امروزه بسیاری از افرادی که می‌خواهند وارد حوزه استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین شوند یا کسانی که می‌خواهند با مفاهیم بلاک چین عمیق‌تر آشنا شوند، نیاز خواهند داشت که بدانند هش ریت HashRate چیست و چه اهمیتی دارد.

مفهوم کلی هش ریت HashRate چیست ؟

واحد هش ریت HashRate چیست

 

در مقاله «بلاک چین چیست»، توضیح دادیم که هَش یا همان شماره تراکنش (Hash) در حقیقت یک شماره منحصر به فرد است که تنها برای هر بلاک تعریف شده و غیر قابل تغییر است و تکراری نخواهد بود و مانند یک معمای ریاضی باید توسط دستگاه‌های ماینر یافته شود.

به طور کل در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال، سرعت عملکرد دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال و یافتن بلوک‎های جدید از طریق محاسبات پیچیده را HashRate می‌گویند. بلوک‎ها همانند پازل‌های ریاضی هستند که دستگاه استخراج باید درهر ثانیه هزاران یا حتی میلیون‎ها حدس درست (ورودی تابع هش) برای یافتن پاسخ (خروجی تابع هش) بزند تا یک بلوک حل و استخراج شود.

یا ممکن است به جای کلمه HashRate برای داستگاه‌های ماینر از کلمه Hash Power استفاده شود. Hash Power یک واحد اندازه‌گیری است که معین می‌کند شبکه ارز دیجیتال برای کارکرد دائمی خود، چه میزان قدرت مصرف می‌کند. منظور از عملکرد دائمی در اینجا، پاسخ به این سؤال است که در شبکه بلاک چین چه میزان قدرت هش لازم است تا محاسبه بلاک‌ها در مدت‌زمانی ده دقیقه‌ای، حل شوند.

در شبکه بیت کوین، مصرف انرژی از آن‌ جهت بالا است که شبکه برای یافتن بلاک‌های از محاسبات پیچیده ریاضی بهره می‌برد و این مسئله توسط واحدی با عنوان نرخ یا قدرت هش اندازه‌گیری می‌شود.

شانس رسیدن به جواب در دستگاه‌های استخراج چگونه است؟

ماینینگ هش ریت HashRate چیست

با توجه به اینکه محاسبات شامل مسائل ریاضی هستند، یک ماینر نمی‌تواند آنها را به راحتی حدس بزند و یافتن جواب این مسائل نیازمند محاسباتی پیچیده است، پس دستگاه‌های ماینینگ باید هر بار قدرتمندتر عمل کنند.

در دستگاه استخراج، شانس رسیدن به هش یا هدف موردنظر که خود با صفرهای زیادی شروع می‌شود، بسیار پایین می‌باشد. به همین دلیل ماینرها مدام تغییر در میزان هدف گیری محاسباتی رسیدن به هدف را تکرار می‌کند تا بالاخره موفق شوند. این تکرار در تغییر دادن میزان هدف موقتی در واحد ثانیه را Hash Power دستگاه می‌نامند که هر چه دستگاه به روزتر و قوی‌تر باشد، شانس بیشتری برای برای تکرار هدف گیری و حل محاسبات ریاضی دارد.

پس با توجه به پیچیده شدن بلوک‌ها با گذشت زمان، عملا دستگاه‌های مانیر ضعیف و قدیمی، شانس کمی برای برنده شدن در حل مسائل ریاضی خواهند داشت.

واحد‌های HashRate کدامند؟

استخراج هش ریت HashRate چیست

HashRate توسط واحدی با نام هش بر ثانیه (H/s) اندازه‌گیری می‌شود. مانند دیگر عملیات‌های محاسباتی، HashRate را هم می‌توان به واحدهای بزرگتر یا کوچکتر تقسیم بندی کرد که شامل موارد زیر است:

  • ۱ KH/s یا هزار هَش بر ثانیه
  • ۱ MH/s یا یک میلیون هَش بر ثانیه
  • ۱ GH/s یا یک میلیارد هَش بر ثانیه
  • ۱ TH/s یا یک تریلیون هَش بر ثانیه
  • ۱ PH/s یا یک کوادریلیون هَش بر ثانیه
  • ۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هَش بر ثانیه

توجه داشته باشید که دستگاهی که برای استخراج بیت کوین به کار می‌­رود HashRate متفاوتی با دستگاهی دارد که کارش استخراج اتریوم است.

حال که متوجه شدید هش ریت HashRate چیست و چه اهمیتی در ماینینگ دارد، برای فعالیت در حوزه ارز دیجیتال پیشنهاد می‌شود برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال معتبر از مجموعه اول پرداخت استفاده نمایید. همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله «آموزش معامله ارز دیجیتال» را هم مطالعه فرمایید. اگر هم به دنبال کیف پول‌های سخت افزاری هستید، اول پرداخت خدمات فروش کیف پول لجر (LEDGER) و کیف پول ترزور (TREZOR) را هم به مشتریان خود عرضه می‌دارد.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید