یو اس دی کوین یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا با نسبت 1 به 1 وابسته است. به بیان ساده قیمت این ارز با دلار آمریکا پشتیبانی می گردد. اولین عرضه USDC در بازار در سال 2018 صورت گرفت. این رمز ارز یکی از رقیبان و جایگزین های اصلی سایر ارزهای رمزنگاری شده وابسته به دلار آمریکا همچون تتر و ترو یو اس دی است. در این مقاله اول پرداخت به بررسی این استیبل کوین می پردازد.

یو اس دی کوین 

همانطور که گفته شد USD Coin در ابتدا به صورت محدود در سپتامبر 2018 با همکاری شرکت های coinbase و circle عرضه شد. این ارز “پول دیجیتال برای عصر دیجیتال” به شمار می رود و در واقع برای جهانی طراحی شده است که معاملات بدون پول نقد در آن رایج میشوند.

USDC توسط دلار آمریکا پشتیبانی می گردد و هر واحد از این رمزارز در گردش با 1 دلار ذخیره شده که خزانه داری کوتاه مدت ایالات متحده نگهداری می شود، معادل است.

هدف اصلی USDC، ایجاد سرویس برای رمزگذاری دلار آمریکا و راحتی در استفاده از ارزهای فیات در اینترنت و بلاک چین های مختلف است. همچنین از دیگر مزیت‌های استفاده از USDC، تبدیل راحت این ارز به دلار در هر زمان و مکانی است. تضمین صدور و بازخرید توکن‌های یو اس دی بر عهده قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین اتریوم است.

یو اس دی کوین به دنبال ایجاد یک اکوسیستمی است که در آن این استیبل کوین توسط کیف پول ها، اکسچنج ها (صرافی ها) و دی اپ های (dApps) بیشتری پذیرفته شود.

خرید ارزهای دیجیتال

تیم توسعه دهنده USD Coin

بنیان گذاری  یو اس دی کوین توسط سنتر کنسرسیوم، سرکل (Circle) و کوین بیس انجام شده است. ایجاد فناوری و چارچوب حاکمیت زیر نظر سنتر توسعه یافته است. با این حال سرکل و کوین بیس اولین صادرکنندگان تجاری USDC هستند.

بنیانگذاران سرکل، کارآفرینان جرمی آلریر و شان نویل هستند که در سال 2013 اقدام به تاسیس USD Coin کردند.

ویژگی منحصر بفرد USDC  

بازار استیبل کوین ها طی سالهای اخیر به شدت داغ و شلوغ شده است اما USDC به دلیل ویژگی هایی که دارد در مقایسه با سایر رقبا برتری نسبی دارد.

یکی از این ویژگی ها مربوط به شفافیت است و این اطمینان را به کاربران می دهد که بدون هیچ مشکلی قادر به برداشت 1 دلار آمریکا در ازای یو اس دی کوین هستند. به همین منظور تیم توسعه این ارز معتقد است كه یك شركت حسابداری بزرگ وظیفه دارد میزان وجوه نقدی فیات را كه در ذخایر نگهداری می شوند، تأیید كند و اطمینان دهد كه این تعداد با تعداد توکن های در گردش مطابقت دارد.

یو اس دی کوین
یو اس دی کوین

در واقع درباره این USDC این اطمینان وجود دارد که هیچگاه بدون پشتوانه ایجاد نمی شود و Circle تضمین می‌کند که هر توکن یواس دی کوین در فرایند توکن سازی بدون شک با یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود.

توکن سازی USDC 

فرایند توکن سازی به این شکل است که منتشر کنندگان یو اس دی کوین بر اساس قراردادهای هوشمند توکن های جدید را منتشر می کنند. بنابراین برای ساخت هر USDC باید ابتدا یک دلار آمریکا به حساب منتشر کننده واریز شود. همه کسانی که در فرایند انتشار کوین های جدید USDC نقش دارند باید به صورت مرتب و مداوم آخرین موجودی دلار خود را اعلام کنند.

تعداد یو اس دی کوین در گردش 

مطرح کردن اعداد و ارقام دقیق کار دشواری است. همانطور که میدانید  تعداد USDC موجود می تواند نامحدود باشد. هر زمان کسی بخواهد با دلار خود ارز خریداری کند، یا به عبارتی دلار خود را به رمز ارز تبدیل کند، سکه های جدید مطابق با تقاضا ایجاد می شوند.

گفته می شود، عواملی وجود داشته است که USD کوین طی سالیان متمادی از محبوبیت ویژه ای به خصوص در سال 2020 برخوردار شده است که منجر به افزایش قابل توجه عرضه این استیبل کوبن گشته است. یکی از این دلایل افزایش محبوبیت امور مالی غیر متمرکز است. USDC با توجه به چگونگی عملکرد آن دارای یک دارایی مشترک در بسیاری از پروتکل های DeFi است.

روش کار یو اس دی کوین 

تبدیل دلار آمریکا به یو اس دی کوین دارای مراحلی است که به انجام مراحل تبدیل، توکن سازی گفته میشود.

مراحل توکن سازی بدین گونه است که ابتدا دلار به حساب بانکی منتشر کننده توکن ارسال میشود. سپس منتشر کننده با استفاده از اسمارت کانتکت (قرارداد هوشمند) یو اس دی کوین، معادل رمز ارز USDC را ایجاد میکند. در مرحله بعد USDC استخراج شده، به کاربر ارسال می گردد و معادل دلاری آن ذخیره میشود.

یو اس دی کوین
یو اس دی کوین

برای تبدیل ارز دیجیتال یو اس دی کوین به دلار تنها لازم است عکس مراحل توکن سازی را پیش ببرید.

بدین گونه که ابتدا کاربر از منتشر کننده ارز دلار معادل یو اس دی کوین را درخواست میکند. سپس عرضه کننده درخواستی به قرارداد هوشمند USD کوین ارسال میکند در نتیجه معادل دلار درخواست شده، مقدار ارز را از چرخه خارج میکند. در آخر منتشر کننده دلار درخواستی را از محل ذخیره سازی دلار به حساب بانکی کاربر می فرستد.

امنیت شبکه USD کوین 

همه یو اس دی کوین های در گردش در واقع توکن های ERC-20 هستند که در بلاک چین اتریوم حضور دارند. یکی از بزرگترین مزایای این استیبل کوین این است که می توان آن را با برنامه های مبتنی بر اتریوم ادغام کرد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، امنیت و اطمینان در این استیبل کوین به گونه ای است که دلارهای ایالات متحده با خیال راحت در فضای ذخیره سازی نگهداری می شوند.

کیف پول های یو اس دی کوین

برای ذخیره سازی و نگهداری هر ارز دیجیتالی نیاز به یک کیف پول است. اگرچه با توجه به اینکه قیمت این رمز ارز ثابت است، معمولا خرید USDC با هدف سرمایه گذاری و هولد بلند مدت آن صورت نمیگیرد. با این حال برخی از سرمایه گذاران و تریدر ها ممکن است در برخی از مواقع برای در امان ماندن از نوسانات بازار اقدام به نگهداری این رمز ارز در کیف پول یو اس دی کوین نمایند.

برای ساخت کیف پول یو اس دی کوین گزینه های سخت افزاری و نرم افزاری متعددی وجود دارند که در ادامه به برخی از محبوب ترین آنها اشاره شده است. شما می توانید به توضیحات تکمیلی درباره هر یک از این والت ها و آموزش استفاده از آنها، از طریق لینک های مشخص شده دسترسی یابید.

نام کیف پولنوعپشتیبانی از چند ارزامتیاز
لجرسخت افزاری⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
سیف پالسخت افزاری⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
کوین بیسموبایل⭐️⭐️⭐️
تراست والتموبایل⭐️⭐️⭐️⭐️
متامسکتحت وب/ موبایل⭐️⭐️⭐️
جکسموبایل⭐️⭐️⭐️

قیمت یو اس دی کوین

همان‌طور که اشاره شد، USDC یک استیبل کوین است و ماهیت استیبل کوین‌ ها به این شکل است که قیمت آنها همواره ثابت است. قیمت یو اس دی کوین همیشه برابر یک دلار است. با این در برخی از موارد مانند تغییرات عرضه و تقاضا در بازار ممکن است سبب به وجود آمدن نوسانات و اختلافات قیمت کوچک شود.

از سوی دیگر با توجه به اینکه قیمت دلار در ایران به صورت مداوم در حال نوسان است، و با در نظر گرفتن این که قیمت USDC به دلار وابسته است، ممکن است معادل ریالی این رمز ارز دچار نوسان شود.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید