توکن سوزی در فضای رمزارز ها به این معنی است که مقداری از کوین های یک شبکه رمزارزی را به آدرس عمومی ارسال کنید. از طریق آن آدرس هیچ گاه امکان خرج کردن یا به طور کلی استفاده از آن کوین ها وجود نداشته باشد چرا که کلید خصوصی چنین آدرس هایی غیر قابل دسترسی است. با اول پرداخت همراه باشید.

آدرس عمومی که کوین ها به آن ارسال می شود باید در بلاک چین آن کوین مورد نظر قابل دسترس و بررسی توسط همه باشد. یعنی هر شخصی بتواند با وارد کردن آن کلیدعمومی در بلاک اکسپلورر، تراکنش انجام شده را ببیند.

دلایل توکن سوزی

  • برای ساخت توکن یا کوین های جدید (اثبات سوزاندن)
  • برای پاداش دادن به دارندگان کوین یا توکن ها
  • برای نابودی توکن یا کوین های به فروش نرفته پس از فروش جمعی یا برگزاری ICO
  • کاهش میزان کوین های موجود در چرخه و در نتیجه افزایش قیمت
توکن سوزی
توکن سوزی

روش سوزاندن رمز ارزها

سوزاندن رمزارز یعنی ارسال توکن یا کوین ها به آدرسی که قابل دسترس و کنترل توسط شخصی نیست. معمولا این آدرس باید یک آدرس نا معتبر باشد تا کاملا غیرقابل استفاده و کنترل شود. در واقع هنگامی که شما برای انتقال یک رمزارز مانند بیت کوین به شخص دیگری، آدرس کیف پول دریافت کننده را اشتباه وارد می کنید. مقدار ارسالی شما احتمالا به آدرسی ناموجود در شبکه ارسال می شود که هیچ کس کلید خصوصی آن آدرس را ندارد. بنابراین مقدار ارسال شده شما برای همیشه غیر قابل دسترس می شود.

اگر چه مقدار ارسالی توسط شما همچنان در شبکه وجود دارد و می توانید مشخصات آن را در بلاک چین ببینید، ولی هیچ گاه قابل دسترسی نخواهد بود و عملا از چرخه خارج شده است.

اتفاقی که در سوزاندن کوین توسط کمپانی ها نیز انجام می شود، تقریبا به همین صورت است.

اثبات سوزاندن کوین 

همان طور که گفتیم وقتی سوزاندن کوین صورت می گیرد، تراکنش صورت گرفته در بلاک اکسپلورر بلاک چین مورد نیاز قابل دیدن و تایید برای هر فردی است. یعنی می توان متوجه شد که چه مقدار کوین به چه آدرسی ارسال شده و این که این آدرس توسط هیچ شخصی کنترل نمی شود، قابل تایید است. بنابراین یک اثباتی بر سوزانده شدن کوین هاست.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید