ممکن است بسیاری از شما‌ها به دنبال وارد شدن در حوزه ارزهای دیجیتال باشید یا اینکه هم اکنون در این حوزه به عنوان یک تازه کار فعالیت دارید. برای ورود به این حوزه، شاید لازم نباشد که همه مباحث تخصصی مانند عملکرد بلاک چین یا دیگر موارد آشنا باشید، بلکه باید فقط به برخی نکات تجاری ساده ولی مهم توجه کنید. به همین دلیل لازم است برای جلوگیری از ضرر‌های احتمالی و افزایش سود‌ دهی، حتما و حتما به مقاله آموزش معامله ارز دیجیتال که توسط مجموعه اول پرداخت تهیه شده است توجه داشته باشید.

به کیف پول توجه کنید

آموزش معامله ارز دیجیتال کیف پول

پست های مرتبط
BTC (بیت کوین) و نگرشی که می تواند آینده اقتصادی جهان را متحول کند
BTC

حتما در خاطر دارید که در سال 2008 بحران اقتصادی شدیدی گریبان گیر بسیاری از قدرت های اقتصادی جهان شد. بیشتر بخوانید

تحلیل هفتگی بازار ارزهای دیجیتال ۱ فروردین ۱۳۹۸
تحلیل ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال پر از فراز و نشیب می باشد. پیش بینی سیر صعودی یا نزولی ارز های این بازار بیشتر بخوانید

شما قرار است ارزهای دیجیتال خود را جایی نگه‌داری کنید، پس اولین قدم در تجارت ارز دیجیتال داشتن حداقل یک کیف پول ارز دیجیتال است. کیف پول‌ها انواع متفاوتی دارد، برخی مانند کیف پول TREZOR یا کیف پول Ledger Nano X فیزیکی هستند و برخی آنلاین یا برخی دستکتاپی هستند که بهتر است در انتخاب آن دقت کنید. * پیشنهاد می‌شود مقاله «نکاتی در مورد انتخاب کیف پول» را مطالعه کنید. همچنین یکی از امن‌ترین، ساده‌ترین و محبوب‌ترین کیف پول‌ها بین کاربران تازه‌کار، کیف پول آنلاین Blokchain.info است که پیشنهاد می‌شود برای ساخت این کیف پول مقاله «کیف پول blockchain و آموزش ساخت» را مطلعه کنید.

نگران سرعت تراکنش نباشید

بلاک چین آموزش معامله ارز دیجیتال

شما اگر اولین بار است می‌خواهد از کیف پول خود مقادیری بیت کوین را انتقال دهید، احتمالا با این مسئله نگران کننده مواجه خواهید شد که به چه دلیل بیت‌کوین از کیف پول شما خارج شده است ولی آدرس جدید هم آنرا دریافت نکرده است!

بهتر است نگران نباشید. به دلیل سنگین بود بلوک‌های بیت‌کوین و نیاز به تایید بلوک‌ها، فرایند تراکنش حداقل ۲ ساعت طول می‌کشد. در حقیقت بیت‌کوین که از ارزش بالایی برخوردار است، مانند معامله ماشین یا ملک در دنیای واقعی است و برای خرید و معاملات خرد، به دلیل سرعت پایین انتقال مناسب نیست. پس باید چکار کرد؟

اگر می‌خواهید با ارز دیجیتال خرید کنید یا معاملات خرد انجام دهید، بهتر است که از دیگر ارزهای دیجتال مانند بیت کوین کش (BitcoinCash) ، اتریوم (Ethereum)، لایت کوین (Litecoin)، تتر (Tether) و … استفاده کنید که تراکنش آنها با سرعت بالاتری امکان پذیر است. چرا سرعت بالاتر است؟ برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

مثال: اندازه‌های هر بلوک در بیت کوین کش ۸ برابر بلوک های بیت کوین در نظر گرفته شده است. این کار باعث می‌شود که تراکنش‌ها با سرعت بالا انجام گیرد و همچنین فضای ذخیره‌سازی کمتری نیاز داشته باشد. مثلا اگر جمعیت صف انتظار تراکنش را مانند مسافران یک مسیر درون شهری درنظر بگیرید. بلوک‌های بیت کوین مانند ماشین‌های تاکسی می‌مانند که تعداد معدودی از مسافران را می‌تواند انتقال دهد و بقیه مسافران باید منتظر بمانند تا تاکسی برگردد و دیگر افراد در نوبت‌های بعدی سوار کند. اما بیت کوین کش با افزایش ظرفیت بلاک‌ها، مانند یک اتوبوس عمل می‌کند که همه مسافران را با هم جابه‌جا می‌نماید، در نتیجه مدت زمان انتظار تراکنش کاهش می‌یابد.

صرافی را به عنوان کیف‌ پول استفاده نکنید

صرافی آموزش معامله ارز دیجیتال

شما زمانی که می‌خواهید ارز بیت کوین خود را به دیگر ارزهای دیجیتال تبدیل کنید یا بر عکس، یا حتی به دلار تبدیل نمایید، نیاز به استفاده ار صرافی ارز دیجیتال دارید. صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا بسیار زیاد هستند مانند صرافی‌های کوکوین (Kucoin)، هات بیت (Hotbit)، بیتفینکس (Bitfinex)، کوین بیس (Coinbase) و … که البته برخی از صرافی‌ها مراحل وریفای سنگین دارند و ایرانی‌ها نمیتوانند در آن فعالیت کند و برخی دیگر که مربوط به کشورهای آسیایی است امکان معامله برای ایرانی‌ها راحت‌تر است.

اشتباه فاحشی که حتی حرفه‌ای‌ها انجام می‌دهند این است که محیط صرافی را به عنوان کیف پول استفاده می‌کنند. این صرافی‌ها به دلیل دسترسی زیاد کاربران و سیستم امنیتی پایینتر، به راحتی مورد حمله هکر‌ها قرار گیرند. به عنوان مثال صرافی معتبر نیوزلندی Cryptopia که ایرانی‌های بسیار زیادی در آن فعالیت می‌کردند، در سال ۲۰۱۹ مورد حمله قرار گرفت و صرافی برای همیشه بسته شد و خیلی‌ها منتظر دادگاه‌ نیوزلند هستند تا بدانند تکلیف ارزهایشان چه می‌شود. *برای درک بهتر از این اتفاق، مقاله «وضعیت ارزهای دیجیتال در Cryptopia» را مطالعه کنید. پس باید چکار کرد؟

برای اینکه ارزهای خود را در معرض خطر قرار ندهید، اگر به عنوان مثال ارزی را خریداری کرده‌اید و می‌خواهید چند ماه‌ آینده به فروش رسانید، آن را از صرافی خارج کرده و به کیف‌پول خود منتقل کنید و تنها ارزهایی که مدام با آن معامله می‌کنید را در صرافی نگه دارید.

برای کسب سود، آگاهانه عمل کنید

هزینه آموزش معامله ارز دیجیتال

عوامل بسیار زیاد و متنوعی در قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد که خیلی موارد تنها با مطلعه گسترده و دنبال کردن اخبار امکان‌پذیر است. با این حال قیمت‌های لحظه‌ای را می‌توانید در سایت Coinmarketcap.com دنبال کنید و توجه داشته باشید که دیگر ارزهای دیجیتال به شدت تحت تاثیر ارزش بیت‌کوین هستند.

با این حال چند مورد را برای افزایش سود‌ دهی حتما در نظر بگیرید:

۱- قانون اعداد بزرگ (Law Of Large Numbers) و اهمیت آن در معاملات ارز دیجیتال را در نظر بگیرید. مثلا زمانی که بیت کوین ۵۰۰۰ دلار ارزش داشت و بعدا به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار افزایش پیدا کرد، ارز Binance Coin از یک دلار در آن زمان به ۲۰ دلار افزایش قیمت داشته است. در نتیجه کسی که روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده است، سرمایه‌اش تنها دو برابر شده است و کسی که روی Binance Coin سرمایه گذاری کرده است، سرمایه‌اش بیست برابر شده است. *برای درک بهتر، مقاله «قانون اعداد بزرگ در معاملات ارز دیجیتال» را مطالعه کنید.

۲- بدانید که Bitcoin Halving چیست و چه تاثیری در قیمت بیت‌کوین دارد. بسیاری اطلاعی در مورد Bitcoin Halving ندارند یا آن را کم اهمیت می‌دانند، در حالی که تاثیرات مسقیم و غیر مستقیم بر قیمت‌ها داشته است و خواهد داشت. *حتما مقاله «Bitcoin Halving چیست و تاریخ آن در ۲۰۲۰ کی می‌باشد» را مطالعه کنید.

توجه: اگر هدفتان از سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال این است چیزی غیر از ریال را نگه‌داری کنید که نوسان قیمت نداشته باشد و خیالتان بابت آن راحت باشد، بهتر است تتر (Tether) را انتخاب کنید که قیمت آن همیشه یک دلار خواهد بود. مقاله «تتر Tether بهترین ارز دیجیتال» را مطالعه کنید.

مراقب باشید در دام کلاهبرداران نیافتید

کلاهبرداری ارز فوین

چندین سال پیش که تعداد ارزهای دیجیتال محدود بود، ICO ها (پیش فروش ارز دیجیتال توسط شرکت‌ها قبل از ورود به بازار) یک راه‌حل بسیار عالی برای دست‌یابی به سود کلان بود. اما در این زمانه به دلیل تنوع زیاد ارزهای دیجیتال، معمولا ICO ها یا سود آور نیستند یا معمولا یک برنامه کلاهبرداری پشت آن است.

به عنوان مثال متاسفانه در سال گذشته ایرانی‌های زیادی به دلیل عدم آگاهی و تبلیغات دروغین، روی ارز فوین (Foin) سرمایه گذاری‌های سنگین کردند و در ابتدای سال ۲۰۲۰ کل سرمایه را از دست دادند. *لطفا مقاله «ارز فوین (Foin) پروژه‌ای مشکوک به کلاهبرداری» را مطالعه کنید. چکار باید کرد؟

پیشنهاد می‌شود روی ارزهای دیجیتالی سرمایه‌گذاری کنید که وارد بازار شده‌اند و در صرافی‌ها مدت‌ها است که معامله می‌شوند؛ که در حقیقت بر اساس عرضه و تقاضا قیمت‌ها تعیین شده‌اند و قیمت‌ها مصنوعی نخواهد بود.

آموزش معامله ارز دیجیتال را جدی بگیرد

پس اگر به عنوان یک تازه‌کار وارد این حوزه شده‌اید، حتما این مقاله آموزش معامله ارز دیجیتال را جدی بگیرد. اگر شما قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید پیشنهاد می‌شود از خدمات مجموعه اول پرداخت استفاده کنید. همچنین این مجموعه خدمات فروش کیف‌ پول‌های TREZOR و LEDGER را هم به کاربران خود ارایه می‌دهد.

 

امتیاز 5/5 - از 1 رای

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید