وقتی صحبت از دنیای مسابقات بازی‌های یارانه‌ای و جایزه های چند میلیون دلاری می‌شود، شکی نیست که هر گیمر حرفه‌ای مسابقات eSports یا همان ورزش الکترونیک را به یاد خواهد آورد. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که eSports چیست و چطور دنیای گیم را متحول ساخته است.

eSports چیست ؟

eSports را مسابقه‌ای جهانی برای نمایش رقابت‌ در بازی‌های رایانه‌ای می‌شناسند. رقابت‌کننده‌ها در قالب یک تیم کشوری یا تیم حاضر در لیگ، برای یک نوع بازی که محبوبیت زیادی بین مخاطبان دارد در یک استادیوم استاندارد گیم به رقابت می‌پردازند. میلیون‌ها هوادار، تیم‌های محبوبشان را چه در استادیوم و چه در شبکه‌های اجتماعی مانند توییچ (Twitch)، یوتیوب گیمینگ (YouTube Gaming) به صورت آنلاین دنبال می‌کنند.

معمولا برای بازی‌هایی در eSports مسابقات برگزار می‌شود که طرافداران زیادی دارد و امکان برگزاری مسابقات رقابتی مبتنی بر تیم وجود دارد. می‌توان محبوب ترین مسابقات eSports را بازی‌های Fortnite و  League of Legends و Counter-Strike و Call of Duty و Overwatch و Madden NFL و …. نام برد.

فرمول یک eSports چیست
مسابقات فرمول یک

چه کسانی eSports را دنبال می‌کنند؟

بنابر آمار Newzoo، با آنالیز دقیق شرکت‌ها و طرفداران مسابقات مختلف، در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۸۰ میلیون نفر مسابقات eSports را دیده‌اند و ۱۶۵ میلیون نفر به طور کامل این مسابقات را دنبال کرده‌اند. بیشتر حامیان و دنبال کنندگان eSports از کشورهای آمریکا، چین و کره جنوبی بوده‌اند. ۸۵ درصد دنبال کننده‌ها مرد هستند و بیشتر آنها سنینی بین ۱۸ تا ۳۵ سال دارند. جالب‌ است بدانید بالاترین رکورد بازدیدکننده این مسابقات، جام جهانی بازی League of Legends سال ۲۰۱۷ بوده است که ۷۰ میلیون نفر این مسابقات را دنبال کرده‌اند.

eSports جام جهانی

چه کسانی در این مسابقات شرکت‌ می‌کنند؟

جالب است بدانید که به دلیل تعداد زیاد طرفداران مسابقات eSports، هر بازی رایانه‌ای دارای لیگ و از تعداد زیادی تیم تشکیل شده است و بازیکنان تیم‌ها دستمزدها بالایی دریافت می‌کنند. درست مانند لیگ بسکتبال آمریکا (NBA) که تیم طرافداران خود را دارد و از مربی، دستیاران و … تشکیل شده‌اند، این تیم‌ها هم به همین صورت کار می‌کنند شرکت‌های زیادی برای تبلیغات و اسپانسری به آنها مراجعه می‌کنند. در آمریکا حتی ۵۰ کالج، تیم‌های دانشگاهی دارند.

تیم دختران eSports چیست

پول و گردش مالی در eSports چگونه است؟

درآمد جهانی eSports در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۹۰۶ میلیون دلار بوده است و در انتهای سال ۲۰۱۹ به یک میلیارد دلار رسید. پول‌هایی که به این مسابقات سرازیر می‌شوند چندین منشا دارد:

۱- کمک هزینه جوایز توسط شرکت‌های سازنده بازی‌ها.

۲- استفاده از تبلیغات در این مسابقات.

۳- فروش بلیط ورودی.

۴- حق پخش تلوزیونی یا اینترنتی.

سود eSports چیست

حال که متوجه شدید eSports چیست و چگونه دنیای بازی را متحول کرده است، در صورتی که به عنوان یک گیمر حرفه‌ای در سایت‌های مانند Twitch کسب درآمد می‌کنید، برای نقد کردن درآمد ارزی خود می‌توانید از مجموعه اول پرداخت کمک بگیرید. همچین مجموعه اول پرداخت خدمات پرداخت ارزی برای گیمرهای حرفه‌ای مانند پرداخت هزینه هاستینگ گیم و … را ارایه می‌دهد.

خدمات پرداخت ارزی برای گیمرهای حرفه‌ای

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید