نرم افزار های طراحی سه بعدی

نرم افزارهای طراحی سه بعدی برای تازه کارها در سال 2020

زمان مطالعه 4 دقیقه

خیلی از کسانی که کار 3D را انجام نداده‌اند، از دیدیشان طراحی‌های سه بعدی بسیار پیچیده و دشوار است. اما واقعیت این است که نرم افزارهای طراحی سه بعدی رو به توسعه هستند و همچنین به تعداد آنها هر روز افزوده می‌شود که به دلیل رقابتی شدن بازارشان، سعی می‌کنند که نرم افزارهایی ساده‌تر و کاربر پسندتر به بازار عرضه کنند.

اگر شما در سایت‌هایی مانند Dribbble یا Behance کارهای مختلف را جستجو کنید، با انواع طراحی‌های فوق‌العاده و با سبک‌های متنوع 3D مواجه می‌شوید. البته شکی نیست که روز به روز نیاز به طراحان 3D در زمینه‌های مختلف رو به فزونی است. به عنوان مثال فناوری‌های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) از جمله این موارد است. مثلا استفاده از واقعیت افزوده در کتاب کودکان بخش جدایی ناپذیر از کتاب نسل جدید خواهد بود.

نرم افزارهای طراحی سه بعدی چطور عمل می‌کنند؟

آموزش نرم افزارهای طراحی سه بعدی

اصول و بنیاد تمامی نرم افزارهای طراحی سه بعدی تا حدود زیادی یکی است تا به نوعی محصول سه بعدی خروجی آن باشد. اول از همه، تمامی این نرم افزارها باید یک صحنه (Scene) داشته باشند تا شیء یا موضوع در آن قرار گیرد. همچنین همگی آنها نیاز به یک دوربین مجازی (Virtual camera) دارند که بتواند در صحنه به دور شیء یا موضوع بچرخد و شات‌های مختلف بگیرد. بخش مهم دیگر نرم افزارهای طراحی 3D، بحث نورپردازی ( Lighting) است که چگونه و از چه زاویه‌ای به شیء یا موضوع بتابد.

تفاوت اصلی در خود ابزارهای نرم افزار تعریف می‌شود که برخی از آنها بسیار کار را ساده کرده‌اند و کاربران (مخصوصا کاربران تازه کار) کمتر با مشکل مواجه می‌شوند.

چه نرم افزارهای 3D مناسبند؟

اگر بخواهید کارهای بسیار سنگین و پیچیده را انجام دهید، به همان اندازه هم باید از نرم افزارهای پیچیده‌ای مثل 3dsmax یا Maya استفاده کنید و البته باز هم برای کار تخصصی‌تر، نرم افزارهای کمکی مانند ZBrush برای کنده کاری و مجسمه سازی، Houdini برای شبیه سازی‌های پیچیده و روند مدل سازی یا Substance tools برای ایجاد بافت‌های حرفه‌ای نیاز خواهد بود. با این حال برخی از نرم افزارهای طراحی سه بعدی ساده‌تر هستند و نیاز کاربران را به خوبی تامین می‌کنند.

۱) CINEMA 4D

نرم افزار های طراحی سه بعدی cinma 4d

اگر به عنوان طراح به دنبال تصویر سازی و انیمیشن‌های ساده هستید، CINEMA 4D در حقیقت بسته‌ای مناسب برای کار شما در اختیارتان قرار خواهد داد. برای طراحان موشن گرافیک ابزارهای نسبتا ساده‌ای وجود دارد. حتی می‌توانید از موتورهای رندگیری چندگانه خارجی مثل Redshift روی CINEMA 4D استفاده کنید.

۲) BLENDER

نرم افزار های طراحی سه بعدی blendr

این نرم افزار Open source و رایگان، گزینه خوبی برای برخی پروژه‌ها می‌باشد. این نرم افزار توسط شرکت‌های Nvidia، AMD و Epic مورد پشتیبانی و حمایت قرار دارد و برای مدل‌های غیر قابل تخریب، پیکرسازی و انیمیشن سازی می‌تواند خیلی عالی عمل کند. بر اساس دید بسیاری از طراحان، BLENDER بهترین گزینه برای کسانی است که بخواهند در حوزه طراحی 3D وارد شوند چرا که آینده این نرم‌افزار بسیار روشن است و قابلیت‌های آن روز به روز محبوب‌تر می‌شود.

۳) UNITY

نرم افزار های طراحی سه بعدی unity

برای ساخت بازی به خصوص VR و AR، نرم افزار UNITY پیشنهاد می‌شود. در حقیقت این نرم افزار بسیار بین فعالان این شاخه محبوب است و حتی مدرسان VR و AR بیشتر از هر نرم افزار دیگری آن را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های انیمیشن سازی در حالات مختلف بسیار متنوعی دارد که کار را برای کاربران ساده کرده است.

۴) VECTARY

نرم افزار های طراحی سه بعدی vectory

اگر به دنبال ساخت تصاویر سه بعدی به منظور موکاپ اشیا و ساخت مدل محصول برای وب سایت‌ها هستید، به طور قطع نرم افزار VECTARY گزینه مناسبی خواهد بود تا شما با روش‌های ساده‌‌تر، ساختارهای مدنظر خود را بسازید. کسانی که به دنبال کسب درآمد ارزی از فروش موکاپ هستند، این نرم‌افزار بسیار به آنها کمک خواهد کرد.

برای شروع کار با نرم افزارهای طراحی سه بعدی ، ابتدا بررسی کنید که دقیقا در چه حوزه‌ای می‌خواهید فعالیت کنید، سپس دوره‌های آموزشی آن را در یوتیوب یا Udemy یا دیگر دوره‌های آنلاین خارجی بگذرانید. همچنین در مواردی که نیاز به پرداخت ارزی وجود داشت، می‌توانید از مجموعه اول پرداخت کمک بگیرد.

امتیاز دهید

برای این نوشته برچسبی وجود ندارد !

نظرات کاربران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تومان (IRT)
()
پرداخت می‌کنید
()
تومان (IRT)
دریافت می‌کنید
1 = IRT