درگاه پی پال و استفاده بهینه از آن جهت فروش محصولات

صفحه اصلی »وبلاگ » پی پال » درگاه پی پال و استفاده بهینه از آن جهت فروش محصولات
 درگاه پی پال و استفاده بهینه از آن جهت فروش محصولات
درگاه پی پال و استفاده بهینه از آن جهت فروش محصولات
4.5 (90.67%) 45 votes

در مقالات قبلی در مورد حساب پی پال و مشخصات کلی این حساب آشنا شدیم واما در این مقاله در مورد درگاه پی پال صحبت خواهیم کرد.

مقدمه

شاید شما نیز همانند بسیاری از کاربران در زمینه بین المللی در حال کسب و کار هستید و برای سایت خود نیاز به درگاه بین المللی داشته باشید پس این مقاله را از دست ندهید.

درگاه پی پال

برای صاحبان کسب و کار که برای ارائه خدمات خود نیاز به دریافت آنلاین وجه دارند، دریافت درگاه ویزا/مستر‌کارت مراحل اداری و دردسر‌های زیادی دارد، در حالی که این مراحل برای دریافت درگاه پی پال به مراتب ساده‌تر است تا آنجا که امروزه بسیاری از سایت‌های خرده فروشی تنها از درگاه پی پال برای فروش محصولات و خدمات خود استفاده می‌نمایند.

البته در مورد موسسات و سازمان‌هایی که وجه دریافتی را به صورت یک حساب بانکی رسمی مدیریت می‌کنند (مانند سفارتخانه‌ها در امر مهاجرت یا دانشگاه‌ها) یک استثنا وجود دارد و این سازمان‌ها معمولا تنها از درگاه‌های ویزا/مستر‌کارت برای داد و ستد با مخاطبان خود بهره می‌جویند. شاید به این دلیل که نمی‌خواهند اطلاعات مهم خود را با شرکت پی‌پل به اشتراک بگذارند .

البته این نکته نیز قابل ذکر است که پی‌پال امکان استفاده دارندگان مسترکارت و ویزا‌کارت را از درگاه خود فراهم آورده است، به این صورت که در داخل درگاه پی پال با استفاده از اطلاعات ورودی کارت‌ها به صورت آنی یک اکانت پی‌پال برای آن‌ها می‌سازد و با استفاده از اطلاعات مسترکارت یا ویزا‌کارت وارد شده توسط کاربر، کارت مربوطه را به اکانت پی‌پال ایجاد شده وصل می‌نماید و بدین ترتیب مبلغ پرداختی را از ویزا‌کارت یا مستر‌کارت کاربر کسر می‌کند.

درگاه پی پال

با وجود همه این موارد، همچنان سایت‌هایی که از درگاه ویزا/مسترکارت استفاده می‌کنند، از نظر تعداد، برتری قابل توجهی دارند.لازم به ذکر است که امکان راه اندازی درگاه پی پال توسط مجموعه اول پراخت میسر می باشد.

در هنگام راه اندازی درگاه پی پال به مواردی باید دقت نمود

رعایت قوانین کپی رایت

رعایت قوانین کپی رایت

قراردادن موارد مربوط به سیاست های ریفاند، شرایط استفاده و سیاست های محرمانگی در سایت

هزینه ی راه اندازی اولیه 99 دلاری

هزینه ی نگهداری 39 دلاری

کارمزد هر تراکنش 5 تا 10 درصد

ارسال وجه به صورت کارت به کارت

در مقالات قبلی وجوه تمایز هر کدام از سرویس‌های ویزا/مستر و پی‌پال از دید کلی مورد بررسی قرار گرفت اما از منظری دیگر، با توجه به ارزی بودن وجوه در این سرویس‌ها و شرایط خاصی که برای کاربران ایرانی در استفاده از خدمات ارزی بین المللی وجود دارد می‌توان کاربران و نیازهای پرداختی آن‌ها را به چهار دسته کلی تقسیم بندی کرد و بدین شکل پی‌پال را با ویزا‌کارت یا مستر‌کارت در پاسخگویی به این نیاز‌ها مقایسه کرد:

کاربر خارجی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد.

کاربر خارجی دریافت کننده وجه

کاربر ایرانی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد.

کاربر ایرانی دریافت کننده وجه

در ادامه به مزایا و معایب استفاده از هر روش برای هر کاربر می‌پردازیم :

کاربر خارجی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد

بیشتر وب سایت‌ها امکان استفاده از درگاه ویزا‌کارت و مستر‌کارت را به عنوان روش اصلی و درگاه پی‌پال را به عنوان یکی از روش‌های جایگزین در نظر می‌گیرند. تعدادی از سایت‌ها هم بنا به دلایلی فقط درگاه پی پال را پشتیبانی می‌کنند. برای مثال سایت خرید آنلاین معتبری همچون eBay که مالک PayPal نیز هست، تنها از درگاه پی پال برای واریز وجه هزینه کالاها استفاده می‌کند. اما از آنجا که با استفاده از ویزاکارت یا مستر‌کارت می‌تواند در درگاه پی‌پال نیز پرداخت آنلاین یا همان خرید را انجام داد، می‌توان گفت عملاً داشتن درگاه پی‌پال به معنای پشتیبانی از ویزا‌کارت و مستر‌کارت نیز هست. در مقابل اما سایت‌هایی وجود دارند که فقط درگاه ویزا‌کارت یا مستر‌کارت را دارند و امکان پرداخت با PayPal در این سایت‌ها وجود ندارد. نمونه آن وب سایت دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و سفارتخانه‌ها می‌باشد.

درگاه پی پال

ویزاکارت یا مسترکارت برای خرید حضوری با استفاده از دستگاه‌های POS نیز استفاده می‌شوند و همچنین با استفاده از Visa Card یا Master Card می‌توان از دستگاه‌های ATM وجه نقد دریافت کرد. در حالیکه پی پال تا چندی پیش چنین امکانی را نداشت و در حال حاضر نیز به صورت محدود در حال کار روی پروژه “PayPal Here” جهت استفاده برای پرداخت‌های حضوری است که به هیچ وجه از نظر گستردگی در فروشگاه‌های دنیا قابل مقایسه با ویزا‌کارت و مستر‌کارت نیست.

در نتیجه به طور کلی می‌توان گستردگی درگاه‌های ویزا و مستر‌کارت را به مراتب بیشتر از PayPal دانست .

کاربر خارجی دریافت کننده وجه

اگر مبلغ دریافتی کمتر از 10,000 دلار است، یک حساب پی‌پال برای دریافت وجه، گزینه‌ای مناسب است. سرعت و امنیت پی‌پال همراه با کارمزد پایین آن برای مبالغ زیر 1,000 دلار در مقایسه با Money Transfer از طریق بانک که امکان انتقال پول را از هر جای دنیا به هر جای دیگر مقدور می‌کند، آن را به گزینه‌ای منحصر به فرد برای میلیون‌ها کاربر تبدیل کرده است.

مزیت دیگر پی‌پال، انعطاف پذیری بیشتری است که PayPal در طراحی سیستم خود از نظر میزان وابستگی خدماتش به یک حساب بانکی در نظر گرفته است. نکته دیگر پی‌پال، شبکه نسبتاً مستقل آن از دولت‌ها و سیستم مالیاتی است که بسته به کشوری که در آن از پی پال استفاده می‌شود، می‌تواند تا حدودی (به خصوص در مقیاس کوچک) راه گریزی برای پرداخت مالیات و کنترل کمتر دولت‌ها بر روی تک تک تراکنش‌ها باشد.

با توجه به همه این مزایا، پی پال ابزاری کارآمد برای انتقال پول بین مردم دنیا با هزینه و زمان انتقال بسیار کوتاه برای مبالغ نسبتاً پایین است.

کاربر ایرانی که قصد خرید و پرداخت آنلاین دارد

مشکلات یک کاربر ایرانی در استفاده از سرویس‌های پرداخت انلاین بی‌شمار است و به دلیل این مشکلات و محدودیت‌ها، موسسه‌های واسطه‌ای پرداخت ارزی، برای تسهیل این روند دشوار برای کاربران ایجاد شده‌اند. همان‌طور که می‌دانید ایران در استفاده از سرویس‌های ویزا/مسترکارت و پی پال مورد تحریم است و این سرویس‌ها نمی‌توانند به صورت رسمی در ایران خدمات ارائه دهند.

در مورد پی‌پال، مهم‌ترین مانع را می‌توان عدم امکان افتتاح حساب کاربری یا PayPal Account برای کاربران ایرانی دانست. یعنی کاربران ایرانی در همان ابتدای مسیر پرداخت که همانا داشتن یک حساب کاربری در پی پال است با مشکل روبرو هستند زیرا اجازه استفاده از وب سایت PayPal را با IP کشور ایران ندارند و در صورت شناسایی IP ایران، بلافاصله اکانت پی‌پل محدود (Limit) می‌شود و امکان استفاده از موجودی (Balance) پی‌پال نیز پس از Limit شدن وجود نخواهد داشت.برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های لازم جهت جلوگیری از لیمیت شدن حساب خود مقالات قبلی را که توسط تیم اول پرداخت تهیه شده است را مطالعه نمایید.

ایجاد حساب تنها مانع سر راه نیست، در صورتیکه کاربر حتی با تغییرIP اقدام به ساخت اکانت کند، وقت آن فرا می‌رسد که پی‌پال به تدریج از کاربر مدارک هویتی و اقامتی، اثبات آدرس (Address Proof) و اتصال اکانت به حساب بانکی یا کارت بانکی را درخواست نماید. از آن جا که ارائه این مدارک مثل گذرنامه ایرانی یا فیش تلفن در ایران، بلافاصله منجر به بسته شدن حساب پی‌پال کاربر می‌شود، در این مرحله کاربران ایرانی پی‌پال با مانع بزرگتری روبرو می‌شوند.

در اینجا پی به اهمیت کارت‌های ویزا/مسترکارت می‌بریم زیرا چنانچه کاربری تنها قصد پرداخت و خرید آنلاین داشته باشد، این امکان را دارا خواهد بود که به راحتی به وسیله انواعی از کارت‌های ویزا/مستر‌کارت که در حال حاضر در کشورمان توسط موسسه‌های مختلف ارائه می‌گردد، تقریبا هر پرداختی را به راحتی انجام دهند، بدون اینکه نگرانی‌های مشابه کار با پی‌پال در میان باشد. در نتیجه می‌توان گفت که عملا استفاده از کارت‌های ویزا/مستر‌کارت برای پرداخت به مراتب مناسب‌تر و راحت‌تر از پی‌پال خواهد بود.

کاربر ایرانی دریافت کننده وجه

همانطور که در مورد کاربر خارجی دریافت کننده وجه گفته شد، می‌توان گفت برای کاربر ایرانی نیز، بهترین گزینه جهت دریافت وجه Paypal است، چرا که برای انتقال پول در سرویس‌های ویزا/مستر‌کارت، نیاز به اطلاعات حساب بانکی است. اما همه مشکلات و محدودیت‌های ذکر شده برای پی‌پل در اینجا نیز وجود دارد.

پس یک راه حل مناسب می‌تواند استفاده از خدمات موسساتی مانند اول پرداخت باشد که دارای حساب‌های پی‌پال می‌باشند.

شایان ذکر است که از نظر کارمزد، خدماتی که هر کدام از سرویس‌های پی پال و ویزا/مستر‌کارت ارائه می‌دهند، شباهت زیادی به هم دارند. هر چند که این مورد نیز برای کاربر ایرانی با توجه به چگونگی تهیه ویزا‌کارت یا مستر‌کارت و ایجاد PayPal Account برای خود متفاوت است و هر یک از این دو راه حل می‌توانند هزینه‌های متفاوتی برای او داشته باشند.

جمع بندی

ویزا‌کارت/مستر‌کارت و پی پال هر دو روش‌هایی نوین برای پاسخگویی به طیف جدید و رو به گسترش نیازها به خصوص در دنیای اینترنت هستند. اما این دو دارای تفاوت‌های ماهوی و ساختاری و صد البته کاربردی زیادی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. از این رو چه به عنوان یک کاربر ایرانی در داخل کشور باشید، چه یک فرد مقیم در کشوری دیگر، باید از تفاوت‌های این دو راه حل و روش پرداخت آگاه باشید تا بتوانید از آن برای رفع نیازهای خود به عنوان یک خریدار یا فروشنده کالاها و خدمات استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *