آربیتراژ بیانگر فرصتی برای بدست آوردن سود با ریسک کم است. اما برای استفاده درست از آربیتراژ در ترید‌های خود، می‌بایست استراتژی‌ها و انواع آربیتراژ را بشناسید. در ادامه به آشنایی با آربیتراژ و درآمد دلاری می‌پردازیم.

آربیتراژ و درآمد دلاری | Arbitrage چیست؟

4 آشنایی با آربیتراژ و درآمد دلاری نحوه‌ی تبدیل درآمد دلاری به ریال

پیش از این که درباره آربیتراژ در معاملات فارکس صحبت کنیم، مهم است که ابتدا آربیتراژ را به طور کلی تعریف کنیم.

آربیتراژ شکلی از مبادله است که در آن یک تریدر به دنبال بدست آوردن سود از اختلاف قیمت یک کالا یا ابزار مالی خاص است.

اختلاف مالی زمانی رخ می‌دهد که نوعی از دارایی مانند جفت یورو یا دلار، در موسسات مالی مختلف قیمت‌های متفاوتی دارد. یعنی که تریدر آن دارایی را که اختلاف قیمت دارد را از یک موسسه خریداری می‌کند و معمولا فورا در جای دیگری به فروش می‌رساند تا از این اختلاف قیمت سود بدست بیاورد.

سرعت انجام تراکنش‌ها معمولا آنقدری بالا هست که تریدر در این موقعیت ضرر نکند؛ ولی همیشه ریسک‌هایی در ترید وجود دارد، به ویژه اگر قیمت به سرعت تغییر کند.

معامله آربیتراژ چگونه صورت می پذیرد؟

5 آشنایی با آربیتراژ و درآمد دلاری نحوه‌ی تبدیل درآمد دلاری به ریال

معاملات آربیتراژ به دلیل وجود مشکلات ذاتی در بازار‌های مالی صورت می‌پذیرد. عرضه و تقاضا جزو فاکتور‌های هدایت کننده اصلی بازار هستند و ایجاد تغییر هر یکی از آن‌ها می‌تواند بر روی قیمت یک کالا یا نوع دارایی تاثیر بگذارد.

تریدر‌های آربیتراژ سعی دارند تا از لحظاتی که در بازار‌های مالی اشکال به وجود می‌آید، استفاده کنند. آن‌ها به دنبال اختلاف قیمت‌هایی هستند که به دلیل ایجاد مشکل در وضعیت عرضه و تقاضا در صرافی‌ها به وجود می‌آید. در نتیجه این کار تریدر می‌تواند یک سود کم ریسک و سریع بدست بیاورد.

تریدر‌ها برای استفاده از این روش می‌توانند از سیستم‌های مبادله خودکار یا ربات‌های معامله گر استفاده کنند. سیستم‌های خودکار مبادله گر بر اساس یک سری الگوریتم‌ها اختلاف قیمت را شناسایی می‌کنند و پیش از این که موضوع فراگیر شود، تریدر را مطلع می‌سازد تا از ناهماهنگی بازار بهره مند شود.

آربیتراژ و درآمد دلاری | انواع آربیتراژ

سه نوع آربیتراژ اصلی وجود دارد.

 • آربیتراژ دو ارزی: به معنای بهره برداری از قیمت دو جفت ارز متفاوت به جای تفاوت قیمت بین دو ارز در جفت یکسان.
 • آربیتراژ سود پوشش یافته: یک استراتژی ترید کردن است که از طریق آن تریدر از تفاوت نرخ سود بین دو کشور بهره می‌برد در حالی که از یک قرارداد تضمین قیمت در آینده به عنوان پوششی برای جلوگیری از ریسکهای نرخ تبدیل استفاده می‌کند.
 • آربیتراژ مثلثی: از تفاوت بین قیمت سه واحد ارزی مختلف و تبدیل یکی از آن‌ها ارز‌ها به دو ارز دیگر پیش از این که به ارز اولی تبدیل شود، نشات می‌گیرد و به امید این که سودآورد باشد، انجام می‌شود.

مثال های از آربیتراژ

1 آشنایی با آربیتراژ و درآمد دلاری نحوه‌ی تبدیل درآمد دلاری به ریال

دو ارزی

فرض کنید، دو بانک مختلف، بانک A و بانک B نرخ‌های متفاوتی برای تبدیل یورو به دلار تنظیم کرده‌اند.

 • بانک A یک یورو را به ۱/۶۱۰۰ دلار خریداری می‌کند و ۱/۶۲۰۰ دلار می‌فروشد.
 • بانک B یک یورو را به ۱/۶۳۰۰ دلار خریداری می‌کند و ۱/۶۴۰۰ دلار می‌فروشد.

در این مثال، یک تریدر می‌تواند یورو را از بانک A خریداری کند و فورا به بانک B بفروشد؛ اگر آن تریدر برای این کار ۱۰۰,۰۰۰ یورو سرمایه داشته باشد می‌تواند در کمترین زمان و فقط در همین معامله ۱۰۰۰ یورو سود کند.

اما تریدر‌ها باید در این کار سریع باشند و قیمت‌ها را دنبال کنند چرا که در صورتی که تریدر‌های دیگر هم متوجه این موضوع بشوند، افزایش میزان تقاضا باعث می‌شود که بانک‌ها قیمت‌هایشان را نسبت به آن تنظیم کنند.

سود پوشش یافته

3 آشنایی با آربیتراژ و درآمد دلاری نحوه‌ی تبدیل درآمد دلاری به ریال

مثال زیر را در نظر بگیرید.

 • با ۳,۰۰۰,۰۰۰ دلار شروع کنید.
 • مثلا مشخص می‌شود که یورو در حال حاضر نرخ سود ۴/۸ درصدی دارد و دلار سود ۳/۴ درصدی می‌دهد.
 • سرمایه خود را به ازای هر یورو ۱/۲۸۹۰ دلار به یورو تبدیل می‌کنید که ۲,۳۲۷,۳۸۵ یورو می‌شود.
 • برای این که خودتان را در برابر ریسک تغییر نرخ تبدیل محافظت کنید، یک پیمان آتی ببندید که روی نرخ تبدیل ۱/۲۸۴۵ یورو به دلار برای یک سال قفل شده است.
 • ۲,۳۲۷,۲۳۸۵ یورو را با سود ۴/۸ درصد برای یکسال سرمایه گذاری کنید و از سود حاصل ۱۱۱,۷۱۴ درآمد خواهید داشت که یعنی روی هم رفته ۲,۴۳۹,۰۹۹ یورو به شما برگشت داده می‌شود.
 • سرمایه را دوباره با نرخ تبدیلی که توسط پیمان آتی تضمین شده است، (۱/۲۸۴۵) برای دریافت ۳,۱۳۳,۰۲۲ دلار، برگردانید.
 • این مقداری که حالا دارید بیشتر از ۳,۱۰۲,۰۰۰ دلار با نرخ ۳/۴ درصد است که اگر سرمایه دلاری را سپرده می‌کردید، به شما بازگشت داده می‌شد.

مثلثی

در این حالت شما بین 3 واحد ارزی تبدیلاتی انجام می‌دهید و در هر مرحله سرمایه خود را به بانک یا موسسه‌ای می‌فروشید که به بهترین قیمت از شما خریداری می‌کند. در نهایت سرمایه خود را اولین واحد ارزی که داشتید بر می‌گردانید.

حال که با آربیتراژ و درآمد دلاری آن آشنا شدید، اگر قصد نقد کردن درآمد دلاری خود را دارید می‌توانید از خدمات نقد درآمد ارزی سایت اول پرداخت استفاده کنید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید