیزی هستند که فکرش را بکنید. در اینجا بهترین ها بیشتر بخوانید

Translate the [Financial report | poem | song | Bible portion | proverb] in quotes to [target language]

Translate [text to translate] to [target language]. The text to be translated is a [military report | Medical document | Drug prescription]

ترجمه [گزارش مالی | شعر | آهنگ | بخش کتاب مقدس | ضرب المثل] در نقل قول به [زبان مقصد]

[متن برای ترجمه] را به [زبان مقصد] ترجمه کنید. متنی که باید ترجمه شود [گزارش نظامی | سند پزشکی | نسخه دارو] است.

توجه :درون براکت باید نوع متن مثلا شعر، اهنگ و گزارش های مالی را قرار دهید.

درخواست‌های بالا یا موارد مشابه به ChatGPT کمک می‌کنند هنگام تولید ترجمه از زمینه مرتبط یا صنعت خاص استفاده کند. اگرچه ChatGPT گاهی اوقات کلمات مناسب را برای استفاده برای ترجمه تشخیص می دهد، با این وجود با به طور واضح نوع و مفهوم متن را مشخص کنید.

3. از Style Transfer استفاده کنید

گاهی اوقات هنگام ترجمه متن، ترجمه ممکن است برای مخاطب هدف خیلی تخصصی یا خیلی ساده باشد. استفاده از انتقال سبک در ChatGPT می تواند به تنظیم لحن و سبک ترجمه برای مطابقت با مخاطب یا صنعت هدف کمک کند.

بنابراین اگر در حال ترجمه یک سند حقوقی هستید، ترجمه می‌تواند مفهوم اصلی نویسنده را حفظ کند و در عین حال از عبارات ساده ای استفاده کند. در مثال زیر یک گزارش فوتبال از اسپانیایی به انگلیسی ترجمه شده است، ابتدا بدون انتقال سبک و سپس با استفاده از انتقال سبک.

ترجمه بالا از نزدیکترین معادل انگلیسی کلمات اسپانیایی مربوطه استفاده می کند، در حالی که ترجمه زیر از کلمات مناسب برای مخاطبانی استفاده می کند که با اصطلاحات فوتبال آشنا نیستند. با این حال جالب است بدانید که هر دو ترجمه دقیق در نظر گرفته می شوند.

برای استفاده از انتقال سبک هنگام ترجمه از دستورهایی زیر استفاده کنید:

Translate [text to translate] to [target language] in layman’s terms.

Translate [text to translate] to [target language] for a [grade 5] audience

Translate [text to translate] to [target language]. Use style transfer to make the translated text suitable for a [target audience]

ترجمه [متن برای ترجمه] به [زبان مقصد] به زبان ساده.

[متن برای ترجمه] را به [زبان مقصد] برای مخاطبان [درجه 5] ترجمه کن.

[متن برای ترجمه] را به [زبان مقصد] ترجمه کن. از انتقال سبک برای مناسب ساختن متن ترجمه شده برای [مخاطب هدف] استفاده کن.

4. کلماتی که در زبان بومی معنای متفاوتی دارند را مشخص کنید

برخی از کلمات بسته به منطقه یا کشور مقصد ممکن است معانی مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال جمله انگلیسی ” I’m going to play football ” می تواند به 我要去踢足球 (Wǒ yào qù tī zúqiú) در چینی ترجمه شود.

این ترجمه عالی به نظر می رسد، اما اگر گوینده آمریکایی باشد، ممکن است ترجمه اشتباه باشد. ورزش راگبی به نام فوتبال آمریکایی شناخته می شود. ابزارهای ترجمه معمولی راهی برای توضیح این سوءتعبیرها ندارند. از سوی دیگ ChatGPT می‌تواند ترجمه‌های متفاوتی را بسته به زبان بومی مقصد ارائه دهد.

ما از ChatGPT خواستیم ” I’m going to play football” را به چینی ترجمه کند. همانطور که انتظار می رفت،我要去踢足球 (Wǒ yào qù tī zúqiú) را تولید کرد.” در زبان چینی ” zúqiú ” به معنای “فوتبال” است که به جای ورزش راگبی، به فوتبال اشاره دارد.

ما درخواست ترجمه را تکرار کردیم، اما نکاتی را در مورد منشأ و هدف احتمالی گوینده اضافه کردیم. ChatGPT ترجمه را به我要去踢橄榄球 (Wǒ yào qù tī gǎnlǎnqiú) تغییر داد، این بار با استفاده از “gǎnlǎnqiú” که اصطلاح چینی برای فوتبال آمریکایی است و بهتر هدف گوینده را منعکس می کند.

5. از ترجمه خلاصه شده استفاده کنید

گاهی اوقات نمی خواهید تمام متن را بخوانید و فقط می خواهید پیامی را که نویسنده یا گوینده سعی در انتقال آن دارد درک کنید. ChatGPT یکی از معدود ابزارهای ترجمه است که می توانید برای چنین موقعیت هایی به آن اعتماد کنید. برای دریافت خلاصه ترجمه از ChatGPT از دستورات زیر استفاده کنید.

Provide a descriptive but condensed translation of [text to translate] in Spanish.

Provide a Summarized translation of [text to translate] in French.

Provide a summarized translation of [text to translate] in English.

Translate this article into Dutch, but only include the key points.

یک ترجمه توصیفی اما فشرده از [متن برای ترجمه] به زبان اسپانیایی ارائه دهید.

یک ترجمه خلاصه شده از [متن برای ترجمه] به زبان فرانسوی ارائه دهید.

ترجمه خلاصه شده [متن برای ترجمه] را به انگلیسی ارائه دهید.

این مقاله را به هلندی ترجمه کنید، اما فقط نکات کلیدی را درج کنید.

6. از تنظیم دقیق (Fine Tune) ChatGPT استفاده کنید

استفاده از تنظیم دقیق ChatGPT یکی از بهترین راه ها برای ترجمه است. این ربات چت هوش مصنوعی امکانات بی پایانی را برای ترجمه باز می کند. اما چگونه می توانید ChatGPT را برای ترجمه تنظیم کنید؟

شما می توانید این کار را به روش های مختلفی انجام دهید. یکی از مؤلفه‌های کلیدی برای تنظیم دقیق ChatGPT برای ترجمه، وضع قوانینی است که ربات چت باید هنگام ترجمه هر متنی که ارائه می‌کنید رعایت کند. به عنوان مثال می‌توانید ChatGPT را با ارائه یک جفت ترجمه کلمه یا یک ترجمه متن، تنظیم دقیق کنید.

هنگام تلاش برای ترجمه یک متن Pidgin به انگلیسی، با کلماتی که اشتباه ترجمه شده بودند مواجه شدیم. ارائه جفت‌های ترجمه کلمه باعث شد که ChatGPT ترجمه خود از کلمات را در ترجمه‌های بعدی به‌روزرسانی کند.

همچنین می‌توانید ترجمه‌های ChatGPT را با ارائه چندین متن بزرگ و ترجمه‌های تأیید شده دقیق‌تر کنید. سپس می‌توانید از ChatGPT بخواهید که ترجمه درست کلمات و عبارات را از نمونه‌های ارائه شده استنباط کند.

همچنین می‌توانید از متون بسیار طولانی‌تر برای تنظیم دقیق ترجمه‌های ChatGPT استفاده کنید، در زیر تصویر کوتاهی از نحوه عملکرد آن با استفاده از یک پاراگراف کوتاه آورده شده است.

فقط به ترجمه ماشینی متکی نباشید

ChatGPT یک ابزار ترجمه عالی است، اما به یاد داشته باشید که هنوز یک ماشین است و ممکن است همیشه بهترین ترجمه را تولید نکند. پس فقط به آن تکیه نکنید، به خصوص برای اسناد مهم یا حساس. بهتر است ترکیبی از ابزارها را امتحان کنید و در صورت امکان برای اطمینان از درستی ترجمه از یک مترجم حرفه ای کمک بگیرید.

امتیاز دهید
علاقه مند به تکنولوژی و اخبار روز دنیای فناوری، کارشناس سئو و تولید محتوا

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید